17. Şura ön çalışmalarından bellekte kalanlar

Önce il, sonra Ankara, Çankırı, Sakarya, Zonguldak, Bartın ve Karabük illerinin katılımıyla Bolu bölgesi 17. Milli Eğitim Şurası ön çalışmaları bitirildi. Kasım ayında alınacak kararlarda umarım uygulamanın içinde olanların görüşleri dolgu malzemesi olarak kullanılmaz, dikkate alınır.

İl ve bölge çalışmalarında örnek olması amacıyla “ÖN KOMİSYON RAPORLARI” adıyla gönderilen notlarda, halen daha taşra teşkilatını merkeziyetçi bir düşüncede yönlendiriliyor olması bakımından kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu. Ön komisyon raporunda öne çıkan “Türk Milli Eğitim sisteminde kademeler arası da geçişler, yönlendirme ve sınav sistemi ile Küreselleşme ve AB sürecinde Türk Milli Eğitim sistemi” şeklinde iki ana başlık altında değerlendirilmesi, AB kriterlerinin daha ağır basacağı bir sistemin göz ardı edilmemesine ait mesaj veriyor algılamasına neden olmuştur.

Toplantı süresince gündeme gelen görüşlerde ne yazık ki “ben” düşüncesinin “biz'in” önüne koymaya çalışılması, ortak aklın kullanılmasında komisyon üyelerini zaman zaman çıkmaza sokmuştur.

Piramitin tepe noktasında bulunan siyasi iradenin, Meslek Liseleri konusunda belli noktaya kilitlenmiş olması, Meslek Liseleri için mütalaa edilen Mesleki Teknik öğretim kurumlarına bağlı Anadolu Teknik Endüstri Meslek ve Anadolu Kız ve Kız Meslek Liselerinin içinde bulunduğu sıkıntıları gündeme getirmede komisyon üyelerini bayağı zora sokmuştur.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal, “Dünyada her şey için, uygarlık için, başarı için en gerçek yol gösterici bilimdir, tekniktir” demiş olmasına karşın, teknik alanda çok şeyler beklendiği ifade edilen bu okullarımız için düşüncelerin, hala daha tutsaklıktan kurtulamamış olması üzücü. Bir taraftan sanayiye ara eleman yetiştiren kurumlar olarak rütbelendireceksiniz, diğer taraftan istihdam edecek iş alanları olarak adres göstermeyeceksiniz. Bir taraftan bilgi kendini çok hızlı yeniliyor, teknolojiler çok hızlı gelişiyor diyeceksiniz, diğer taraftan bilişim çağına ayak uydurmak zeka düzeyine sahip olan genç beyinleri bu okullara yönlendirmekte bariyerler koyacaksınız. Yıllardır tartışılan bu komisyonlarda da gündemdeki yerini korudu.

Komisyon çalışmalarında dikkatlerden kaçmayan bir başka olay da, bölgecilik görüşünün gündeme getiriliyor olmasıydı. Başkent olmanın avantajlarını kullanmak ister gibi, benim dediğim doğru saplantısında hazırladıkları raporda konu edilen her görüşün, bölge raporuna geçmesi gibi görüşler zaman zaman tepkilere yol açtı.

Eğer aynı takımda yerimizi alıp takım oyunu oynayacaksak, aynı forma ile sahada olmak zorundayız. Üretici ürettiğini, tüketici beğenisine göre dizayn ederek vitrine koyar. Sistem koyanlar ise, toplumun olmasını istedikleri şekilde eğilerek sonuca ulaşmak isterler. Şuraların önemi bu bakımdan büyüktür. 17 milyonlara varan genç nüfusu iyi eğitemezsek başkalarının geliştirdiği teknolojileri kullanmak zorunda kalırız.

Ön raporda çerçevesi çizilip şablonun içini doldurma görevimiz, dar zamana sıkıştırılmış olmasına karşın gene de, ciddi anlamda uğraş verilen çalışmanın raporu gönderildi diye düşünüyorum. Böylesi çalışmalar komşuda ne olup bitiyor anlamında önemli. En önemlisi de çok kısa dönemde çalışmaları en güzel şekliyle organize eden Milli Eğitim Müdürlüğümüzde A'dan Z'ye görev alan herkese yürekten teşekkürler.

Komisyon çalışmaları boyunca kafamdan söküp atamadığım iki konu var. Aia eleman olarak değerlendirilen Endüstri Meslek Liselerini Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’na bağlayalım. Okuldan mezun olduklarında işleri hazır olsun. İkincisi de, öğretmeni okullarımızın sahibi olan Milli Eğitim Bakanlığımız kendi nosyonu çerçevesinde istediği model öğretmeni yetiştirsin. Pazar MEB'nın Pazar ise burada ürün sergileyeceklerde aynı bakanlığın ürünü olsun. Olur mu? Olur, olmaz. Eskiyi özlüyor böyle düşünüyorum.

17.07.2006

Bu yazı toplam 806 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.