• BIST 86.072
  • Altın 250,999
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • Bolu 14 °C
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 22 °C

Yerel siyasette parlayan bir yıldız

Yüksel Gültekin

İki büyük şehrin arasına sıkışmış ve bir türlü kalkınmasını sanayiyle mi? Turizmle mi? ya da başka bir modelle mi yapacağının kararını verememiş, şu ya da bu sebeple Kalkınmada Öncelikli İl olamamış güzel şehrimde, uzun yıllardan sonra ilk defa bir yerel politikacı dikkatli incelendiğinde kapsama alanı ve etkisi çok geniş bir projeyi geçtiğimiz günlerde Bolu kamuoyuna takdim etti.

    Karacasu bölgesinde yapılması planlanan ve 1000 yataklı Termal bir oteli, 200 yataklı bir fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesini ve yine 1000 adet devremülkü bünyesinde barındıran bu dev projenin, bir bütün olarak değerlendirildiğinde iki temel amacı olduğu kamuoyuyla paylaşıldı.

    Birinci amaç; böylesi bir tesis inşa saf-hasından tutun da, işletme safhasına kadar Bolu’da ciddi bir istihdam alanı yaratarak, işsizliğin çözümüne katkıda bulunacaktı.

    Projenin ikinci amacı ise; bu proje aynı zamanda üreten bir proje vasfını da taşıyarak başka projelerin de gerçekleşmesine öncülük edecek ve bölgesel turizm kalkınmasına da temel teşkil edecekti.

    Bu projenin mimarı, genelde Bolu İl Genel Meclisi, özelde ise bu meclisin genç başkanı Halit Yıldız beyefendiydi. Halit Yıldız Bey, benim çok yakınen tanımadığım bir insan. Fakat mesleği olan Yeminli Mali Müşavirlik sebebiyle özellikle Bolu’da faaliyet gösteren sanayi ve ticari müesseselerin yakından tanıdığı bir isim. 7 Mart 2006 tarihinde Bolu Termal Otel’de Halit Bey, düzenlediği bir basın toplantısıyla bu projeyi tüm detaylarıyla biz basın mensuplarına aktardı. Sorduğumuz tüm sorulara büyük bir içtenlikle cevap verip, bizi bu konuda aydınlatmaya gayret sarfetti. Hatta bazı meslektaşlarımızın zaman zaman sorudan öteye geçen ithamlarına da sabırla cevap vererek, sonuç olarak bizlere şu mesajı verdi: Önemli olan Bolu’nun böyle bir tesisi kazanması, böyle bir tesisin kurulmasının başarılarak turizmde bu tesisin başka yapılacak tesislere de bir nevi öncülük etmesi.

    Toplantının yapıldığı zaman Bolu kamuoyu, bu tesisin yapılması usulünde neredeyse ikiye bölünmüştü. Ekser bir çoğunluk, bu projenin yapılması kadar Bolulular tarafından da yapılmasının önemli olduğunu belirtiyor ve usul olarak Bolulular tarafından kurulacak bir şirkete İl Özel İdaresi’nin ortak olarak katılmasını savunuyordu. İkinci grup ise, bu tesisin yapılmasını fakat tesisin ihale sonunda yap-işlet-devret modeliyle yapılmasını öngörüyordu.

    Sayın Halit Yıldız, ekser çoğunluk gibi düşünmesine rağmen, bu toplantıda bizlere özellikle önemli olanın tesisin bir an önce Bolu’ya kazandırılması olduğunu, usulün ikinci planda kaldığını belirtiyordu.

    Netice olarak, bu tesisi Bolulu işadamları yapsın fikri kamuoyunda yanlış yönlendirmelere doğru gitmeye başlayınca ve bu projeyi samimi olarak yapma arzusundaki Bolulu işadamları yıpratılmak istenince, bu kez projenin sahibi Halit Yıldız sağduyulu davranıp, kendi önerisinde ısrarcı olmuyor ve bu projenin yap-işlet-devret modeliyle yapılması için İl Genel Meclisi’nden arkadaşlarıyla birlikte karar çıkartıp, Sayın Vali’nin önünü açıyordu.

    Sonuç olarak; Bolu’da yıllardan sonra genç bir yerel siyasetçi, ilk defa elle tutulur, gözle görülür, uygulanabilir somut bir projeyle halkın karşısına çıkıyordu. Bir takım usuli tartışmalarla bu projenin önü kesilmek istense de, artık ok yaydan çıkmıştı. Bu proje yapılacaktı. Halit Yıldız’a göre, önemli olan böyle bir projenin yapılması ve Bolu’ya kazandırılmasıydı. Projenin nasıl uygulanacağı ve usulün ne olacağı ikinci plandaydı.

    Nitekim Halit Bey ve arkadaşları, bu duyarlılıkla karar aldılar ve Sayın Vali’nin bu projeyi uygulayabilmesi için önünü açtılar. Halit Bey ve arkadaşları görevini yaptı. Yıllar sonra ilk defa elle tutulur, somut bir projeyi Bolu’ya kazandırdı. Kendisini ve arkadaşlarını kutlamak hem görevimiz, hem de gönül borcumuz. Şimdi sıra Sayın Valimiz’de. Ona düşen görev, bir an önce ihaleyi gerçekleştirerek bu tesisi Bolu’ya kazandırmak. Kamuoyu olarak bu işi takip etmek de bizim görevimiz.

    Son söz; Bolu’nun yerel siyasetinde üretici olan, proje ortaya koyan Halit Yıldız Beyefendi gibi değerlere büyük ihtiyaç olduğu kesin.

    Saygılarımla.

10.04.2006

Bu yazı toplam 289 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim