20 yıl sonrası

20 yıl sonrası 2023. Bu tarihe ulaştığımızda Cumhuriyetin yüzüncü yılı kutlanacak. Ulus devlet olmanın yüzüncü yılı.

O güne erişenler de 75-80.yıllarda olduğu gibi nereden nereye gelindiğinin coşkusunu yaşayacaklar. Cumhuriyet rejiminin getirdiği birey olma özgürlüğünden, hukukun üstünlüğünden, halk egemenliğinden, demokrasiden, bağımsızlıktan bahsedecekler. Bütün bunların yanında ekonomik gücüyle, teknolojideki yenilikleri, sanayideki atılımlarıyla, dünya pazarlarındaki yerimizle övünecek, bu övüncü çocuklarına torunlarına gururla anlatacak yaşlılarımız.

Bütün bunların oluşumu için günümüz insanları da boş durmuyor, sorunların çözümü için planlar, projeler üretiyor. Her il kendi ayakları üzerinde durabilmek, insanlarını daha mutlu edebilmek, çocuklarına daha iyi bir gelecek sağlayabilmek için yapıyor bütün bunları. İşte bütün bu ve buna benzer çalışmaların ne olup olmadığını kontrol için Türkiye İdareciler Birliği’nin koordinasyonunda “Türkiye Sorunları ve Çözüm Önerileri” başlığı altında beşinci konferans düzenleniyor Ankara’da. 81 ilin Valimiz, Vali Yardımcısı, Belediye Başkan ve Yardımcıları, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları, sektörel bazda görevli elemanları, işadamları, Üniversite Rektörleri 19-22 Aralık tarihlerinde Ankara’da toplandı.

Akdeniz-Doğu Anadolu-Güneydoğu Anadolu-Ege-İç Anadolu-Karadeniz ve Marmara bölgeler içinde kalan iller kalkınmaları için hazırladıkları projeleri sundular, sorunlarını ve çözüm önerilerini anlattılar.

Ne olmuş yani! Bu tür toplantılardan birşey çıkmaz, havanda su dövülür diyenleriniz çıkabilir.

Bu düşünce doğru da olabilir. Ama burada unutulmaması gereken bir başka doğru var, komşumuzun yaptığını görmek.

Kendi yaptıklarımızla yapılanları kıyaslamak. Dört gün boyunca gözlemlediğim doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine illerimiz tarımından turizmine, sanayiden bilişim teknolojisine kalkınma projelerini hazırlamış, inatla işlerini uygun olan olmayan her platformda gündeme getiriyorlar.

Kendi kabuğumuzdan çıkıp çevreyi gözlemlemek de bir başka kazanç olmalı.

Bu yazı toplam 746 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.