2. Eğitim Bölgesi-2

2.Eğitim Bölgesinde hava ısınmış, samimi bir görüşle genelde yöneticilerimiz, belleklerindeki düşüncelere yol açabilmek için eteklerindeki taşları dökmeye başlamışlardı. Bütün görüşler uygulamada daha iyisinin nasıl olması üzerinde yoğunlaşıyordu.

-Veli beyanının esas alınacağı söyleniyordu ama, yönetmelikte okul müdürünün ikamet belgesi isteme yetkisi vardı. Böyle bir durumda ne yapılacaktı?

-Sorunların çözümü için okul yönetimi, muhtarlıklar arasında yazışmalar başlayacak. Bürokratik işlemler çoğalmayacak mıydı?

-Çift öğretim yapan 1000 küsür öğrencili bir okulun idarecisiyim. Bağış toplayamıyorum. Hizmetli sıkıntım var. Özelleştirmeden gelenlerin çoğu bürokrasi ve teknik personel. Bunlara yardımcı hizmetlerde iş yaptırmak zor. Okulum eski, sınıflarım kalabalık, havalandırma bile yapamıyorum. Kayıtlarda her öğrenciyi muhtarlıktan soruşturmak gerekecek. Kesin kaydı olanların durumları ne olacak?

-Veli beyanında sıkıntı olmaz. Veli kendini garantiye alıp mahalle nakil kaydını yaptırıyor. Sorumluluktan kaçıyorlar.

-Bu öğretim yılında da kitaplar ücretsiz dağıtılacak.

-Üniversite tercihleri konusunda rehber öğretmenlerden yardım alınacak.

-Rehberlik merkezince üniversite tercihleri için, 1 Temmuz’dan itibaren danışma kurulları oluşturulacak. Okullarımızda rehber yoksa, Rehberlik araştırma yardımcı olacak.

-Zümre öğretmenleri toplantılarına dershanelerden katılım neden olmuyor?

-ÖSS başarısında ne önlemler alındı?

-Öğretmenlerde motivasyon kaybı olduğu gözlemleniyor. Bu konuda ne yapılıyor?

-Eğitim eğer bir bütünse, hiç kimsenin hiç kimseden çekinmemesi lazım. Okullar ne veriyor? Dershaneler ne veriyor tartışılması gerek.

-İlimizde soru bankası hazırlanmasında dershanelerimiz pek katkıda bulunmadı.

-ÖSS başarı değerlendirmesinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın istediği %60 Meslek Lisesi, %40 gene liseli durumun Bolu’da sağlandığının Bakanlık yetkilileri tarafından açıklandığı, onun için de sıralamanın normal olduğunun ifade edildiği.

-Eğitim-öğretimin halen yanlış değerlendirildiği. Okullarımızda eğitime ağırlık verilmesinin, dershanelerde ise öğretimin üzerinde durulması gerektiğini. Toplumun ahlak kurallarında nereye geldiğine bakılmasının önemi üzerinde duruldu.

Eğitim bölgelerinden amaç; ülkenin geleceğini emanet edeceğimiz gençlerin, eğitilip öğretilmesinde başarı için teşhis ve tedavinin nasıl olması gerektiğine ait, toplumun ilgili birimlerinden temsilcilerin katılımıyla mahallin koşulları dikkate alınarak, çözüm önerileri getirmektir. Bu konuda hastalığın seyri, teşhisi ve sonuçta tedavisi için eldeki olanakların değerlendirilmesi gerek.

Bu bağlamda böyle bir toplantıya gelirken eski notlarımı karıştırdım ve sordum. Tabii ki konunun birinci derece muhatabı toplantıda olmadığı için tatmin olacağım gerekli yanıtları alamadım. Neydi bunlar derseniz, şöyle sıralayabilirim.

-Okullarımızın yılsonu başarı durumları, yıl içinde yapılan seviye tespit sınavları ile ne kadar örtüştü?

-Okullarda cep telefon sıkıntısının olduğu gündeme gelmişti. Ne tür önlemler alındı?

-Ortak sınavlarda alınan notların sınıf geçme not ortalamasına katılıp katılmadığı.

-Öğrenci merkezli eğitimde başarı durumu ne? Bu okullarda matematik ve fen derslerinde başarının daha iyi olacağı söyleniyordu. Durum ne?

-Formatör öğretmenlerdeki sorun çözüldü mü? (Sınıf verildiğinde formatörlükte aksama oluyor).

-Eğitim-öğretimde üniversitemizin katkısı olacağı söyleniyordu. Durum ne?

-19 Mayıs hazırlıkları içinde ders yapılamadığı. Son yazılı sınavların bu günlere getirilmemesini öğrenciler istemişti. Ne oldu?

-Taşımalı sistem içindeki öğrencilerin yetiştirme kurslarının yapılamadığı söyleniyordu. Çözüm ne oldu?

-Eğitim öğretim yükünün dershanelerde değil, okullarımızda olması isteniyordu. Neler oldu?

-Mesleki teknik öğretimde bir kısım değişimler var. Ne olduğu bilgisi verilmiyor.

-Öğrenci pansiyonlarındaki belletmen öğretmen sorunu çözüldü mü?

Bu toplantıda OKS-ÖSS sınavlarına ait başarı durumundan hiç söz edilmedi. Sanırım sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra sular tekrar kaynamaya başlar. Her yılın yarıyıl sonrasında isimsiz numarasız anketlerle başarı ve başarısızlık üzerine anket yapılsa, sorunlar biraz daha ortaya çıkar diye düşünüyorum. Yıl sonunda yapılan bu toplantıda öğrenci görüşü önemli olmasına karşın, neden konuşmazlar anlamak mümkün değil. Öğretmen ve öğrencilerimize iyi tatiller diyorum.

30.06.2006

Bu yazı toplam 709 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.