18 MART ZAFERİNİN 90.YILI VE HATIRLATTIKLARI..!

            18.03.2005

Milletlerin tarihi geçmişlerine bakıldığında, bazı dönemlerde ŞAN-ŞEREF kimi dönemde ise insanlığı utandıracak ibret sayfaları ile doludur.

Allah’a şükürler olsun ki; Milletimizin bunca düşmanlarının oyunu, fitne ve fesada karşılık utanılacak, gocunacak bir tarihi geçmişi yoktur.

Türk düşmanlığını meslek edinen iç ve dış güçler hariç bilimadamları, tarihçiler, siyasetçiler Türk milletinin dünya milletleri içindeki şerefli ve onurlu TARİHİNİ tasdik etmektedirler. Her milletin tarihinde kişisel kusurlardan meydana gelmiş bazı üzücü hadiseler meydana gelmiş olabilir. Ancak millet olarak, devlet olarak Emperyalizmi, insanları imhayı bir genel politika haline hiçbir dönemde getirmedik, getirilmesine müsaade etmedik. Her ne kadar bazı çevreler sözde Ermeni Soykırımı ile bizi suçlasalar da, bu siyasi iftirayı tarihi belgeler yalanlamaktadır.

ÇANAKKALE SAVAŞLARI NEDİR..?

Birinci Dünya Savaşı’nda; İngilizlerin, Fransızların ortaklaşa Çanakkale Boğazı’nı ele geçirme ve İstanbul’u işgal etme harekatına karşı, Ormanlı’nın yürüttüğü SAVUNMA SAVAŞLARINA ÇANAKKALE Savaşları denilmektedir.

Osmanlı topraklarının işgali 1904-1911’de İngiltere’de planlandı. Ağustos 1914’ten itibaren boğaz girişi kontrol altına alındı. Kasım 1914’te Osmanlı ile itilaf devletleri arasında savaş başlayınca, bu plan uygulamaya koyuldu. 2 Ocak 1915’te İngiltere, Çanakkale Boğazı’nı ele geçirme kararı aldı. 28 Ocak’ta harekata karar verildi. 19 Şubat 1915’te savaş fiilen başladı.

Savaşa İngilizler sömürgeleri olan Avustralya’dan (ANZAKLARI) Kanadalılardan toplam 410.000 kişi ile Fransızlar ise 79.000 kişi ile olmak üzere yarım milyon insanla katıldılar. Çok üstün donanma ve silah güçlerine sahiptirler. Savaş müddetince 253.000 kişi kayıp verdiler.

İngilizler, SEDDÜL BAHİR’e 5 çıkarma yerinden (Ertuğrul Koyu) 27 zırhlı muhriple desteklenen 4650 top mermisi atmış, çıkarma yapmaya kalkmıştır. Karşısında ise sadece 300 kişilik tüfekli Türk bölüğü vardı. Bu bölükte efsanevi kahraman YAHYA ÇAVUŞ ve takımı da vardır. İngilizler bunca ateşe karşı ilk etapta %70 kayıp vermiş, çıkarmada başarı sağlayamamıştır.

Savaş Kilit Bahir’de, Conk Bayırı’nda, Anzak Koyu’nda bütün şiddetiyle 8,5 ay devam etmiş. Türk birliklerinden 250.000 subay ve askerimiz şehit olmuştur. 18 Mart 1916’da savaş sona ermiştir. Bu savaş dünya tarihinde yazılan her yönüyle ibret alınacak bir savaş olmuştur.

ATATÜRK’ün komuta ettiği 57.Alay, bu savaşta Anzak Koyu’ndan çıkarma yapan İngiliz ve Anzakları durdurmak adına göğüs göğüse mücadele etmiş, sonuçta başarı elde edilmekle birlikte tamamı şehit olmuştur. ATATÜRK bu savaş sonunda, Anafartalar da göğsünden kurşun almış, ancak cebindeki saate kurşun isabet ettiği için Gazi olmuştur. Onun kahramanlığı tescil edilmiştir.

Milletimizin emperyalizme karşı verdiği mücadeleyi anlamak isteyen, ibret almak isteyen her Türk evladı, bir adımlık alanda göğüs göğüse verilen bu milli kahramanlık mücadelesini yerinde görmeli ve ibret almalıdır. Kültür Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı, bütün ilköğretim öğrencilerine o tarihi bölgeyi gezdirmeli, bu amaç için kaynak aktarmalıdır.

Çanakkale Savaşlarında; o dönemin üniversite öğrencileri Harp Okulu öğrencileri ekseriyeti Türk OCAKLI olmak üzere gönüllü katıldılar. Ne yazık ki hiçbiri de geri dönmeyip şehit oldular.

Çanakkale ve Sakarya Savaşlarına; mektepliler savaşı da denmesi işte bu sebepledir.

Türk aydınları Çanakkale savaşlarından sonra; Milli benliğimize sarılmak gereğini iyice anlamış. Emperyalizme karşı kurtuluşun ancak, Milli azim ve kararlılıkla sağlanabileceğini düşünerek teşkilatlanmışlardır.

İşte Kurtuluş Savaşı bir avuç insan ile bu milli şuur ve inançla kazanılmıştır.

Çanakkale savaşlarını anlamak, anlatmak şehitlerimizin ruhlarını yadetmek her Türk insanının vazifesi olması gerekirken, içimizde yeni bir tohum filizlenmiş, maalesef gün geçtikçe serpilip büyümektedir. Bu tohum tarih şuurunu, milli şuuru, bağımsızlığı, milli kültürü yok saymakta, bu kavramları ÖRSELEMEKTE, sağından solundan çekiştirerek anlam ve kavram kargaşasına sebep olmaktadır. Hatta tarih diye ne idüğü belirsiz konularla bizi meşgul edecek şeyler yapılmakta yazdırılmaktadır.

Böyle giderse; kahramanlık kutlamalarından 18 Mart-19 Mayıs, bağımsızlığımızın sembolü 23 Nisan-30 Ağustos tarihleri bayram ve kutlama olmaktan çıkacaktır.

Şayet tarihten ders alamayacaksak, Çanakkale’yi anlayamayacak ya da anlatamayacaksak tekrarlanması an meselesidir.

Eskiden düşman hep dışarıdan beklenirdi. Şimdi düşman içimizdedir. Benliğimizi sarmıştır. Bu düşman kimi zaman mandacı, himayeci, teslimiyetçi, hortumcu, tavizci, kendine ve milletine yabancıdır. Ne yapacağını kestirmek ve tahmin etmek çok zordur. Çünkü içimizden biridir. Cephe iki yönlüdür. İçerden vurulmak hem tesirli, hem de en kötüsüdür.

Çanakkale’yi ders almadan kurtarsak; bir lokma ekmeği olmadan, giyeceği, mühimmatı olmadan, yıllarca cepheden cepheye koşarak kahramanlık destanını ortaya koyan milyonlarca ŞEHİT ve GAZİYİ ne anlamış, ne de anmış oluruz.

Ey şanlı asker BEDRİN ASLANLAR da ancak senin kadar kahramandı. Ruhunda uşaklık olanlar senin iman ve mücadele derinliğini anlayamazlar. Ruhunuz şad olsun. Mekanınız cennet olsun. Gözlerine perde inenlere sizin mücadeleniz ibret olsun. Allah milletimize gerektiğinde nice ÇANAKKALE DESTANI yazacak iman ve güç verirsin. Selam sana ey şehit, selam sana ey gazi.

Bu yazı toplam 1352 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.