• BIST 115.794
 • Altın 398,039
 • Dolar 6,8591
 • Euro 7,7441
 • Bolu 15 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 25 °C

YENİÇAĞ GAZETESİ

Hasan Dinç

 

Ulusal yazılı basınımızın on sekiz yıldır onurla ve dar imkânlarla yayınını sürdüren bir gazeteden bahsediyorum. Türk basınının  onurlu, fedakâr ve bir o kadar da siyasi iktidarın maddi ve manevi baskısına maruz kalmış bu gazetemize, nice on sekiz yıllar basın hayatını başarıyla ve üstlendiği misyon  (amaç)la sürdürmesini dilerim.

YENİÇAĞ Gazetesinden bahsediyorum. “Bu memleket tarihte TÜRK’TÜ, bugün de TÜRK’TÜR ve ebediyen de TÜRK olarak yaşayacaktır.”Atatürk’ün Türklüğün Anadolu’da kalıcı olduğunu, ebediyen de bu memleketin sahibi olarak kalacağını belirten veciz sözünü bayraklaştıran bir logoyla yayına başlayan bu gazete ayrıca “Dünyayı TÜRKÇE okuyun” ilkesine de sımsıkı sarılmış güzelim dilimizi hassasiyet ve özenle hem korumayı, hem zenginleştirmeyi, hem de bayraklaştırmayı başarmış bir gazetedir.

YENİÇAĞ gazetesinin temeli KURULTAY adındaki haftalık bir gazeteye dayanmaktadır. Ben o sıralarda üniversiteden emekli olmuş, özel büromda hem dostlarımı kabul ediyor, hem de dağıtımı için adresime postalanan bu haftalık KURULTAY gazetesini dostlarıma ulaştırmakla meşgul oluyordum. Bu gazeteye paralel yayın yapan TÜRKELİ diye bir haftalık gazete daha vardı. MHP bu gazeteyi koruma altına almış, teşkilatları aracılığı ile dağıtıyor ve KURULTAY gazetesine de alenen savaş açarak tavrını ortaya koyuyordu. Hangi sebeple bilemem TÜRKELİ gazetesi yayın hayatına son verdi. KURULTAY gazetesindeki küçük fakat İnançlı grup büyük bir sıçrama yaparak günlük yayına geçme kararı aldı. YENİÇAĞ gazetesi işte bu inançlı ve mücadeleci gurubun basınımızdaki mümtaz eseridir.

YENİÇAĞ Gazetesi basınımızda TÜRK MİLLİYETÇİĞİ bayrağını taşıyan gazetelerden biri belki de birincisidir. Bu nedenle siyasetimizin mümtaz temsilcileri olan partilerimiz içinde MHP’yi arkalıyor, siyasi gelişmeleri onun siyasi programı çerçevesinde yorumluyor, bu partinin sözcülerini öne çıkarıyor ve fikirlerini okurlarına şevkle ulaştırıyordu. Ancak MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli ve genel merkez yönetimiyle bir türlü akort olamıyor ve onlara haklı gerekçelerle sürekli muhalefet ediyordu. Gazetenin bu tavrı ve yayın politikası parti tabanı tarafından alkışlanmış fakat Parti genel merkezi tarafından teşkilatları aracılığı ile cezalandırılmaya hatta davaya ihanetle itham edilmeye başlanmıştır. Partinin resmi toplantılarında genel merkez yöneticileri bu tavırlarını açıkça ifade ediyorlar ve gazeteyi çalışanlarıyla birlikte hain ilân ediyorlardı. Bunlardan biri de Bolu’da cereyan etmiş, Genişletilmiş İl Divanı toplantısına katılan Genel Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet Şandır konuşmasında “Bizim bir gazetemiz var o da ORTADOĞU gazetesidir” diyerek YENİÇAĞ gazetesini parti tabanından alenen dışlamıştı. Buna gönlüm razı olmadığı için siyasi risk alma pahasına konuşmak için kürsüye çıkarken Sayın Şandır’ın göreceği şekilde cebime YENİÇAĞ gazetesini koyarak çıkmış ve Genel Merkezimizin YENİÇAĞ gazetesine karşı uyguladığı dışlayıcı politikayı sessizce protesto etmiştim.(Bu protestonun sonuçlarını siyasi hayatımda katlandım) Bütün bunlara rağmen MHP ile ilgli haberleri en geniş şekilde YENİÇAĞ gazetesinden ve MHP’nin seçim çalışmalarıyla birlikte mitinglerini gazetenin görevlendirdiği muhabirler aracılığı ile takip etmeyi sürdürüyorduk. Bu seçim mitinglerini en geniş şekilde okurlarına ulaştıran muhabirlerden biri halen gazetenin köşe yazarlığını yürüten Selcan Taşçı, diğeri de Sayın Devlet Bahceli’nin basın danışmanı Metin Özkan’dır.   

