1-2 Eğitim Bölgeleri Danışma Kurulu Toplantısı’ndan-1

            28.09.2004

Eğitim-öğretimde danışma kurulu toplantılarından amaç; toplumun bütün katmanlarını sistemle ilgilenmeye teşvik etmektir. Hariçten gözlem yerine, başarı ve başarısızlıkta ne görüyorsanız, gelin bu toplantıda önerileri alalım, yapılanları aktaralım. Sonuçta toplumda gelişen olumlu olumsuz tüm davranışların faturasını, yalnızca sistemin içinde bulunan emekçilere kesmek yerine, sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, vakıf, dernek, odalar ve öğrencilere de bir hane ayırıp fatura bedelini birlikte ödeyelim. Kar-zarar hesabını birlikte yapalım. Gelin sorumlulukları paylaşalım. Acıyı da sevinci de omuzumuza birlikte alalım. Ne güzel bir düşünce. Birlikten doğacak güç ve "ben" yerine "biz" felsefesi. Son dönemlerde dilimizin sermayesi haline gelen bu söylemleri eyleme geçirme gayretleri...

Milli Eğitimin de kendine özgü bir Anayasası var. Zaman zaman değişen dünya koşullarına göre bu Anayasa revüze edilir. Yeni sistemlerle uygulamaya devam edilir. Getirilen her yeni sistem de, Devlet politikası yerine hükümet politikaları olarak uygulamaya girdiğinden, birini uygulayamadan bir başkası gelir, sistemler yalama olur, amaca ulaşılmaz.

Danışma Kurulu Toplantısı’na gelirken bu duygular içindeydim. Gene kendimiz çalıp kendimiz söyleyecek, gözlem ve öneriler geldiği gibi cebimize geri mi dönecek kaygısı vardı içimde.

Salona girdiğimizde mutlu bir tablo vardı. Her toplantıda dile getirilen bu işin patronları da salondaydı. Milli Eğitim Müdürümüz ve Bakanlığımız baş müfettişi bizlerle birlikte olacak görüşler, raporlar yerine birebir kendilerine anlatılacaktı.

Sevinç yarım kaldı. Bir başka toplantıda bulunmak üzere salondan ayrılacaklarını ifade ettiklerinde şaşırdık. Şaşırdık, çünkü bu toplantının yapılacağı günler öncesinden belliydi. Ona göre saat ayarlaması yapılabilirdi. Anlaşılan, zamanı kullanma ve planlı davranışlardaki zaafiyetimiz devam ediyordu.

Geçmiş dönemlere ait başarı ve başarısızlık tartışmaları Bolu gündeminden hiç düşmüyordu. Bu konuda geniş katılımlı bir toplantı yapılacağı deklare edilmiş ama gerçekleşmemişti. Gene bu konuda Milli Eğitim Müdürlüğü içinde komisyonlar kurulmuş, raporlar hazırlanmıştı. Bütün bu çalışmaların sonucunda 2004-2005 eğitim-öğretim yılına şu yeniliklerle başlıyoruz denecek diye beklerken, danışma kurulu üyeleri öneriler paketi başlıklarıyla bilgilendiriliyordu.

Açıklanan her başlık, bir soruyu da beraberinde getiriyordu.

Devam edecek

Bu yazı toplam 855 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.