1-2 Eğitim Bölgeleri Danışma Kurulu Toplantısı’ndan-5

            02.10.2004

Rehber öğretmen: Çocukların fiziksel gelişimine baktığımızda sosyal faaliyetleri yeterli değil. Başarısızlıkta öğretim değil başarı noksanlığımız var. Rehberlik çalışmaları okullarda bir bütün olmalıdır.

Eğitim araçları: Öğretmen ve öğrencilerimizin çalışmalarının değerlendirilmesi internet kanalından yayınlanacak.

Milli Eğitim Md. Yrd.: Geçen yıl yapılan başarı tespit sınav sonuçlarının iletilmesinde geriye dönemedik. Bu öğretim yılında bunun programı hazır.

Kuşun aklı darıda olur düşüncesinden hareketle, Sn. Müfettişimizden bilgilenmek üzere Talim Terbiye Kurulu’nun çalışmalarında meslek liseleri için neler var? İlköğretim Okulları için rehberlik çalışmaları ne durumdadır? Birlikten bahsediyorsunuz. Okullarımızda memur-teknisyen-hizmetli yoksa bu birliktelik nasıl sağlanacak? Bunun için gelişme var mı? Bu hizmetler koruma dernekleriyle alınıyordu.Son durumda ortada ne düşünüyorsunuz? Pilot bölgelerin öğrenci farklılığı ve haksızlığı getireceğine ben de inanıyorum.

SONUÇ:

-Bir önceki eğitim bölgeleri danışma kurulu toplantılarında gündeme getirilen konulardan yapılanlar, yapılmayanlar hakkında kurul üyeleri bilgilendirilmeli. Yaptırımlar için sivil toplum örgütleri bu sayede harekete geçerler.

-Üst yönetim çalışmalarında alınan kararlar tavsiye niteliğinde şöyle yapılmalı, böyle yapılmalı yerine, toplantılarda alınan kararlar şöyle uygulanacaktır. Bu konuda planlamalar şunlardır denmeli. Sivil toplum örgütlerinin yapacağı çalışmalar işaret edilmeli.

-Bakanlık çalışmalarıyla ilgili 2004-2005 eğitim-öğretim yılı uygulamalarına ait yapılanlar, yapılması gerekenler hakkında somut bilgiler alınamadı.

-Meslek Lisesi dendiğinde toplumun aklına gelen İmam Hatip Liseleri oluyor. Oysa değişen dünya koşullarında paralel gelişen teknolojilerde ara eleman olduğu söylenen Endüstri Meslek Liseleri için neler yapılıyor, hiç değinilmedi.Mes-leklerinin temel teknolojik bilgisini alan, uygulamada belli becerileri kazanan meslek liselilerin kendi branşlarındaki mühendislik alanlarına gitme zorlukları ortadan nasıl kaldırılacak? Bu konuda yapılan çalışmalar nedir? Bilgi alamadık. Yönetim-öğretmen-öğrenci-veli dörtgenindeki birlikteliğin sağlanması.

-Eğitsel çalışmalara ağırlık verilmesi. Buralarda elde edilecek başarısının sınıf geçme işlemlerinde değerlendirilmesi.

-Çok hızlı değişen bilgi akışına uyum için müfettiş-öğretmen ve yöneticilerin hizmetiçi eğitimlerden geçirilmesi.

-Rehber öğretmenlerle bütünlük içinde çalışılması. Aile ve velilere rehberlik hizmetlerinin verilmesi.

-Pilot bölge uygulaması bazı haksızlıklara meydan vereceği.

-Memur-hizmetli ve teknisyen kadrolarının tamamlanması. Koruma Derneklerinin çalışmalarına açıklık getirilmesi.

-Okul öncesi eğitimin ücretsiz oluşu. Sınavların kaldırılması gibi düşünceler olarak özetlenebilir. İlimiz Eğitim Bölge toplantıları gerekli ilgiyi görüyor. Katılımlardan bu sonuç çıkarılıyor.Bu durumun il çapında mini şüra olarak kabul edilip zamana önem verilmesi gerek. Bu toplantıda Bakanlığımız temsilcisinin olması güzeldi. Umarım bazı mesajlar yerini bulur. Bir başka güzellik de Ticaret ve Sanayi Odamızın 15 milyarla eğitime destek kampanyasına katıldığının açıklanması idi.

Bu yazı toplam 874 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.