• BIST 1.401,460
  • Altın 493,53
  • Dolar 8,6950
  • Euro 10,2000
  • Bolu 5 °C
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 6 °C

Yunan Psikolojik Harp Yöntemi

Nadir Garipoğlu

Bu da nereden çıktı diyeceksiniz.

Ortamın çok gergin olduğu, kardeşin kardeşe vurulduğu, her gün bir olayın yaşandığı, sokakların savaş alanına döndüğü, şehitler verdiğimiz, ailelerin gözyaşı döktüğü güzel ülkemizin parçalanıp bölünmek istendiği şu günlerde, bir konferanstan elime geçen notları sizlerle paylaşmak istedim.

Birincisi 1984 yılında, ikinci baskısı 1995 yılında yapılan Eleda Sipna- Yunanistan uyan isimli kitap, Yunan psikolojik harp operasyonuna dair en güzel örnektir.

Bu kitabın yazarı Andreas Dendrinos. Ancak yazarla birlikte bir uzmanlar heyeti tarafından yazıldığı ve bu heyetin de Türkiye'nin stratejik istihbarat etüdünü hazırlayabilecek, psikolojik hassasiyetini tespit edebilecek ve dış politika analizlerini yapabilecek uzman kişilerden oluştuğu değerlendirilmektedir.

Bu eserde yazar, Türkiye'ye karşı Yunan askeri ve siyasi karar organlarına megali idea'nın tahakkuku için stratejiler belirlemekte ve Türkiye'yi zayıflatıp, parçalamanın pratik yollarını göstermektedir.

Dönemin Yunanistan Başbakanı Andreas Popandreov tarafından eser, Yunanistan'ın Milli Güvenlik Kurulu sayılan Yunanistan dış politika ve savunma yüksek kurulu'na (KSEA) getirilmiş ve kitapta Türkiye'ye karşı uygulanması tavsiye edilen psikolojik harp operasyonları için tam yetki alınmıştır.

Kitabın ön sözünde “Yunanistan'ın en büyük ve en temel düşmanı Türkiye'dir. Hiçbir ittifak ve hiçbir faaliyet bizim Türkiye üzerindeki idealimizi megali idea'yı engelleyemez. Türkiye'yi zayıflatmadıkça ve parçalamadıkça Elen ırkına kurtuluş yoktur” denmektedir.

Bu kitapta Türkiye'yi zayıf düşürmenin, parçalamanın yolları da anlatılmaktadır.

a)Yunanistan, Türkiye ile asla sıcak bir savaşa girmemelidir. Türkiye nüfus potansiyeli ve kaynaklar yönünden Yunanistan'dan beş misli büyüktür. Ordusu daha güçlüdür.

b)Türkiye'nin en önemli hassasiyeti Kürt sorunudur. Kürtlerin isyan etmesi Tanrının Yunanistan'a bir lütfu olacaktır. Bunun için her vasıta kullanılmalı. Kürtçülük hareketi desteklenmeli ve bir Kürt isyanının çıkartılması sağlanmalıdır. Bunun için müttefikler aranmalıdır. Ortadoğu'da bu iş için en uygun müttefik Suriye'dir. Hatay'ın acısı ve Türkiye ile su sorunu devam etmektedir. Avrupada en iyi müttefik ise İngiltere'dir. Orta Doğu da en iyi istihbaratı olan ve en eski, en varyasyonlu politikayı uygulayan İngilizlerdir. İngiltere'yi Türkiye'nin karşısında Yunanistan'ın yanında yer aldırmak Yunan diplomatlarının görevidir.

c)Türkiye'deki sol sendika ve öğrenci hareketleri desteklenmeli, Türkiye siyasi ve ekonomik istikrarsızlığa sürüklenmelidir. (1984 Baskısı)

d)Türkiye'nin yanı başındaki bir Ermeni Cumhuriyetinin varlığı, istismar edilecek önemli bir konudur. Yunanistan üzerine düşeni yapmalı ve Ermeni meselesini desteklemelidir.

e)Türkiye'nin en güçlü yanı, Atatürk'ün kurduğu modern Türkiye'nin laik görüntüsüdür. Bu imaj silinmelidir. Türkiye'de Humeyni türü İslami bir yönetim olursa, İran gibi Türkiye de ABD'nin ve batının desteğini kaybedecek ve kalkınmasına müthiş bir darbe yiyecektir. Türkiye'de bu kapsamda radikal İslamcılar, tarikatlar desteklenmeli ve İran modeli bir yönetimin kurulması sağlanmalıdır. Böylece Türkiye, NATO ve Batı ittifaklarından kopar ve Asya içlerine hapsolmaya mahkum olur.

f)Yunanistan Türkiye'nin AB'ye girmesine bütün gücü ile mani olmaya çalışırken, onun laik, modern yüzünün değişmesini ve radikal İslam'ın görüntüsünü taşıyacak bir konuma gelmesini sağlamalıdır. Yunanistan, Türkiye'nin AB'ye girmesi için hakim rol oynamalıdır. Türkiye'nin AB'ye girmek tutkusu iyi kullanılmalı, Yunanistan'ın vereceği desteğin, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda vereceği tavize bağlı olduğu ortaya konmalıdır.

Sonuç olarak eserde; “Türkiye'nin bu psikolojik hassasiyetleri kullanılmalı ve Türkiye güçsüz bırakılmalıdır. Yunanistan'ın aleyhine sonuçlanacak Türk- Yunan savaşından kaçınılmalı ve Türkiye'nin bu zafiyetleri Yunanistan ve bulacağı müttefikler tarafından ne pahasına olursa olsun istismar edilerek Türkiye parçalanmalıdır.” Denmektedir.

İşte apaçık her şey ortada, Türkiye'ye bugün yapılmak istenen bu değil mi?

23.12.2009

Bu yazı toplam 1713 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim