1-2 Eğitim Bölgeleri Danışma Kurulu Toplantısı’ndan-4

            01.10.2004

Bakanlık adına 2004-2005 eğitim-öğretim yılında uygulanacak yeniliklere yönelik çalışmaların neler olduğuna dair açıklamalar beklerken, tarihle bilgilendik.

Toplantıdan ayrılacaklarını ifade eden müdürümüze ve müfettişlerimize düşünceleri raporlardan okumak yerine birinci ağızdan dinlemenin daha uygun olacağını düşünüyorduk. Sizse ayrılacağınızı söylüyorsunuz dediğimizde, müfettişimiz kırmadı. Toplantının sonuna dek bizimleydi, teşekkür ediyoruz.

Geçmiş toplantılarımızın birinde, öğrenci temsilcisi "Öğretmenler derslerimize geç giriyorlar, dolayısıyla malzememizden çalıyorlar" demişti. Görüş alışverişinde söze gene öğrencilerimizden başlandı.

Öğrencilerimizin görüşleri:

-Okulumuzda herhangi bir noksanlığımız yok ama, biz gene de dershanelere gitmek istiyoruz. Çünkü konularla ilgili pratik çözümler öğreniyoruz.

-Sekizinci sınıflarda LGS sınav sorularına yönelik ders işlemeliyiz.

-ÖSS Lise üçüncü sınıfta değil de lise birde anlatılmalı. Lise son sınıflardaki devamsızlıkların önüne geçilmeli. Okullarımızda yeterli araç-gereç yok. Öğrenci istekleri dikkate alınmıyor. Alınırsa öğrencilerin güveni artar. Öğretmenler sınıfa hazırlıklı gelmiyor.

Ticaret ve Sanayi Odası Temsilcisi Mustafa Gülay; Milli Eğitim Bakanlığı’nı güneş enerji sistemine benzetiyorum. Bakanlığın vereceği ışık öğretmenleri, öğretmenlerin vereceği ışık çocuklarımızı, çocuklarımızın da ülkenin geleceğini aydınlatacaktır. Pilot bölge uygulamasında haksız rekabet oluşmayacak mı? Pilot bölge içindeki 15 okulda başarı ve başarısızlıkta sistem dışında kalanlarla eşitlik nasıl sağlanacak?

Öğrenciler: Meslek liselerinin önü açılmalı. Meslek liselerinde kültür derslerinin üzerinde durulmuyor. Bize verilen desteği ana-babalarımızdan da bekliyoruz. Veliler için eğitici konferanslar verilmeli. Öğrenci istekleri değil, velinin isteği okul seçiminde ağır basıyor.

Müfettiş: Okul işyeri ilişkileri birbiriyle bütünleştirilmeli. Öğrenciye bilgiye ulaşma yolları öğretilmeli. Daha önce ödev yönetmeliği vardı, yürütülemedi. Bilgiye ulaşma yollarını öğrencilere öğretmeliyiz. Talim Terbiye çalışmaları kendi başına yeterli olmuyor.

Öğretmen: 6-7-8. sınıflarda rehberlik çalışmaları yapılamıyor. Sistemde bir yanlışlık olmalı.

Müfettiş: Sistem sınıfta yarış yaptırmayacak.Yarış hayata atıldığında başlayacak. Önce koşuya hazırlama antrenmanı yapılmalı. Bu da sınıfta olacak. Çocuklar birşeylere teşvik edilmeli, sonuçta ödüllendirilmeli. Bir çocuğun bütün dersleri beş birisi zayıf bu olmaz.

Öğrenci: Öğretmenler öğrencilere güleryüzle davransın diyorlar ama, bu yanlış anlaşılıyor. O zaman da öğretmenle öğrenci arasındaki mesafe ayarlanamıyor.

Emekli Öğretmen-Gazeteci:Eğitimde hoşgörülü olmak zorundayız. Müdür, öğretmen, öğrenci, veli bir noktada birleşmesini bilmeli. Bunun için hizmetiçi rehberlik gerekiyor. Veliler eğitime birebir katılmıyor, araştırılmalı. Teftiş sistemi çok önemli. Müfettişin biri ak diyor, biri kara, öğretmen ikilem içinde.

Rehber öğretmen: Bireyler yetenekleri doğrultusunda yönlendirilir. Her bireyin farklı yeteneği vardır.

Eğitim-Sen: Her öğrencinin başardığı bir dal vardır. Bunun geliştirilmesi gerek. Dalında başarılı olan öğrenci, sınavsız üst öğretime gitmeli. Meslek Liselerinin istihdamı için iş alanları yaratılmalı. Öğrencilerde güven bunalımı başlamıştır. Öğretmenler geceleri çalışmak zorunda bırakılıyor, okula yorgun geliyorlar.

Öğretmen-Dershane Md: Yaratıcılığın geliştirilmesinde hazırcılık yoktur. Nasıl olsa geçilecek mantığı ile derse çalışılmıyor. Yemeği yapmasını değil, hazır yemeği yedirmesini öğretiyoruz. Hatta yemeği kendimizde yapmıyoruz, başkalarının yaptığını yedirmesini öğretiyoruz. Hatta yemeği kendimiz de yapmıyoruz, başkalarının yaptığını yedirmeye çalışıyoruz. Çocuklara bu nedenle şahsiyet ve sorumluluk kazandıramıyoruz.

Müfettiş: Türk eğitim sisteminin derdi bu. Sevgiyle şahsiyeti eziyoruz. Buradan bir sonuca varırsak, velilerimiz eğitilmeli.

Yönetici Okul Md: Eğitim-öğretimde mahallinde sıkıntılarımız var. Okul öncesi eğitim parasız olmalı.

Devam edecek

Bu yazı toplam 916 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.