17 Temmuz’dan belleğimizde kalanlar

            26.07.2005

Havanın yağmurlu oluşu, alışılan coşkulu etkinliklerin sönük geçmişinin bir nedeni olabilir. Bu konudaki yorumlar bireylerin kendi gözlemlerine göre olacaktır.

17 Temmuz’dan benim aklımda kalan Atatürkçü Düşünce Derneği’nin davetlisi olarak gelen Mersin Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sn. Tayfur Özşen oldu. "Atatürk ve Yönetim Gerçeği" adlı konferansından çoğu yöneticimiz sanırım gerekli nasibi almıştır. Mülki idare amirliği yapmış olan Sn. Özşen’i dinlerken adeta nefesler tutuldu. Sade, anlamlı ve gerçeklerle bezeli Atatürk ve yöneticiliğindeki doyuruculuğu unutmayacağız. Teşekkürler.

Yine her zamanki duyarsızlığımız. Okullar tatil olduğu için dolgu malzemesi öğrencilerimizde yok. Salondaki boşluklardan sanki sıkılır gibiyiz. Belediye Başkanımız Sn. Alaaddin Yılmaz yaptığı kısa konuşmasında değinmeden geçemiyor.

"Atatürk’ü ülkenin kurtarılması yönünde izliyoruz. Kalkınmasında izliyoruz. Atanın çok farklı yönlerini anlatmak üzere halkla buluşturmak için bu salonu dolduramıyorsak o da bizim sorunumuz olmalı diyor."

Valimiz Sn. Ali Serindağ da "'Sn. Özsen' bilgi dağarcığımızı genişletecek. Ata’ya şükranlarımızı bağlılıklarımızı ifade ediyoruz. Atatürk Cumhuriyeti gençlere emanet etmiş. Yeryüzünde herşeyin kadının eseri olduğunu söyleyen Atatürk, kadınlarımıza seçme seçilme hakkını tanıyan yasayı çıkarıyor. Erkek, kadın eşitliğini sağlıyor. Okumayan ve hiçbir hüneri olmayan kadınlarda kişilik gelişmesi olamaz" diyerek, sözü konuşmacı Prof. Dr. Tayfur Özsene bırakıyor.

-Katıldığım tüm yurt dışı toplantılarında "Ne mutlu size ki Atatürk gibi bir öneriniz var" deniyor.

-Modern Türkiye’nin kurucusu Atatürk’tür. Bunu Fransa’dan çok daha kısa sürede başarmıştır. O yalnız askeri bir deha değil, bir bilim adamı, filozoftur.

-O sözlerin yetmediği kişilikte dünya tarihinin müstesna adıdır. Sert, dayanıklı, mücadeleci, harp sanatını bilen bir subay ve örnek bir idarecidir. Çok değişik yönleriyle anlatılması gerek. Yaşamında yaptıkları, kamu yönetimi hocası olarak yönetmeyi anlatmasıdır.

Atatürk’ün ölümünden sonra tek sorunumuz var yönetim. O halkın istediği bir yönetim sistemi yaratıyor.

-Osmanlı sorunlarını çözemediği için çöktü.

-Atatürk sorun çözen liderdi. Halka verdiği sözlerde isabetsizliğe rastlanmayan bir yönetimi olmuştur. İnancı, görevi sevmesi, ülkesini halkını sevmesi başarısının temeli oluşmuştur. Yöneticilik ve önderlik onun yapısında vardır. Önderlik, başkalarını etkileyerek onları belli bir amaca inandırarak götürme becerisidir.

-Her kesimin kaderiyle yakından ilgilenmiştir. Çanakkale Savaşları, ulusal Kurtuluş Savaşı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması, Devletin yönetimi ve toplumsal dönüşüm.

-Bilimin ışığında sürekli ileriye giden bir toplum oluşturma.

-Yönetim: Bir amacın gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Yönetim insansız olamaz. İnsan: Doğa ve toplum içinde yaşayan, düşünen, düşündüklerini eyleme dönüştürebilen bir varlıktır. Eylemde edinilen deneyimler ışığında, daha üst düzeyde düşünce üretebilmektir.

-Yönetim felsefesi, yönetebilinir yönetim sanatıdır. Yaşamın başı da, sonu da felsefedir.

-Her insan önce kendini yönetebilmelidir. Özel yönetimde; aile, işletmeler ve gönüllü kuruluşlar. Kamu yönetiminde; Merkezi yönetim, Taşra yönetimi, Yerel yönetimler vardır. Devletin küçültülmesi yanlış bir anlam ifade ifade edebilir.

-Atatürk bir filozof, bir bilim adamı ve bir sanatkardır.

-Bizim aydınlarımız bütün dünyayı, bütün milletleri tanır ama kendimizi bilmezler. Güzel şeyleri yapabilmenin temelinde, ayrıntıları gözden kaçırmamak vardır. Bunu asla unutmayalım.

Bu yazı toplam 675 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.