1-2 Eğitim Bölgeleri Danışma Kurulu Toplantısı -2-

            20.09.2005

Eğitim öğretimin konuşulduğu her yerde başarı ve başarısızlık gündemden düşmez. Milli Eğitimde uygulanan sistem hep başarısızlığı ödüllendirmeden yana işletildiğinden ancak okul bitip hayata atıldıktan sonra farkediliyor başarının kıymeti.

Salondan görüşler gelmeye başladı. Koç İlköğretim Okulu Müdürü Sn. Celal Arslan, kız öğrencilerinin başarılarında artış gözlendiğini, öğrencilerin iyi motive edilemediğini, internet kafelerin bu anlamda denetlenemediğini söyledi.

Belediye zabıta müdür vekili, Sn. Recai Çağlar internet kafe denetimlerine ait bilgi verdi. Mevcut yasalarla internet kafelerin kolay açıldığını, denetlemelerin mesai saatleri içinde yapıldığını, yasal mesai sonunda herhangi bir işlemin yapılmadığını, bu saatlerde verilere önemli görevlerin düştüğünü söyledi.

İlköğretim müfettişi Sn. Fehimdar Çiftçi: Pilot uygulamada Bolu başarılı. Bilgiyi üretenler bilgiyi kullananalar çoğalıyor. Gelecekte bilişim alanında Hindistan Ve Türkiye söz sahibi olacaktır. Türkiye’de veli eğitim gücüne inanmıştır. Veli profili değişmiştir. Yeni sistem tuğla gibi kitap istemiyor. 5000 konunun yarısı değişti. Fen ve teknolojide, matematikte konular değişti. Sosyal bilgilerde tema alt başlıklarda değişikler var. Hizmetiçi seminerler yapılıyor. Geçen yıl daha çok ekonomik sıkıntılar çekildi. Daha sonra ders araç gereçleri verildi. Öğretmen üretici oldu. Dayanışmaya ihtiyaç duyuldu. Paylaşım öne çıktı. Çocukların öğrendikleri kalıcı oluyor.

Görüş ve önerilere devam ediliyordu. Sn. Mehmet Kıvrak: Yeni uygulama içine giren öğretmen ve öğrencilerle açık oturum yapılmalı. TV programları düzenlenmeli.

Dursun Karabay: Lise son sınıf öğrencilerinin dershanelere devamları hafta sonlarında olmalı. Deneme sınavları daha ciddi olmalı. Öğrencilerde gerekli ilgi yok zorlanıyoruz. Pansiyonlu okullarda yönetimler devre dışı olacak dendi olmadı. Pansiyonlarda personel sıkıntısı var. Belletmen meseleleri çözülemiyor.

Pansiyonlarda belletmen öğretmen kadrosu olmalı. Öğrenciden alınan katkı payları kaldırıldı yanlış oldu.

Hizmet alımı için bunun yerine birşey konmalı.

Fikret başar: İyi ve güzele övgümüz var. Öğretmen- öğrenci ve dershaneler tek tek ele alınmalı. Eğitimin olmadığı yerde öğretim olmaz. İlimizde bar ve kafelerin çokluğu görülmekte. Bu işletmeciler profesyonel öğrencileri içerilere almaktadır. 7. 8. Sınıf öğrencileri dizilerden etkilenmekte. Öğretmen açığımız var. Fiziki olarak noksanımız yok ama başarıyla doru orantılı değil. Öğretmen için neler yapılıyor sorgulanması gerek. Ataması yapılan öğretmenlerin internetten yayınlamadığı görülmekte. Bu durum acabalara neden oluyor. Eğitim yönetiminde yetkilerin dağıtılması gerek. Yetki dağıtan koro şefi gibi olmalı. Dershanelerde ticari boyut gerçeği var. Ülkede sınavlar kazandırmamak üzerine kurgulanıyor. Sınavları kazanmak için mi kazanmamak için mi yapıyoruz? Kazananlar kadar kazanmayanlar da ilan edilmeli. Okullar açılıyor halen devam eden onarımlar var.

Sertaç Oktan İng. Öğretmeni: Birlik beraberlik içinde olunmasına dikkat edilmeli. Kendi branşında zümreler yapılmalı. Geçen yılda ara sınavlar yapıldı sonuçlar açıklanmadı. Öğrenci devam işleri düzenlenmeli. Yabancı dillerde hazırlık saatleri neden kaldırıldı. Kaynak kitap kullanma konusunda kısıtlama olmamalı. Zümreler iki bölge arasında yapılmalı.

Cahit Yılmaz Milli Eğitim Md. Şb. Müdürü: Zümre toplantılarının geniş katılımlı olması yararlı olur. Seviye tespit sınavları ilan ediliyor. Okullardan değerlendirme raporları istendi gelmedi. Okullarımızda temel güç öğretmenlerimiz. Kaynak kitap pazarlanması konusunda sıkıntı var. Kendi çocuğumuzda bile zaman zaman insiyatif kullanmakta sıkıntılarımız oluyor.

Yönetişim dediğimiz kavram birlikte yönetme beceridir. Öğretmen atamalarının yayınlanmasını görüşeceğim. Açıklık ve saydamlığın olmadığı yerde başarılı çalışma olmaz. Katkı payında hukuksal boyu var. Belletmen konusunda mevcut koşullar uygun değil. Pansiyonlu okulda yönetici olmamak yanlış. Programların tanıtımı konusunda bakanlığın talimatı var. Her okul kendi bünyesinde veli toplantısı yapacak ve bu konuda rapor hazırlanacak.

Danışma kurulu toplantısının değerlendirilmesi 14 Eylül’de müdürler komisyonu toplantısında yapılacak dedi ve danışma toplantısı sona erdi.

Bu yazı toplam 1109 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.