• BIST 1.402
  • Altın 494,078
  • Dolar 8,6476
  • Euro 10,3315
  • Bolu 20 °C
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C

Zapdiyeden jandarmaya değişim

Mustafa Namdar

Her canlıda olduğu gibi, her kurum ve kuruluşun da bir doğum günü vardır. 167. kuruluş yılı olarak kutlanan jandarma teşkilatının göbek adı, zaptiye olarak konmuş. Zaman içinde kendini yenileyerek bugünkü şeklini almıştır.

Jandarmanın oluşum ve gelişim tablosunu, Ana Britanika şöyle açıklıyor, Jandarma; Fransızca da ”silahlı kişiler” anlamına geliyor. Ülke içinde genel güvenliği, asayişi ve kamu düzenini korumakla görevli askeri kolluk.

Türkiye'de jandarma örgütünün temeli 1839'da Gülhane Hatt-ı Hümayununun getirdiği düzenlemelerle kurulan zaptiye olarak atılmıştır. Bu oluşum 1839-1846 yılları arasında, umur-ı zaptiye örgütlerine, bu örgütler 16 Şubat 1846'da seraskerlik bünyesinde zaptiye müşiriyetine bağlanmış. Daha sonra her vilayette piyade ve suvari birliklerinden oluşan, zaptiye alayları kurulmuş. Gelişmeler devam etmiş 20 Kasım 1879’da Fransız jandarma yönetmeliğinden yapılan çeviri ile, zaptiye müşiriyeti kaldırılmış, yerine Jandarma daire-i merkeziyesi kurulmuş ve zaptiyenin adı da jandarma olarak değişmiş.

1908 ikinci meşrutiyetin ilanından hemen sonra jandarma örgütü geliştirilerek, Jandarma umum kumandanlığı oluşturulmuş.

Jandarma örgütü 1. dünya savaşında yurt içi güvenliğini sağlarken, Galiçya-Çanakkale, Kafkasya-Suriye ve Irak’ta olan cephelerde görev almış. Jandarma kurtuluş savaşı yılları sıralarında, iç ayaklanmaların bastırılmasında önemli görevleri yerine getirmiş.

Cumhuriyetin ilanından sonra 10 Haziran 1930’da çıkarılan 1706 sayılı yasa ile yeniden düzenlenmiş ve günümüz koşullarında kendini yenileyerek, modern ve ileri teknoloji içinde yurt genelinde hizmetini başarıyla sürdürmektedir.

Bir halk deyimi vardır, “Sırtını ya dağa, ya beye dayayacaksın” denir. Zaman oluyor sırtınızı dağa dayıyorsunuz ya yel yada sel alıp götürüyor. Beye dayanıyoruz o da kerpiç duvar gibi üstümüze yıkılıyor. Ya aklımızdan yada canımızdan oluyoruz. Topluluk halinde yaşayan insanların en güvenli tutunacak dalları yasalar olmalı. Kağıt üzerinde tüm ayrıntılarıyla her şeyin yazılı olmasının bir anlamı olabilmesi için, hukuk sistemini işleten bir çark, bur çarkın dişleri arasında da yurt güvenliğinden sorumlu ordumuz, bireyin can ve mal güvenliğinden sorumlu olanda polisimiz ve jandarmamız var. Yaşam içinde tek dayanak hukuk ve hukukun içinde yerini alan birimlerimiz olmalı. İşte o birimlerden jandarmanın 167. yaş günündeyiz.

Karşılıklı sevgi ve saygının olduğu yerde itaat ve itimat, itaat ve itimadın olduğu yerde disiplin, disiplinin olduğu yerde de başarı ve mutluluğun olduğunu biliyoruz. Bunu en güzel örneğini görmekten bir defa daha mutlu oluyoruz. Kuruluş gününüz kutlu olsun. Nice yıllara başarı ve güvenle ulaşmanızı dilerim.

Atatürk'ün 125. doğum yıldönümü etkinlikleri ile kendi kuruluşlarını da renklendiren jandarmamız, ilköğretim okulları arasında resim, şiir, kompozisyon yarışmaları düzenlemiş.

60. yıl ilköğretim okulundan Adem Göktaş, “Benim jandarmam, cesur jandarma erlerim” diye sesleniyordu birincilik alan şiirinde. Çaydurt çimento ilköğretmden Özlem Salim yazdığı kompozisyonda anlatıyordu, jandarmasını yüreğinden kopup gelen duygulu cümleleriyle. Sonra 50. Yıl İzzet Baysal ilköğretim okulundan Cansu Taşlı, renklendirdiği tablosuyla hak etmişti birinciliği. Öğrencilerimize ödülleri verildi coşku içinde. Aynı coşkuyla eşlik etti Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz folklor ekibi Bolu oyunlarıyla. Jandarmanın tarihçesini öğrendik Yüzbaşından.

Güvenlik ve huzur insan ihtiyacının başında gelir. Ülke yüzölçümünün %99’undan sorumluyuz. Halkla bütünleşerek görev yapıyoruz. Güvenimizi milletimizden alıyoruz. Yüce milletimizin huzur kaynağı olarak, Atatürk ilke devrimleri ışığında anayasal görevimizi sürdüreceğiz diyordu Jandarma Alay Komutanımız Albay Sn. Bedri Dursun. Sonra Valimiz sn. Ali Serindağ, kısa cümlelerle açıklıyordu jandarmamızın işlevini, kendi vatanının bölünmez bütünlüğünden sorumlu tutan jandarmanın, huzurun sağlanmasındaki etkinliğini özetliyor emeklisinden görevlisine, erinden komutanına, başarı dilekleriyle kutluyordu jandarmanın doğum gününü. Ülke insanının sırtını dayadığı beton duvarlardan biri olan jandarmamızın 167. kuruluş yıldönümlerini bir kez daha kutluyor, başarılar diliyorum.

22.06.2006

Bu yazı toplam 693 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim