Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

1500 dolar

Hükümetin çıkardığı kişi başına milli geliri 1500 doların altında 36 ili kapsayan Yatırımı Teşvik Yasası nedeniyle Bolu bir darbe daha yedi.

ORÜS’ün Üniversite’den alınıp özelleştirme idaresince ihale edilmesi,

Abant’ın Bolu Özel İdaresi’nden alınıp Milli Parklar’a devri,

Turizm yatırımını teşvik gayesiyle hazırlanan kanun içinde 17 ilin arasında Bolu’nun olmaması vs.

Ne oluyor Allah aşkına? Hükümet Bolu’yu gözden mi çıkardı? Hele bu seçim arasında Bolu darbe üstüne darbe yiyor.

Teknolojileri eskiyen veya yeni yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar çok güzel bir organizasyonla hükümeti ikna ederek milli geliri 1500 doların altındaki 36 il için yatırımı teşvik yasasını çıkardılar kanaatindeyim.

Bir taraf yapılırken, bir taraf yıkılıyor.

Düzce ve Uşak’ın milli geliri 1500 doların altında. Düzce ve Uşak gibi batıdaki şehirler dururken, kim gider Ağrı’ya, Siirt’e, Adıyaman’a vs.yere.

Belki birkaç uyanık başbakanın seçildiği yer olan Siirt’te yatırım yapabilir.

Bu 36 ile yatırım yapacaklara 5 yıl süre ile vergi, SSK primi, enerji indirimi ve bedava arsa imkanı sağlayacak yani 100 milyar enerji harcaması olan bir fabrika yatırımı teşvik yasası kapsamına giren illerde 50 milyar enerji ödemesi yapacak.

Tekstil fabrikaları teknolojilerini sık sık yenilemek zorundadırlar. Yenilenen veya yeni kurulacak fabrika yatırımcısı 30 km dibimizdeki Bolu Dağı’nın altına kaymaz mı? Ticaretin temelinde karlılık yatar. Adam fabrikasını Bolu’da çalıştırırsa teşvikten istifade edemezse teşvik alan bölgelerin ürünleriyle nasıl rekabet edecek?

Gözümüzden kaçan belki şimdilik bizi fazla etkilemeyen Uzakdoğu malları var. Gümbür gümbür geliyorlar fiatları da çok uygun.

Yakında haklı sebeplerle Bolu’da pek çok üretimin sona erdiğini göreceğiz. Sanayiciler için Türkiye’de enerji çok pahalı.

Peki bu kanun çıkarken biz ne yaptık? Biz bol bol konuştuk, milletvekillerimiz çaresiz kaldı. Ticaret ve Sanayi Odamız, Esnaf Odaları Birliğimiz olması gereken şekilde sesini duyuramadı. (Ben de bir Ticaret Odası Meclis üyesi olarak kendimi eleştiriyorum.) Yok hiçbir şeye gücümüz yetmiyor, sesimiz Bolu sınırları dışına çıkmıyor.

Düşünüyorum da iktidar partisinden üç milletvekilimiz var diye ne kadar çok sevinmiştik. Bolu’nun kaderinin değişeceği, belini doğrultacağı, Bolu’nun hakkı Ankara’da savunulacağı her ortamda her kesimde konuşulur olmuştu.

Heyhaat; şimdi şu işe bakın darbe üstüne darbe yiyoruz ve uzaktan seyrediyoruz.

Bu yazı toplam 2461 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.