• BIST 94.552
 • Altın 192,939
 • Dolar 4,7378
 • Euro 5,4908
 • Bolu 15 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 16 °C

“Zorunlu BES sıtmaya razı etmektir”

“Zorunlu BES sıtmaya razı etmektir”
Disk/Emekli-Sen Bolu Şube Başkanı Lütfiye Özkan Bireysel Emeklilik Sistemi(BES) ile ilgili çok sert açıklamalarda bulundu. Özkan, BES’in ölümü gösterip sıtmaya razı etmek olduğunu ifade etti.

       

Haber; Uğur IŞIK

Hükümetin üzerinde çalıştığı zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında açıklamalarda bulunan Disk Bolu Şube Başkanı Lütfiye Özkan, “Türkiye’de uygulanmasına başlanan Bireysel Emeklilik Sistemi, kısaltılmış adıyla BES, daha önce verilen desteklere ve sisteme giren her bir kişinin, ödediği aylık para miktarının %25’i kadar da hazineden aktarılmasına rağmen, toplumun ilgisini yeterince çekmemiş ve beklenen iştirakçi sayısına ulaşamamıştır. Bu haliyle büyük sermaye gruplarını da yeterince cezp etmeyen ve yatırım yapmaları hususunda yeterince teşvik edici olamıyor. BES’in başarısızlığı yeterli iştirakçiye ulaşamamasıyla da sınırlı değildir. Zira yaklaşık 6 milyon katılımcısı olan sistem, 2015 yılında reel olarak %7 zarar etmiştir. BES’e aktardıkları birikimlerini, hisse senedi gibi yatırım araçlarında değerlendirmek isteyen yatırımcıların kayıpları daha yüksek oranlara ulaşmaktadır. Bir başka değişle sisteme giren iştirakçilerin, birikimleri enflasyon karşısında erimektedir” dedi.

BES ZORUNLU HALE GELİYOR

“Sisteme yatırım yapan sermaye gruplarının reklam ve ajitasyonları ile ekonomi bakanlarının sisteme ilişkin süslü söylemlerinin, yurttaşların sisteme girişinde gerekli etkiyi yapmadığını gören hükümet, sisteme girişi zorunlu hale getirecek yeni düzenlemeler yapma hazırlıkları yapıyor.

Bir süre önce konuyla ilgili açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bireysel Emeklilik Sistemine otomatik katılım sağlayacak çalışmanın tamamlandığını belirtmişti. Başbakan Yardımcısının tamam dediği otomatik katılım çalışmasına göre 45 yaşın altında kalan tüm çalışanlar zorunlu olarak, BES’e dahil edilecek ve her çalışanın aylığından 100 TL. kesinti yapılacaktır. Sisteme katılımı zorunlu hale getirilen bir çalışan, ancak 6 ay sonra sistemden ayrılabilecek, ancak sistemden tam olarak çıkış 1 bilemediniz 2 yıl sürecektir. Bakanın yaptığı zorunlu katılım ve kesinti, açıklaması tüm çalışanları kapsayacağına göre, milyonlarca asgari ücretliyi de kapsayacak demektir. Bu uygulama, hükümetin, asgari ücret artışında işverenlere verdiği taahhütlerden birisinin bu olduğunu açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Zira 100 TL. zorunlu kesinti çalışanın net aylığından yapılacak ve işverenlere herhangi bir ek külfet yüklemeyecektir”

