• BIST 93.641
  • Altın 253,101
  • Dolar 5,8571
  • Euro 6,5616
  • Bolu 21 °C
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 24 °C

Yerel seçime doğru Bolu

Mustafa Öz

Yerel seçimler orada yaşayanlar için hayati derecede önemli. Ülkemiz nüfusu %25 köylerde yaşıyor. %75'i de şehirlerde beldelerde yaşıyor.

Yaşadığımız ortamların temiz, iyi planlanmış, altyapı ve imar sorunları çözülmüş, sosyal ve kültürel anlamda çalışma yapılmış belediyelerle yönetilmesi herkesin arzuladığı bir gerçektir.

Ülkemizin genel sorunları olduğu gibi yerel sorunları da var. Bundan sonra da sorun olmaya devam edecek. Modern belediyecilik anlayışıyla hizmet sınırlaması yok. Ancak bu hizmetlerin bir önceliği ve yapılabilirliği var. Bu nedenle belediye başkanlarının aday oldukları Belediyeleri iyi tanımaları, vizyonlu, hoşgörülü olmaları gerekmektedir.

YENİDEN AKP'den aday olarak gösterilen şu anki Belediye Başkanı Alaattin YILMAZ basın mensuplarıyla sohbet ve yemekli toplantılar yapmaya başlamış. Bolu Gündem Gazetesi yazar ve muhabirleri ile gazete yöneticileri 20 Ocak 2009 Salı günü Filiz Restaurant’da sohbet havasında geçen bir yemekte AKP adayı Alaattin YILMAZ ile biraraya geldik. Zaman zaman sohbetin dozu kaçsa da yapılan eleştiri ve önerilere cevap verdi. 5 yıllık döneminde yaptıklarını, yapmayı planlayıp hayata geçiremediklerini anlatmaya çalıştı.

SOHBET TOPLANTISINDA BAŞKAN ALAADDİN YILMAZA SORULANLAR VE AKTARDIKLARI

Göreve geldiğinde basınla sıcak, objektif bir çalışma ortamı oluşturmaya çalışmasına rağmen, basında olumlu yapılanlar hiç yer almazken, hep olumsuzlukların yazılması nedeniyle maalesef tam bir diyalog kuramadığını;

Kendisine ufuk ve açılım kazandırılması yerine, engellemeler yapıldığını, ancak doğru bildiği yoldan şaşmadan gittiğini, bu nedenle bazılarını da istemeden kırdığını, bu toplantıların bir anlamda bu kırgınlıkların, yanlış anlamaların telafisini sağlayacağını belirtti.

Kendisinin göreve gelmeden önce devraldığı hiçbir proje olmadığını, bu yönde bir sayfalık dahi doküman bırakılmadığını. “Ama bana 14 trilyon borç bırakılmıştı. Bütçenin %98’i personel harcamalarına gidiyordu. Emeklilik ve işten ayrılmalarla 250 personel ayrıldıktan sonra personel giderleri %38 düştü. Yatırımların gerçekleşmesi de bu şekilde başladı.

Bolu Belediyesi’nin 18,5 trilyon olan sigorta borcunu mal takası ile kapattım. Vergi dairesine 12 trilyon borcumuz var. Onu da taksitle ödemek üzere yapılandırıyoruz. 5 yıllık dönemde yapılan yatırımların bugünkü değeri 250 trilyondur. Benim devraldığımda Bolu Belediyesi’nin bütçesi 16 trilyon iken, şu an 45 trilyon civarındadır.

Ben özellikle YOL YAPIMINDA vatandaşlarımızın anlayışıyla istimlâk parası ödemedim. Stabilizeyi çöp sahamdan aldım. Mazotu verdim. Gerçekte 250 trilyona mal olacak bir yol ağını çok ucuza mal ederek Bolumuzun hizmetine verdim.

Karacasu Belediyesi’nin Bolu Belediyesi’ne bağlanması, bu beldenin gelişimi için iyi olacaktı. Ama biz yine de duble yol ve su şebekesi boruları döşedik. Termal Turizmde gelecek 10 yılda Karacasu'nun MARKA olmasını sağlayacak yatırımların kazanılması için imar ve tahsis çalışmaları yaptık.

Bolu'da kullanılan suyun yeterli, hijyenik olması için Gölköy arıtma tesisimiz devam ediyor. Yeşil alanlarda çok su kullanıyoruz. Kayıp kaçak var. Bolu'da kullanılan suyun kaç litre su olduğu bilinmiyordu. Şimdi ihtiyacı biliyoruz. Su parası şimdi pahalı dense de yapacak bir şey yok.”

Sohbet arasında Başkan Alaaddin YILMAZ'A ben de şu soruları sordum!

1- Sayın Başkan 5 yıl önceki seçim beyannamenizi dikkate alarak geçmiş hizmetlerinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

2- Gelecekle ilgili projeleriniz nedir?