Gazetenin bu tavrı son döneme kadar devam etmiş, İYİ PARTİ ekibinin partileşme çalışmalarının başından beri rotasını bu yana çevirmiştir. Son genel seçimlerde ve yerel seçimlerde bütün imkânlarını İYİ PARTİ lehine kullanırken, MHP Genel Merke’zine karşı içten içe yürüttüğü muhalefetini MHP’nin geneline şamil bir hale getirmiş, gönüllü MHP düşmanlığına soyunmuştur. MHP karşıtlığını millet ittifakı nedeniyle CHP dostluğuna çevirmiştir. Artık gazetenin ilk sayfasını Sayın Kılıçtaroğlu’nun resimleri; manşetlerini ise artık Sayın Kılıçtaroğlu’nun siyasal demeçleri işgal etmeye başlamıştır. Böylece CHP bedavadan çok büyük bir basın desteğine kavuşmuştur. Gazetenin kuruluşu sırasında okunması için gösterdiğim gayretin CHP lehine dönmesini doğrusunu söylemek gerekirse içime sindiremiyorum.

YENİÇAĞ gazetesinin siyasetteki bu sapması yanında TÜRK DÜNYASI ile ilgili gerçekleştirdiği bir hizmeti var ki her türlü takdirin üzerindedir. Kafkaslardan Orta Asya’ya, oradan UYGUR ülkesi olarak bilinen Doğu Türkistan’a, Balkanlardan Musul ve Kerkük’e, Kırım’dan kazan’a ve Başkurdistan’a kadar uzanan TÜRK DÜNYASINI gündemde tutarak konuyu Türk toplumunun vicdanına taşımış dost, düşman herkese oralarda bizim kardeşlerimizin bulunduğu gerçeğini kabul ettirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ilk defa yüksek sesle saydığım coğrafyadaki Müslüman Türk varlığı ile ilgilenmeyi ve meselelerini dış siyasetinin gündemine almayı, onların konularını bazı uluslar arası toplantılara taşımayı kendine milli bir görev kabul etmiştir.

Bir köşe yazısını sınırları içinde kalarak YENİÇAĞ gazetesinin on sekiz yıllık geçmişini elbette anlatmam mümkün değildir. Ancak bu kadarını bile ifade etmek bir yaş günü ardından kadirşinaslık olacaktır. Gazetemiz YENİÇAĞ’A, sahibi Sayın Ahmet Çelik’e, baştan beri başarılı bir yönetim sergileyen Sayın Arslan Bulut’a, Türk milliyetçiği bayrağını şiar edinmiş yazı ailesine ve vefakâr okuyucularına sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim. Nice yıllara hep birlikte kavuşmayı ALLAH’ TAN niyaz ederken; Hak’ka yürümüş olan Altemur Kılıç, Behiç Kılıç, Afet Ilgaz ve Durmuş Hocaoğlu gibi pek değerli yazarlarına rahmet diliyorum. ALLAH mekânlarını cennet eylesin.

  

Bu yazı toplam 1573 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim