19 Mayıs coşkusu

            25.05.2004

Yağmurlar yağacak mı, duracak mı sorularıyla, hava açtı açacak endişelerinin yaşanmış olması bayram için engel olmamış.

Yapılan gösterilerde öğrencilerimizin iyi hazırlandığı, senaryoların iyi ve anlamlı seçildiği, en ufak bir falsonun olmadığı gözlemlendi. Emeği geçen herkese teşekkürler.

Yıllardır Bolu’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı farklı bir coşku ile kutlanıyor. Hiç bir 19 Mayıs bir öncekinin kopyası gibi olmamıştır. Bu yıl üniversitemizin de katılımıyla daha anlamlı, daha zengin bir programla güzel bir havada kutlanmıştır.

Her zamanki güleç yüzüyle halkın ve öğrencilerin bayramını kutlayan Sn. Valimiz, Tugay Komutanımız ve Belediye Başkanımızdan sonra kürsüye gelen Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Sn. Halil Ecevit; Anadolu’da yeniden doğacak Türk devletinin temellerinin atıldığı dönemdir. Çağdaş medeniyetin üstüne çıkmanın sırları başarılarımıza bağlıdır. Sevgili gençler; Cumhuriyetin nabzı sizde atıyor. Bu ülkeyi koruma görevi size verilmiştir, onu iyi koruyun dedi. Konuşmayı Anadolu Ticaret ve Ticaret Meslek Lisesi’ne ait öğrencilerin okuduğu anlamlı ve coşkulu şiirler takip etti.

İşte tören geçişi. Bando, bayrak, flamalar. İşte resmi törenlerin aranan ekibi Belediye Bandosu bir uyum içinde şeref tribününe doğru yürüyor. Ortada boy boy gençlerin ellerinde ay yıldızlı al bayraklar. Tribünleri dolduran izleyiciler, ayakta alkış tutuyorlar. Sonra özlenen ses Tugayımızın bando trampet takımı. Herkes heyecanlı, herkes coşkulu. “Selam şanlı bayrağa. Selam kahraman Komandoya. Selam süngüsüyle tarih yazan orduya...”

Sıra saha gösterilerine gelmişti. İnsanlar mutlu, insanlar coşku içinde çalışmakta, bağında bahçesinde, tarlasında. Önce çapa, sonra tohum saçılıyor. Alınteriyle elde edilen ürünün coşkusuyla oyunlar sergileniyor uygun figürleriyle. Sonra bir kara buluttur çöküyor milletin üzerine. Sonra, Bandırma Vapusu ve doğan güneş. Öbek öbek yanan Anadolu insanının bağımsızlık ateşini aydınlatıyor. Kulaklarda yankılanan Anadolu ezgileri “Ankara’nın taşına bak. Gözlerimin yaşına bak...” Sonra Samsun’dan çıkılıyor açık alınla Anadolu’ya. Ve çiçek çiçek açan bayraklar.

Sonra iki senaryo sergileniyor, mor-beyaz giysili kızlar, lacivert beyazlı erkekler. Çevresi uzun püsküllerle donatılı çemberler kızların elinde şekilden şekile girerken, sarı lacivertli flamalar dalgalanıyor erkeklerin ellerinde. Dalga dalga gençlik, el ele yükseltiyorlar Atalarının resimlerini.

Sonra üçüncü grup alıyor sahada yerini. Sarı giysili kızlar, beyazlar içinde erkekler kızların kollarında sarı kırmızılı kurdelelerle çeşit çeşit ritmik hareketler.

Sonra dördüncü grup alıyor sahada yerini. Sarı giysili kızlar, beyazlar içinde erkekler kızların kollarında sarı kırmızılı kurdelelerle çeşit çeşit ritmik hareketler.

Sonra dördüncü grup, üniversitemizin gençleri ayrı bir renk, ayrı bir coşku katıyorlar bayrama. Üniversiteli olmanın ayrıcalığı burada olmalı. Siyah beyaz-sarı beyaz gül kurusu beyaz giysiler içinde cıvıl cıvıl gençlik kendinden emin modern dans gösterisi sunuyorlar. Sadece modern dans mı? İşte Ege’nin zeybekleri, işte Anadolu’nun zengin folklorundan oyunlar sergileyen gruplar zenginleştiriyorlar tabloyu. İşte üniversite, işte üniversitenin ayrıcalığı. Yıllardır “Nerede bu gençlik?” sorularına sanki yanıt veriyorlar gibi “Biz her zaman yanındayız.” Son gösteri Meslek Liselerinin kule gösterileri. Sanat sanat içindir diyen düşüncede kule üzerinde gösteriyorlar çeşitli figürleri. Aklı beceride birleştirenlerin yarattığı coşku ve final... Bu yıl da bayram bir başka kutlandı Bolu’da. Emeği geçen, alınteri döken herkese teşekkürler. Özgürlükler içinde nice bayramlara.

Bu yazı toplam 751 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.