19 Mayıs ve milli bayramlar

            23.05.2005

Gelecek kuşaklara geçmişi öğretmek, yalnızca tarih derslerinde okutulan savaşlar, savaşlara ait tarihlerin ezberlenmesiyle mümkün değil.

Geçmişi yaşatan olayların belleklerde kalmasını sağlayabilmek için, o günlerin ne olup ne olmadığının tekrarlanması gerekiyor. Onun için de bayramlar, anma günleri, şenlikler düzenleniyor.

Milli bayramlar sanki geçmişte yaşananların yıllar sonra günün insanları tarafından yapılan saha çalışmaları gibi. Tarih bilincinin gelişmesine yönelik düşüncelerin kaybolmamasına yönelik kondisyon çalışmaları gibi.

Milli şuurun canlılığı, vatan ve bayrak sevgisi, bağımsızlığın anlamı, ulus olmanın bilinci milli bayramlarla genç kuşaklara öğretilir bir çeşit uygulamalar, gösterilerle o günlerin heyecanı yaşatılmaya çalışılır. Ülkenin geleceği gençler, geçmişle güzelleştirilip geleceğe nasıl hazırlanmaları konusunda motive edilmeye çalışılır.

Milli bayramlar yurtdaş olmanın verdiği sorumluluklarla ülkenin dünya siyaseti içindeki yerinin ne olması gerektiğini düşündürür. Bireyleri ulusca gelecek tehlikelerle karşı daima uyanık, daima güçlü kalkınmasını sağlar. Yapılması gerekli antremanlar gibidir.

İşte 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da coşku ile kutlandı. Halkın ve öğrencilerin Valimiz tarafından bayramların kutlanmasında aracın kenarındaki eli meşaleli kız erkek öğrencilerin bulunması bir değişiklikti, güzellik gözden kaçmadı.

Ne diyordu Sn. Valimiz? "Bu günler gençliğe umut veren, yol gösteren günlerdir. 19 Mayıs bağımsızlığın ilk adımı, başarının geleceğe uzanan umudun adıdır. Ata’nın çizdiği yolda inançla yürüyen çocuklarımızı bu ruhla yetiştirmeliyiz. Bugünle gurur duymak, gençliğin ve bütün ulusun hakkıdır. Atatürk’ün gençliğe seslenişini yüreğinizde hissedin."

"Bugün 19 Mayıs. Bir tarih burada başlar, burada biter" diyordu sunucu. Çeşitli tablolarla 19 Mayıs’ın anlamı, gençlerin ellerinde şekilleniyor, bağımsızlığın ve ulus olmanın coşkusu yüreklere yerleştiriliyordu. Renk renk giysilerle Ata’nın sporcuda istediği çeviklikle ilgili hareketler belki yoktu. O alışılmış kuleler, minder, çember hareketleri, Anadolu folklorundan kesitler yoktu. Ama her tablonun verdiği ince mesajlar vardı. Sahada görevli öğretmenlerimi, öğrencilerimi kutluyorum.

Her geçen sürede kendini yenileyen ve repertuarını genişleten Belediye bandomuz görevlilerini kutluyorum. Milli bayram olur da Mehmetçik işin içinde olmaz mı? Bandosu gitmiş olsa da, kalanı yetiyordu. Mehmetçik geçerken, inanın yer yerinden titriyordu.

Sen geçerken Mehmedim/Fay kırılıyor, sarsılıyor yer./ Sen geçerken Mehmedim,/dökülüyor dudaklardan dualar./ Sen geçerken Mehmedim./Sen geçerken inan ki huzur içinde insanlar.

Söyler misiniz, bu coşkuyu milli bayramı tatile tercih edenler, nasıl yakalayacak? Söyler misiniz, nereden nasıl geldiğimizi kimseden öğreneceğiz? Söyler misiniz ulusca bu kondinasyonu nasıl kazanacağız?

Bu yazı toplam 751 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.