3- Sizin 5 yıllık başkanlığınız döneminde çevrenize karşı kırıcı bir tavır izlediğiniz yönünde yaygın bir kanaat iddialar var. Siz kendinizi öz eleştiriye tabi tuttunuz mu?

BAŞKAN Alaaddin YILMAZ: Ben beş yıl önce hemşerilerime ne söz vermişsem daha fazlasını yaptığıma inanıyorum. Yollarda beklenenin çok üstünde bir sonuç aldık. Hemşerilerime gösterdikleri anlayıştan dolayı teşekkür ederim.

- Tır parkını yaptım.

- Tüp depolarını şehir dışına taşıdım.

- Otomobil satıcılarını sanayiye taşıdım.

- Otogar bitmek üzere.

- D-100 yeşillendirmesini yaptım, mahallelere park yaptım.

- Atatürk Orman Parkı projesi bitmek üzere.

- Su arıtmayı başlattım, pis su arıtma bitmek üzere.

- Türkiye'ye örnek olacak yeşil kuşak pis su kollektör hattını Abant’tan ve Mudurnu suyu kenarına çift hatlı olarak döşedim. Büyüksu temizlendi.

- Özellikle yeni yolların asfaltı ve tretuvarlarını yaptım.

- Bolu’nun su kaynaklarının Bolu’nun elinden alınmaması için mücadele verdim. Özellikle Karadere’den Yığılca'ya, Düzce'ye giden suyun 43 lt’sini Bolu’ya tahsis ettirdim.

- Çele Barajı projemizin etüt çalışmaları devam ediyor. Seçilirsem 2. dönemde bitireceğim.

- Pazaryeri projesi hazır, eski otogarın yerini satıp, bu projeyi de gerçekleştireceğim.

- Karaçayır Olimpik Spor Kompleksi için 1900 dönümlük arazi imar planına işlendi. Projesi devam ediyor. Bu projemi de 2. dönem inşallah bitireceğim. Halen orada yaptığımız tesisler ve de devam edenler var.

- Şayet seçilirsem 2. dönemde neler yapacağımla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bu dönemde yarım kalmış projelerimi bitireceğim. Bolu'nun güzelliğini artıracak cilalayacak işler yapacağım. Yeni projelerimi başlatacağım.

3. Soruya verilen cevap (A.Yılmaz)

Evet, 5 yıllık belediye başkanlığım döneminde yoğun bir çalışma temposuyla çalıştım. Sohbetin başında da belirttiğim gibi ben kendimi tam anlatamadım. Bazıları beni anlamak istemedi. Çevreme karşı kırıcı bir tavır oluşturduğum yönünde çok eleştiri aldım. Gerek siyasi çevremden, gerekse yakın çevremden uyarıldım. Bu uyarıları dikkate alarak hareket edeceğim. Sizinle biraraya geliş sebebimin en önemli nedeni budur.

Daha dikkatli ve dinleyici, demokrat olacağım. Sizlerin önünde bunu açıklıyor ve beyan ediyorum.

Başkanla sohbet bana göre samimi ve sıcak bir havada geçti.

Zaman zaman Süha ALPASLAN, Bülent DİNÇTÜRK beylerin ortaya koydukları fikirlerle tansiyon yükseldiyse de bile tadı kaçmayan bir sohbet oldu.

Başkanın kendini Bolu'ya tam anlatamadığı, basının bile tam bilgi sahibi olmadığı ortaya çıktı.

Belediye Başkanının partizanca, ayrımcı, ön yargılı hareket etmemesi gerektiği, çalışmalarında taraf olmaması herkesi kucaklaması gerektiği belirtildi. Kendisi de buna katıldığını söyledi.

Evet, bir sohbet toplantısı böyle bitti. Başkan Alaaddin YILMAZ bence artıları olan birisi. Ancak kendini pazarlamada ve net tavır belirlemede sıkıntısı var. Onu da biliyor. Bilmek yetmez, gerekli değişimi ve yaklaşımı göstermeli, kendini anlaşılır hale getirmeli. Ben bilirim, ben yaparım, ben seçilirim havasından çıkıp daha mütevazı yaklaşım sergilemelidir.

Hem geçmiş 5 yılını, hem de seçilmesi halinde gelecek 5 yılını iyi anlatmalı. Sivil toplumda, kanaat önderleriyle basınla daha dikkatli, olumlu yaklaşımla diyaloglar kurmalı, kurabilmeli. İmajını tazelemeli diye düşünüyor ve kanaatimi 5 yıllık not olarak ifade ediyorum.

Yerel seçimlerin adaylarımıza Bolu'muza, milletimize hayır getirmesini güzel ve yararlı sonuçlar getirmesini diliyorum.

30.01.2009

Bu yazı toplam 1130 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim