1.Eğitim Bölgesi Danışma Kurulu-2

Okullarımızda uygulamaya gelen eğitim fakültesi öğrencilerine olması gereken şekilde rehberlik yapılmadığı nazik bir dille gündeme gelmesinden sonra, okullarımızın yöneticilerinden de karşı sitemler gelmeye başladı.

Bu durumu üniversitemizin sanki ciddiye almadığını. Uygulama için okullara gelen öğrencilerin ellerinde hiçbir belgenin olmaması nedeniyle zorlandıklarını ifade ettiler. Yönetimin üst kademesinde böylesi bir karmaşa yaşanıyorsa, daha işin başında nitelikli öğretmen hayali doğmadan ölüyor demektir. Umarım bu toplantıda gerekli mesajlar alınır, koordinasyon sağlanır.

Bir başka önemli konu da, daha önceki toplantılarda gündeme gelen formatör öğretmen sorunuydu. Okullarımızda formatör öğretmenliğin ne olduğunu bilenler, bugün bu konudaki sıkıntıları da elbette görüyorlardır. Formatör öğretmenlere ait norm kadro olmadığı sürece, sorunu okul müdürlerimizin çözebileceğine işaret edildi. Bu konunun da ciddiyeti, dikkate alınarak çözülmesi gerek. Rehber öğretmenlerle ilgili konulardaki sıkıntıların da aynen devam ediyor olması, öğrencilerimizin hem yönlendirilmesinde, hem de davranışlarını etkileyecek psikolojik sorunlarının çözümünde işleri zorlaştırıyor. Bu durumun şu anda olduğu gibi kısa süreli hizmetiçi seminerlerle çözümü zor. Bu durum kendine özgü bir ihtisasi gerektiren olay. Ben herşeyi biliyorum düşüncesi yerine, ihtisası olanların uygulamada görevlendirilmesi gerek. Sekiz yıllık eğitimin temel taşlarından biri olduğu ifade edilen rehberlikle ilgili, hala havanda su dövülüyorsa, söylenecek fazla birşey olamaz.

Eğitim-öğretimde sorunlar bitiyor mu? İşte okul pansiyonlarında yaşanan sıkıntılar. Pansiyonların okullardan ayrı yönetimi üzerinde ısrarla duruldu. Gece pansiyon nöbeti olan öğretmenin sabah derse girmesinin zorluğundan, psikolojik sorunları bulunan öğrencilere yardımcı olabilecek sağlık personelinden yoksun oluşundan, güvenlik için yeterli personelin, ders hazırlıkları için belletmen öğretmenin bulunmayışından, ciddi anlamda sıkıntıların yaşandığından söz edildi. Gelişmenin sonucu olan fiziksel değişimlerde bu çocukların yanında kim olacak? Basit sıkıntılarının çözümünde bunalıma düşenlere kim yardım edecek? Ergenlik dediğimiz dönemlerin neden olduğu ruhsal ve bedensel değişimlerde kim yanlarında olup rahatlatacak? Ana-baba sıcaklığının bulunduğu ortamlardan uzaklaşarak pansiyon hayatını yaşamaya başlayan öğrencilere sıcak aile ilişkileriyle kimler nasıl yardımcı olacak? Bunlar çözülmesi gereken ciddi sorunlar. Bunlar gerçekten ciddi konular. Gurbet kuşlarının başlarını sokabilecekleri bir yuvayı bulmuş olmak yetmiyor. Bu çocukların sağlıklı beslenmesinden, sağlıklı oluşundan, huzurlu, güvenli rahatlıkları için yapılması gerekenler olmalı.

12.09.2006

Bu yazı toplam 837 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.