SOSYAL DEVLET ANLAYIŞINDAN UZAKLAŞILIYOR

“Sosyal Güvenliğin IMF ve Dünya Bankası direktifleriyle hak olmaktan çıkarılıp, sorunmuş gibi gösterilmeye başlamasıyla, sistemin değiştirilip dönüştürülmesi için, büyük bir kısmı AKP iktidarında olmak üzere, birçok kanun düzenlemesi yapılarak yürürlüğe kondu. En önemlisi sağlık alanı ile emeklilik alanının birbirlerinden ayrılması ve finansmanında birey katkısının arttırılması olan bu dönüşüm programının diğer ayağında ise emeklilik yaşının yükseltilmesi, emekli aylık bağlama oranlarının düşürülmesi ve aylık artışlarının, düşük tutulması suretiyle aylıkların günden güne erimesi sağlanmaktadır. Bütün bu düzenlemelerle, kamu Anayasa da bulunan sosyal devlet anlayışından uzaklaştırılarak, yurttaşlara karşı görevlerini yapamaz duruma düşürülmektedir. Hükümet tarafından, yurttaşların vergileriyle oluşan genel bütçeden, sosyal güvenlik sistemine aktarılan paranın açık, sistemin ise devletin kamburu olarak açıklanmasıyla hız kazanan tasfiye sonucu sistemin sürdürülebilirliği ancak yurttaşların sırtına yüklenen cepten ödemelerle mümkün olabilmektedir. IMF ve Dünya Bankasının programları sonucu, emeklilik sisteminde gerçekleşen dönüşümler, kamu emeklilik sisteminin emeklilere insanca yaşayabilecekleri aylık vermesini imkansız hale getirdikçe, yani devlet sosyal devlet olma niteliğinden uzaklaştıkça, emekliler ek gelire ihtiyaç duyacaklardır. İşte tamda burada BES devreye girecek ve 2004 yılında yayınlanan TÜSİAD raporunda belirtildiği gibi, ek gelire ihtiyaç duyacak olan emekli, Bireysel Emeklilik sistemine başvuracaktır. Halbuki BES başta, çok masumane amaçları olan bir sistem olarak Türkiye toplumuna tanıtılmıştı. BES’in. ülkenin tasarruf ihtiyacını karşılamak üzere, bireylerin tasarrufa teşvikini amaçlamaktaydı. Böylece bireyler borçlanmadan uzaklaştırılacak, azda olsa tasarruf sahibi olmaları sağlanacaktı. BES kamu emeklilik sisteminin alternatifi değil, tamamlayıcısı olacaktı. Sizin anlayacağınız, toplumun aleyhine işleyecek diğer tüm düzenlemelerde olduğu gibi, Bireysel Emeklilik Sistemi de, allanıp pullanıp uygulamaya konmuştu”

BANKALAR BES’İ DAYATIYOR

“Katılımın sözde gönüllülük esasına dayalı olduğu BES’e giriş, bankalardan kredi kullanan yurttaşlara bankalar tarafından dayatılmakta ve kredi vermenin ön koşullarından biri olarak satılmaktadır. Bir başka değişle gönüllülük esası kağıt üstünde kalmış ve birçoğu bu alana yatırım yapmış olan bankalar aracılığıyla zorunlu hale getirilmiştir.

Şimdi geldiğimiz noktada ise devlet eliyle zorunluluk getirilmektedir. Devlet eliyle zorunluluk getirilmese de bundan sonra kamu emeklilik sisteminden, insanca yaşam için yeterli emekli maaşı alamayacağını bilen çalışanlar, emeklilik döneminde insanca yaşayabilmek için zorunlu olarak, BES’e gireceklerdir. Zira Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, BES’i şu şekilde açıklamaktadır. “Hayat standartlarını korumak isteyen bireyler için, sosyal güvenlik sistemlerince sunulan emeklilik gelirine ek bir gelir sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir sistem.” Bu açıklamadan da anlaşılacağı gibi, BES emeklilik sisteminin alternatifi olmasa da, tamamlayıcısı olacak ve emekli maaşının, emeklinin insanca yaşamasına yetecek seviyede olması için verilecek mücadelenin de önünü kesecektir.

Hükümeti T.C. anayasasının 2. maddesinde belirtilen sosyal hukuk devleti olma özelliğinden koparacak ve bireyleri şirketlerin insafına terk edecek olan bütün bu uygulamalardan vazgeçmeye, çalışanlar veya emekliler tüm yurttaşları, hükümetin sosyal güvenliği hak olmaktan çıkarıp, emekliliği sermayeye peşkeş çekecek programına karşı birlikte mücadeleye çağırıyoruz” 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • “Hiçbir gerekçe şiddeti meşru kılmaz”20 Haziran 2018 Çarşamba 15:42
 • Bir iş yeri bir ev alev alev yandı20 Haziran 2018 Çarşamba 15:15
 • WFM Projesi tanıtıldı20 Haziran 2018 Çarşamba 13:41
 • Bari ehliyetiniz olsaydı20 Haziran 2018 Çarşamba 13:25
 • “Fabrikalar yapacağız, insanımıza iş vereceğiz”20 Haziran 2018 Çarşamba 13:01
 • Arzu Aydın;“Bolu’da Mega Endüstri Bölgesi kurulacak”20 Haziran 2018 Çarşamba 13:00
 • Çele Grup Yolu’nun artık tamamı sıcak asfalt20 Haziran 2018 Çarşamba 12:12
 • Vural, Beşkavaklar Mahallesi’nde20 Haziran 2018 Çarşamba 11:57
 • Bu hastalık büyük zarar veriyor20 Haziran 2018 Çarşamba 11:05
 • 4 bin adet fidan dağıtıldı20 Haziran 2018 Çarşamba 09:32
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 218 21 21 | Haber Yazılımı: CM Bilişim