16 Ekim 1953’ten 16 Ekim 2008’e

16 Ekim 1953’ten 16 Ekim 2008’e

Yayın kuruluşlarımızın Bolu'daki ilk günlük gazetesi tam 55 yıl önce bugün, yani 16 Ekim 1953'te yayın hayatına başlamıştı.Kuruluş yıldönümü nedeniyle, yayın grubumuzun kurucusu, Bolu ve Düzce'nin en eski gazetecisi Bedrettin Maradit'le, o günlere doğr

Yayın kuruluşlarımızın Bolu'daki ilk günlük gazetesi tam 55 yıl önce bugün, yani 16 Ekim 1953'te yayın hayatına başlamıştı.Kuruluş yıldönümü nedeniyle, yayın grubumuzun kurucusu, Bolu ve Düzce'nin en eski gazetecisi Bedrettin Maradit'le, o günlere doğru şöyle bir gezinti yaptık.

16 Ekim 1953'te yayın hayatına başlayan, yayın grubumuzun Bolu'daki ilk günlük gazetesinin yıldönümüyle ilgili, yayın grubumuzun kurucusu, Bolu ve Düzce'nin en eski gazetecisi ve Basın Şeref Kartı sahibi Bedrettin Maradit'le görüştük.

Maradit o günkü koşulları anlatırken, ilk önce ulaşımdan bahsetti.

1950 öncesi, Türkiye'nin bir çok noktasının yanında, gerek şehir içi, gerekse şehirlerarası yolların çok kötü olduğunun altını çizen Bedrettin Maradit, “Düzce'den Bolu'ya giderken, Kaynaşlı'dan itibaren dağ yolu başlıyordu. Bolu Dağı'na Darıyeri'nden itibaren çıkılmaya başlanıyordu. Trafik akımı da çok azdı. Şehir otobüsleri Düzce Nakliyat ve Bolu'dan da Bolu Emniyet yazıhanelerinden kalkıyordu. Otobüs dediğiniz eski, köhne, modeli düşük çok yıllı arabalardı. Düzce Seyhan'dan Bolu'ya otobüs kalkmazdı. Bolu Emniyet Otobüsleri çalışırdı. Ayrıca, münferit kişiler otobüs çalıştırırlardı. Bolu iki buçuk veya üç saat çekerdi. Dönüş yolunda ancak akşam saatleri olduğu için bilhassa sonbahar, kış mevsimlerinde yoğun sis içinde güçlükle yola devam edilirdi” dedi.

“BOLU'DA BAŞKA BİR GAZETE ÇIKMIYORDU”

Düzce'de gazete çıkarmaya başladıktan sonra Bolu'ya da büro açmak istediğini belirten Maradit, “Bolu Valiliği o yıllarda da şimdiki yerindeydi. Vilayet ile şehir merkezi yolu çok dar ve bozuktu. Bolu'da Vilayet Matbaası vardı. Burada 'BOLU' adıyla Valiliğe ait tek gazete çıkıyordu. Valilik katibi Hayrettin Arıkan (Tahmin ederim ismini vereceğim arkadaşların tamamına yakını vefat etmiştir herhalde. Allah'tan rahmet niyaz ederim) gazeteyi yönetiyordu. Resmi yerlere dağıtılıyordu. Hali hazırdaki Özel İdare Binası'nın bir katı matbaaydı” şeklinde konuştu.

Bedrettin Maradit sözlerine şöyle devam etti: “Bolu'da başka bir gazete çıkmadığı için buranın bir gazeteye ihtiyacı olduğunu düşündüm. Valilik cephesinin karşı yanında iki katlı ahşap bina vardı. Üstünde Polis karakolu bulunuyordu, altında Necla Baltacıoğlu ile bir hanım avukatın yazıhaneleri vardı. Bir yazıhane de boştu. Burayı ben kiraladım. O zamanın Valisi Merhum Şevket Ozanalp'ti. Sağlık Müdürü Germiyanoğlu idi. Sert bir Vali, maaş elemanların aslisi 60 liradan az olan daire müdürü kendisi ile görüşemez emrini çıkartmış. O tarihte bugünkü gibi maaş sistemi yoktu. Maaş aslisi 15 liradan başlar, son basamak 150 Liraya çıkardı. Tek maaşı aslisi 60 Lira olan Sağlık Müdürü idi. Büromu tefriş ettim. Bir arkadaşımı da vazifelendirdim.16 Ekim 1953 günü gazetemizin ilk sayısını yayımladım.”

“SÜREÇ 60 İHTİLALİNE KADAR SÜRDܔ

İlk gazeteden sonra başka gazetelerin de yayın hayatına başladığını ifade eden Maradit, sözlerini şöyle tamamladı: “Bizden sonra merhum Vahap Tuncer, Yeni Hamle ve yine merhum Turgut Çulha Abant ile Kökez gazetelerini çıkardılar. Peşinen yayın durmadı. Sakarya'dan bir arkadaş gelerek prova tezgahında gazete basmaya başladı. Ev tuttum, Düzce'den usta arkadaş getirdim. Bolu'da ikamet ettirdim. Bu süreç 1960 ihtilaline kadar sürdü. İhtilal sonrası Basın İlan Kurumu kuruldu. Valiler'in ellerinde olan ilan dağıtım sistemi değişti. Ben, Turgut Çulha, Vahap Tuncer birleşerek gazetelerimizi kapattık ve tek bir gazete, yani “Sesimiz” yayın hayatına girdi.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.