100. Yıl İlköğretim’e mektup var

            29.04.2005

İnegöl Vehbi Koç İlköğretim Okulu Sınıf Öğretmeni Kenan Eroğlu’ndan gelen bu mektubu aynen yayınlıyorum.

“Sayın Mustafa Namdar,

Ben, Bursa’nın İnegöl İlçesi’nde, Vehbi Koç İÖO’nda sınıf öğretmenliği yapan, 6 yıllık bir öğretmenim. 24-25 Mart tarihlerinde güzel ilimiz Bolu’yu ziyaret etmemizin ardından, burada yaşadıklarımızın mutlaka biriyle paylaşılması gerektiğini düşündüm. İnegöl’e döner dönmez, Bolu’nun internet sayfası bulunan yerel gazetelerini inceledim. İncelemelerimin sonunda en fazla eğitime önem veren ve bu konuda birçok yazı yazan sizi ve gazetenizi fark etmek çok zor olmadı. Ben de yaşadığım bu güzel iki günü sizlerle paylaşmak istedim:

İnegöl Vehbi Koç İlköğretim Okulu’ndan beş öğretmen arkadaş, önümüzdeki yıl tüm ülkede uygulanacak olan yeni müfredatın pratikteki profilini görebilmek amacıyla, bu projeyi yürüten okul araştırması yaptık. Araştırmalarımız sonucunda Bolu 100. Yıl İlköğretim Okulu adını daha sık duyunca, bu okula alan ziyareti yapılmasına karar verdik. Okul Müdürü Hakkı Özakyol ile yapılan telefon görüşmesi de olumlu geçince, tedirginlik içinde Bolu’ya hareket ettik. Tedirgindik, çünkü gerçekten verim alıp alamayacağımızı bilmiyorduk.

Okula vardığımızda, okul öğretmenlerinin oldukça kıdemli olmaları gözümüze ilk ilişenlerdi. Kuşkularımız biraz daha arttı. Öğretmen ve okul müdürünün sıcak karşılamalarının ardından ilk derslerimize girdik. Hemen daha ilk derslerden çıkışta beş kişilik ekibimiz göz göz geldiğinde, hiçbirimiz yeni müfredattan veya başka birşeyden bahsetmedi, bahsedemedi. Hepimizin şaşırdığı olay, öğrencilerin sınıf içi ve sınıf dışı inanılmaz güzel davranışlarıydı.

Derslere girmeye ve yeni müfredatın getirdiklerini gözlemlemeye devam ettik. Emeklilik zamanı gelmiş, hatta çoktan geçmiş olan öğretmenlerimizin, bu okulda neler yapabildiklerini görünce, inanılmaz derecede mutlu olduk. Öğretmenlerimiz ellerinde hiçbir döküman, araç-gereç yokken, kendilerine verilmiş 15 günlük seminer ve ellerindeki yeni müfredat konularıyla, özveriyle çalışarak, harika etkinlikler hazırlamışla de şimdiye kadar “öğrenci merkezli eğitim” dediğimiz kavramın içini nasıl doldurduklarını görme şansını yakaladık. Öğretmenlerimiz bu okulda, bu şartlarda “-mış, -muş” gibi yapamayıp, eğitimin gerçekten çok yönünü hayata geçirmişler. Hatta bir öğretmenimizin: “Bu sene etkinlik hazırlamaktan sosyal hayatım kalmadı” serzenişine rağmen, bu işten aldığı zevki bizlerle paylaşması ve en önemlisi de bunu biz hissettirmesi doğrusu muhteşemdi.

İkinci günümüzde Okul Müdürü Hakkı Bey’in sürprizi ile karşılaştık ve görüş alışverişinde bulunmak üzere Bolu Teftiş Kurulu Başkanı ve ekibi ile görüşme imkanı bulduk. Oldukça verimli bir görüşme oldu.

