17 Temmuz etkinlikleri

            20.07.2004

Acıyı çeken, mutluluğu yaşayanlar bilir. Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in Bolu’ya geleceğini duyan o günün insanlarının yaşadığı heyecan, geçmişte acıyı yaşayan insanları mutlu sona ulaştıran kurtarıcıyı aralarında görmenin coşkusudur, sevincidir.

Günümüz insanı, bu tür olaylarda ev sahipliği yapanların coşkusunu, ahde vefa örneği içinde gelecek kuşaklara iletilmesine ait gösterimin işlevini yerine getiriyor. Bayramları mutlulukların devamı, anma günlerini de, iyi ve kötülüğüne göre değerlendirip belleklerden silinmemesi için tekrarlıyoruz.

Her gelen 17 Temmuz’da bizim heyecanımız, ilk günü yaşayanlarınki kadar coşkulu olmayabilir. Bizim heyecanımız; gelen konuğun ilkelerini, sevgisini ne kadar içimizde yaşatıyoruz? Ne kadarını gelecek kuşaklara aktarabiliyoruz sorusunda gizlidir...

Böylesi anma ve kutlama törenlerinde anılan kişinin temsili değerinin önünde saygı duruşunda bulunulur, çiçekler, çelenkler konur. Bunun anlamı; sevginiz, saygınız, ilkeleriniz çiçeklerin güzelliğinde yüreğimizdedir. Mekanınız çiçek bahçelerinden oluşan cennet bahçesi olsun demektir.

Ne yazık ki, her geçen gün, belki de ekonomik nedenlerle çelenklerin yerini kuru tahta veya sac üzerine işlenmiş logolar almaya başladı. Ne olur, kurumların amblemlerinin bulunduğu yüzeye bir iki çiçek iliştirilsin!

Dini bayramların dışında, anma ve kutlaması yapılan milli günlerde Ata’nın huzuruna çelenkler konur, nutuklar atılır, günün anlam ve önemi hakkında kısa da olsa bilgi verilir.

Bütün bu tören süresince anıt ve kaidesi temizliğinden bakımına farkında olmadan incelemeye alınır. Mutlaka 17 Temmuz günü öncesinden yetkili kurumlarca bu kontroller yapılmıştır. En çok tahribatın yapıldığı yer anıt kaidesinin üzerinde yazılı olan İsmet İnönü’ye ait sözün yazıları üzerinde olur. "Eşsiz kahraman Atatürk. Vatan sana minnettardır" sözüdür bu. Dikkat ettiyseniz eğer, bu sefer de "MİNETTARDIR" kelimesindeki "N" harfi yerinden sökülmüş. Bu iş hep oluyor. Buraya kalıcı çözüm olarak harfler kaldırılıp kaideyi oluşturan taşlar üzerine oynama olarak aynı söz yazılamaz mı?

Günümüz teknolojisinin gelişmişliğinde bu yazının yazılması sanırım o kadar zor olmasa gerek. Amacım; bu olumsuz görüntüyü teşhir etmek değil. Düşünce fukarası insanlara fırsat vermemek. Görevlileri suçlamadan kurtarmak için yalnızca bir öneri.

Bu yazı toplam 705 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.