• BIST 1.401,460
  • Altın 494,67
  • Dolar 8,6950
  • Euro 10,2000
  • Bolu 6 °C
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 8 °C

Yerel Gündem 21'in uzantısı-2

Mustafa Namdar

Yerel Gündem 21'in uzantısı olan Kent Konseyi, 5393 Sayılı Belediyeler Yasası'nın 76.maddesine göre işlevsel hale getirilmiştir. Kent Konseyi Belediye Yasası kapsamı içinde değerlendirilmiş ama, Belediyenin bir birimi değildir.

Kent Konseyi'nin görevleri:

-Yerel düzeyde demokratik katılımın yaygınlaştırılmasını, hemşehrilik hukuku ve ortak yaşam bilincinin geliştirilmesini, çok ortaklı ve çok aktörlü yönetişim anlayışının benimsenmesini sağlamak.

-Sürdürülebilir gelişmenin sağlanması ve bu konuda ortaya çıkan sorunların çözümüne yönelik planların hazırlanması ve uygulamasını sağlamak.

-Kente ilişkin temel stratejiler ve faaliyet planlarının belirlenmesinde, uygulama ve izleme süreçlerinde tüm kenti kapsayan ortak bir aklın oluşturmasına katkıda bulunmak.

-Yerellik ilkesi çerçevesinde katılımcılığı, demokrasiyi ve uzlaşma kültürünü geliştirmek.

-Kentin kimliğine ilişkin tarihi, kültürel, doğal ve benzeri değerlere sahip çıkmak ve geliştirmek.

-Kent kaynaklarının etkili, verimli ve adil kullanımına katkıda bulunmak.

-Sürdürülebilir kalkınma anlayışına dayalı kentin yaşam kalitesini geliştiren, çevreye duyarlı ve yoksulluğu giderici programları desteklemek.

-Sivil toplumun gelişmesine ve kurumsallaşmasına katkıda bulunmak.

-Çocukların, gençlerin, kadınların ve engellilerin toplumsal yaşamdaki etkinliklerini artırmak ve yerel karar alma mekanizmalarında aktif rol almalarını sağlamak.

-Kent yönetiminde saydamlık, katılım, hesap verebilirlik, öngörülebilirlik ilkelerinin uygulanmasına katkıda bulunmak.

-Kent Konseyi'nde oluşturulan görüşlerin değerlendirilmek üzere ilgili belediyeye gönderilmesini sağlamaktır. (Kent Konseyleri UNDP-Türkiye-T.C. İçişleri Bakanlığı)

Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Kent Konseyleri Eğitim Toplantısına Ankara-Aksaray-Bartın-Bolu-Çankırı- Eskişehir-Karabük-Kastamonu-Kayseri-Kırıkkale-Kırşehir-Konya-Nevşehir- Sivas-Yozgat ve Zonguldak illeri kent konseyi üyeleri katıldı.

İki gün süren bilgilendirme toplantısında İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Md. Daire Başkanı Süleyman Elban, UNDP Demokratik Yönetişim Program Müdürü Dr. Leyla Şen. Türkiye YG 21 Programı Ulusal Koordinatörü Sedan Emrealp-Habitat için Gençlik Derneği Başkanı Sezai Hazır. NDI Ulusal Demokratik Enstitü Ülke Direktörü Yardımcısı Ebru Ağduk. NDI Ulusal Demokratik Enstitü Proje Koordinatörü Fehmi Ağduk. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı Yönetişim Programı Direktörü Emin Dedeoğlu. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı Politika Analisti Emre Koyuncu. Mobil Demokrasi Derneği Başkanı Arif Muti. YG 21 İletişim ağı kolaylaştırıcısı İlhan Ermiş tarafından bilgilendirmeler yapıldı.

Deprem sonrası oluşturulan Kent Kurultayı şimdi yasal olarak Kent Konseyi adıyla ortak akılla Bolu'nun sorunlarına çözüm arayacak.

27.01.2010


Bu yazı toplam 724 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim