18 uygulaması

            11.03.2004

1071 öncesi. Sonrası Anadolu insanını oluşturan toplulukların mayasında varolan çile ve gözyaşı eksilmemeye yeminli gibi. Sanki, yakamıza yapışmış rozetimiz.

Yakın tarihimizin zaman tüneline girdiğimizde gördüğümüz gerçekler, Anadolu insanının bağımsız yaşayacağı bir vatan için ölüme koşar adım gittikleridir.

Onlar bir ayağında çorap, diğeri çıplak, ayakkabısı teklemeç ve de tabanı delik, midesi kuru peksimetten başka azı tanımıyor, tüfeğinde sayılı mermi tek güvencesi ucundaki süngü. Onlar yokluk içinde birlik olup kurmuşlar Cumhuriyeti.

Özgün iradesiyle belirlemişler yönetim şekillerini. Halkı, halk yönetir demişler, adını da demokrasi koymuşlar. Ne güneşin yanığı, ne çileli günlerin oluşturduğu yüzlerdeki derin çizgiler, ne toprağın çatlattığı nasırlı eller bozmamış keyiflerini. Birlik olup sırt sırta vermişler, güç oluşturmuşlar. Keyif içinde paylaşmışlar ekmeği aşı tenceredeki çorbaya kaşık sallamışlar yüksünmeden tiksinmeden.

Gün olmuş birken iki, ikiyken dört olmuşlar. Evlenip yuva kurmuşlar, mekanları dar gelmiş ayrı hanelerde ocak tüttürmeye başlamışlar. Ev, ev üzerine olur da göç, göç üzerine olur mu? Olmamış da! Tapusu ortak aynı tarla üzerinde kurulan evlerde sorunlar başlamış zaman içinde. Can ciğer kuzu sarmaları arasına şeytan girmiş kimi eşlerin, kimi çocukların, kimi de komşuların neden olduğu soğuk rüzgarlarla kırgınlıklar başlamış. Selam sabah kesilmiş, kapatıvermişler birbirlerinin yollarını.

Yol açmak istemişler açamamışlar. Modern kentleşmenin gereği yeni mekanlar yapmak istemişler ruhsatını alamamışlar. Park, oyun alanı, okul, cami, sağlık evi yapmak istemişler uygun yer bulamamışlar.

Çaresiz kalmışlar, bunalmışlar ama umutlarını yitirmemişler. Anadolu insanı bu, zoru başarmak onun meziyeti. Çaresi bulunmayan iş olur mu? Yeter ki niyetin olsun, inancın olsun, azmin olsun. Bolu Belediyesi yetişmiş imdatlarına. 18 uygulaması var tasalanmayın deyivermişler. Alınmış alet edavat çıkılmış araziye santim santim ölçülmüş her yer. Belirlenmiş herkesin alanı. Müşterek yerler müstakil tapularla bulmuş gerçek sahiplerini. İnsanlar mutlu, insanlar müteşekkir Belediye’ye. İnsanların yüzleri gülüyordu ellerinde tapuları.

Görülmeye değer güzel bir tabloydu Belediye Yeni Nikah Salonu’ndaki 18 uygulaması sonucunda Belediyemizin tapu dağıtımı. Hayırlı olsun.

Bu yazı toplam 686 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.