1-2 Eğitim Bölgeleri Danışma Kurulu Toplantısı -1-

            19.09.2005

2005-2006 Eğitim Öğretim yılı ilk ve Ortaöğretim kurumlarında yapılan değişimlerle başladı. Bu değişimler öylesine hızlı oldu ki yetişmek zor. Bir kısım işlemler sanki islim arkadan gelsin der gibi. Eskilerin bir deyimi vardır. “Göçe giderken kolan dokumak.”

Liseler dört yıla çıkarıldı. Okullar haftalık ders programları hazırlayacak ders müfredatları, öğretmen atamaları belirsiz. Süper Liseler Anadolu Lisesi statüsüne alındı. Müdür ve öğretmen kadroları belirsiz. İlköğretimlerdeki pilot bölge uygulamaları yurt geneline yaygınlaştırıldı, kitap tartışmaları devam ediyor. Koca bir yaz tatilinde yapılması gereken çalışmalar sanki dokuz ayın çarşambası bir güne sıkıştırılmış gibi. Bütün bunlara karşın yerel yönetimlerimizin gösterdiği öz verili çalışmaları sayesinde yeni eğitim öğretim yılına büyük zorlukları aşarak merhaba diyoruz...

Her yıl okullarımızın açılmasından sonra öğrenci temsilcilerinin de bulunduğu danışma kurulu belirlenen çalışma takvimine göre öğrencisiz toplandı. Okul Müdürleri, okul aile birliği, sivil toplum temsilciler ve rehberlik servisi temsilcilerinden oluşan Danışma Kurulu; Birinci Eğitim Bölgesi Koordinatörü Sn. İbrahim Çavuşoğlu, İkinci Bölge Koordinatörü Sn. Remzi Kocaman ve Milli eğitim Müdürlüğümüzü temsilen Şb. Müdürü Sn. Cahit Yılmaz teftiş kurulundan da Sn. Fehimdar Çiftçi’nin katılımıyla 08.09.2005 tarihinde 50. Yıl İzzet Baysal İlköğretim okulunda toplandı.

Toplantıyı Sn. İbrahim Çavuşoğlu açtı. Divan Başkanı Sn. Remzi Kocaman toplantının işlerliği ve amacı hakkında genel açıklama yaptıktan sonra katılımcılardan yeni öğretim yılı için öneriler için görüş belirtmelerini istedi.

Bu öğretim yılına birçok konuda yeniliklerle girilmesi nedeniyle nelerin uygulanacağı konusunda bilgi istendi.

Milli Eğitim Md. Şube Md. Sn. Cahit Yılmaz: “Bakanlığımız hızlı çalışıyor. Bizlerde ayak uyduruyoruz. Liselerin dört yıla çıkmasıyla üç yıl sonunda liselerimizin öğrenci mevcudu 1/3 oranında artmış olacak. Karaçayırda yeni bir lise devreye girecek. Süper Liseler And. Lisesi oldu, yaygınlaştı. süper liselerin eski öğrencileri statüsünü koruyacak. Coğrafya-Türk Dili Edebiyatı-Matematik konularında değişimler var. Branş öğretmenlerimiz seminere alındı. İlköğretimlerde 1-5 sınıflarda pilot uygulamalar başladı.

Geçen yıl müfredatlar kitapsız uygulandı iyi sonuçlar alındı. Bu yıl kitap hazırlıklarının başladığını öğreniyoruz.

Kitaplarla konuların farklı olduğu söyleniyor, Böyle olmadığını sanıyorum. 6. sınıflardaki pilot uygulama 9 okulumuzda devam ediyor. ÖSS ve OKS sınavlarında ilköğretimlerde pek fazla olmamakla birlikte ortaöğretimde bazı basamaklarda olumlu gelişmeler var. Yerleştirmelerde 49. Sıradan 18 basamak ilerleme var. Geçen yıl değerlendirmelerinde okullarımızı kendi türlerinde değerlendirmeler yapıldı. Orjinal sonuçlar var. Zayıf görünen okullarımız başarılı durumda. Eldeki malzemeyle ne yapılacağına bakmak gerek. Eleştiriden çok üretmeye ihtiyacımız var. Zor olan üretmek üretileni planlayıp hayata geçirmektir.”

İbrahim Çavuşoğlu: Son yıllarda yapılan çalışmalar meyvesini vermiştir. Yerleştirmede dört yıllık okullar baz alınmıştır.

Eğitim öğretimde ilerleme birden olmuyor. Türkiye ortalamasının altındaysak önlemler nedir.

Başarının artması için neler yapmalıyız? Artık biz başarısız bir il değiliz.

Bu yazı toplam 763 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.