Müfredatla ilgili çalışmalarımıza ikinci gün daha çok kamera çekimleri ile devam ettik. Velilerin, öğretmenlerin, okul müdürünün ve hatta okulu ziyaret eden ve bize de tesadüf eden İzzet Baysal Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü 1. sınıf öğrencilerinin görüşlerini alma imkanı bulduk.

Müfredat ile ilgili aklımızda bazı tedirginliklerin yanında, güzel olan sonuçları da görme şansı yakaladık. Özellikle de 1. sınıfta bu sistemin çıktıları oldukça başarılı. Ancak sıkıntı daha çok ara sınıflarda yaşanacağa benziyor. Önemli olanı ise, müfredatla birlikte “öğretme sistemi yerine öğrenme sistemi”nin yerleşecek olması. Sanırım en önemli kazanım da bu olsa gerek. Çocuklarımızı artık dershane kültürü içinde yetiştiren okul sisteminden koparama zamanı gelmiş, hatta geçiyordu bile.

Burada son olarak belirtmek istediğim Bolu 100. Yıl İlköğretim Okulu’nun gerçekten okul müdürlerinin etrafında kenetlendiklerini, bir ekip olduklarını, olumsuzluklardan yılmayıp, tam aksine inadına mücadele ile nasıl başarıyı yakaladıklarını görmek, bizleri çok ama çok mutlu etti. Bu tür güzel çalışmaları, bütçeleri binlerce YTL olan özel okullardan görmeye alıştığımız bir dönemde, güzel ilimiz Bolu’nun sıradan bir devlet okulunda bu çalışmaları görmek bizleri önümüzdeki sene için oldukça motive etti. Sanırım bu iki günlük kısa ziyaretten sonra, kimse açıkça telaffuz etmiş olmasa da, İnegöl Vehbi Koç İlköğretim Okulu ile Bolu 100. Yıl İlköğretim Okulu arasında gönülden ve gayri resmi “kardeş okul” bağları kurulmuş oldu. İki gün boyunca birbirlerimizin bakış açılarına önemli katkılar oluşturduğumuzu düşündüğüm bu iki okul, bilgi ve proje paylaşımında bulunmaya başladı bile.

Yeni müfredatın şekillenmesinde mihenk taşlarından biri olduğuna inandığım Bolu 100. Yıl İköğretim Okulu’nun gecelerini gündüzlerine katan öğretmen kadrosuna, velilerine, Bolu Teftiş Kurulu Başkan ve ekibine, okulun tüm birim ve olanaklarını hizmetimize sunmaktan kaçınmayan Okul Müdürü Hakkı Özakyol’a göstermiş oldukları büyük ilgi ve misafirperverliklerinden dolayı, sonsuz teşekkürlerimizi ve saygılarımız sunarız. Kısacası Bolu-İnegöl eğitim köprüsünün inşaatında emeği geçen herkese kucak dolusu sevgiler.

Her köşesinde eğitime adanmış eserlerini gördüğüm merhum İzzet Baysal, sizleri görme şansını yakalasaydı herhalde gururdan göğsü kabarırdı... Nice İzzet Baysallar yetiştirecek olan Bolu 100. Yıl İlköğretim Okulu öğretmenlerinin ellerinden öpüyorum...

Sayın Namdar, sizden ricam, ilinizdeki bu okulun güzle çalışmalarını gazetenizde bir iki satır da olsa haber yapmanız. Gerçekten Bolu 100. Yıl İÖO’nu idare ve öğretmenlerinin motivasyona çok ama çok ihtiyaçları var. Bunu da zaten çoktan hak etmişler... Yazılarınızdan eğitime verdiğiniz önemi gözönünde bulundurarak, bu konu ile yakından ilgileneceğinizi ümit ediyorum.

Gelişmelerden beni haberdar ederseniz, çok sevinirim... Saygılar...

İnegöl Vehbi Koç İlköğretim Okulu Sınıf Öğretmeni Kenan Eroğlu”

Bu yazı toplam 1085 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.