10 Kasım’da Canip Baysal Lisesi

Hani bir zamanlar “şu okullar olmasa maarifi ne güzel idare ederim” denmiş ya, bende, bugün; şu okullarda olmasa milli bayramlarımızı, tarihimizi, geçmişte yaşanan coşkuyu, tasayı, hüznü unutup gideceğiz. Bu günlere nasıl geldiğimize ait yol haritası çizenler oldu okullarımız. İşte Canip Baysal Lisesi diyorum...

    Bir ömrün, bir ulusun yeniden ayağa kalkması için nasıl tükendiğini, bir ulus bireylerinin, insanca yaşaması özgürce kendi iradesini kullanabilmesi için nasıl mücadele içinde tamamlandığını, bir ulusun modern, çağdaş, uygar uluslar seviyesine çıkarılmasında bilimin önceliği için açılan yolda nasıl sona erdiğini kare kare gösterdi Canip Baysal Lisesi öğretmeni öğrencisi 10 Kasımda.

    “Mustafa Kemal, ya da milletin Atatürk dediği bir liderin, bir kurtarıcının, bir kahramanın aramızdan ayrılışının 67. yılında her geçen gün büyüyen sevgiyle daha da anlaşılır biçimde anıyoruz. 10 Kasım’da belki gözümüz yaşlı boynumuz bükük. Ne var ki güçlü Türkiye aydınlık ve çağdaş Türkiye olduğumuzu görmekten gururluyuz.

    Atatürk bize yalnız bağımsız ve şanlı bir ülke bırakmadı. O bu ülkenin sınırlarını korumanın sırlarını da verdi. O Türk olmanın anlamını, çağdaş ve bilimsel düşüncenin sembolü olarak medeniyetin yol göstericisi oldu.

    Türk ulusu onun düşüncelerine her zaman sahip çıkacak, onun ruhundaki ateşten her zaman canlı duracaktır” diyordu onun gençliği.Gençler sahneye koydukları söylem ve gösterileriyle an be an yaşattılar atanın yaşamını son nefesine kadar.

    Son nefesini verirken gözlerini açıp “Aleyküm Selam ” deyip kapatışını ifade eden sözlerde eller gözlere gidiyordu akan yaşı silmek için. Ve Halim Yağcı’nın şiirinden “Hala bana 10 Kasımlarda ağlıyorsunuz“ ardından yanık bir ses Yemen türküsüyle siliyordu kulakların pasını.

    Bir tarih okunup izleniyordu hece hece, satır satır... 1914’lerin sen alacaksın ben satacağım pazarlıkları. Sahipsiz vatanın parçalanması sayıca az milletleri başımıza baş yapmak için çalışmalarında milli mücadele ateşinin nasıl yakıldığını görüyoruz öbek öbek Anadolu’nun bozkırlarında. O ateşin meşalesi güvendiğin gençliğin elinde, “ Ruhun şad olsun “ der gibiydiler kızı erkeği ile öğrenciler.

    Dağbaşını duman almış, gümüş dere durmaz akar coşkusuyla millet ayakta. Muassır Medeniyet için için başlayan savaşta az zamanda çok işler yapmanın mutluluğu coşkusu yankılanıyor Ankara’ dan...

    “Türk gençliği Atatürk ve Atatürkçü düşünceyi bir bayrak gibi sonsuza kadar yaşatacaktır “ mesajından herkes üzerine düşeni sanırım almıştır.

    Aziz ruhun önünde bir kez daha saygıyla eğilirken, bir kez daha ruhun şad olsun diyor. Programı uygulayan Canip Baysal Lisesi yönetimi, öğretmeni, öğrencilerini yürekten kutluyor teşekkür ediyorum.

14.11.2005
 

Bu yazı toplam 839 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.