• BIST 100.237
  • Altın 280,080
  • Dolar 5,7344
  • Euro 6,3129
  • Bolu 9 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 11 °C

YENİ YIL YAKLAŞIYOR!

Mete Ferah

       2018 yılını, iyi kazançlı günleriyle, hiç siftahsız ve zarar edilen günleriyle, kriz nedeniyle kapanan iş yerleriyle, kapanan iş yerleri nedeniyle işsiz kalan insanlarıyla, dünyaya gözlerini yeni açan bebeklerin yüzlerimdeki tatlı gülücükler atan masum bakışlarıyla, dünyadaki yaşam sürelerinin tamamlayıp ahrete göç edenleriyle geride bırakacağız. 2019 yılının bütün insanlığa sağlıklı, iyi kazançlı, iş dünyasını krizsiz, çalışanların işsiz kalma düşüncesi olmadan, yarın ne olacak korkusunu yaşamadan, mutluluk ve neşe içinde herkese uğurlu gelmesini diliyoruz.

      Kara kışın kendisini göstermeye başladığı bu günlerde hepimizin dikkat etmesi gerekenler kurallar var. Araç kullanıyorsak, yolların ve hava şartlarının durumuna göre hareket etmeliyiz. Yerler karlı ve buzlu ise, araçlarımızın kış şartlarına uygun kar lastiği veya patinaj zincirleri takılı olmalıdır. Yolda aracımızla giderken sadece kendimizi değil önümüzden giden veya arkamızdan gelen araçların yapabilecekleri hataları da hesaplayarak çok dikkatli olmalıyız. Kış şartları nedeniyle birçok aracın karıştığı zincirleme kazaları, bir sürücünün yaptığı hata nedeniyle saatlerce yolların trafiğe kapandığını, ulusal yayım yapan gazetelerden ve televizyonlardan üzülerek izliyoruz.  Böyle basit bir sürücü hatası yüzünden yolların trafiğe kapayıp üzücü kazalara sebebiyet vermemek veya karışmamak için çok dikkatli olmaya mecburuz, iş işten geçtikten sonra dövünmenin hiç kimseye faydası olmuyor.

       Kara kışın tüm şiddetiyle kendisini göstermeye başladığı bu günlerde, sobalardan sızan gazlardan zehirlenmelerde gündeme gelmeye başladı. Hepimizin dikkat etmesi gereken kuralları ilgililer tekrar tekrar açıklıyorlar. Bu kadar uyarıya rağmen hala ısınmak amacıyla kullandığımız soba bizlerin hatalarından dolayı yaşamımıza son verebiliyorsa, daha ne söylenebilir bilemiyorum. Kara kış soğuklarının kendisini iyice hissettirdiği bu günlerde, araç kullanırken, yaya yürürken, hem de evlerimizde ısınmak için kullandığımız sobaları yakarken çok dikkatli olalım da, ne biz üzülelim, ne yakınlarımızı üzelim, nede etrafımızda yaşayan kişileri üzelim.

                        ***                                  ***                                        ***

       Biraz da gülmeye çalışalım, gülmeyi unutmadıysak!

      Temel’le hemşerisi Cemal askerliklerini havacı olarak yapmaktadırlar. Temel’le Cemal yerdeki tatbikatlarının bitip uçuş tatbikatlarının başlayacağı günleri iple çekmektedirler. Günler geçer bir gün paraşüt taliminin başlayacağı duyurusu yapılır. Temel Cemal’e “ula Cemal şimdi sen beni havada uçarken gör bakalım, kuş gibi süzüleceğim” der. Cemal “sen zaten yükseklerde dolaşmayı çok seversin, paraşütle atlama tam sana göre” der. Birkaç gün sonra Temel’le Cemal paraşütle atlama tatbikatı için uçağa binerler. Uçak belirlenen yüksekliğe ve yere gelince kumandanları atlayacak olanların paraşütlerini kontrol ederek sırayla atlamalarına yardımcı olur. Cemal uçaktan atlar atlamaz paraşütünün açma iplerini çekerek paraşütünü açar. Yükseklik korkusu olmayan Temel paraşütünü daha geç açar ve süzülerek yere inerler. İkinci atlayış için tekrar uçağa bindiklerinde Temel Cemal’e “ula Cemal paraşüt hemen açılınca hiç heyecanlı olmuyor, bu sefer paraşütü yere yaklaşınca açalım” der. Cemal “tamam beraber atlayalım, paraşütü de ikimiz beraberce aynı anda açalım” der. Uçak yükselip atlama noktasına gelince Temel’le Cemal beraberce atlarlar. Temel Cemal’e “ben haydi demeden sakın paraşütünü açma” der. Paraşütlerini açmayan Temel’le Cemal hızla yere yaklaşmaktadırlar, Temel Cemal’e “yere yüz metre kalınca ben haydi diyeceğim, paraşütünü o zaman açarsın” der. Temel’le Cemal artan bir hızla yere yaklaşmaktadırlar, Temel Cemal’e seslenir “haydi de de paraşütleri açalım” diye bağırır. Cemal hemen cevap verir “paraşütü açmaya gerek kalmadı, aha da yere gel…. diyemez!   

       Bir sonraki yazıda buluşmak üzere, hoşça kalın. 

Bu yazı toplam 923 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim