2004-2005 ÖĞRETİM YILI AÇILIYOR..!

            10.09.2004

Bütün DÜNYA çocuk merkezli düşünüyor. Çocuk merkezli çalışıyor. Ne demek çocuk merkezli olmak? Her aile çocuğunun kendi yaşadığı çocukluğundan, gençliğinden daha iyisini yaşaması, daha iyi olması için her türlü özveriyi, gayreti gösteriyor. Adeta yemiyor yediriyor, giymiyor giydiriyor. Çocuklarımız Allah’tan sonra en sevdiğimiz, üzerine titrediğimiz varlıklarımız.

Bu değerli varlıklarımızın hayatta başarılı olması, kendine, milletine, değerlerine, inançlarına saygılı olması tek arzumuz. Ancak bu arzumuzu ne yaparsak yapalım toplumun gerçekleriyle bütünlük içinde yapmamız gerekiyor. Çocuğunuza en iyi eğitimi verseniz, uygulama alanı yoksa ne olacak..? İnsanlarımız toplumun bozulmasından ve bu durumun aileyi ve çocuklarını etkilemesinden endişeli.

Çocuğu herşeye rağmen; ailesine, toplumuna yararlı birer birey olarak yetiştirememekten endişeli. İmkanlarının üzerine titrediği evladının tahsil ve terbiyesini sağlamaya yetmeyeceğinden, bunun nasıl halledileceğinden endişeli. Okullarımızdaki yetersizliğin gençliği nasıl yok ettiğini gözleriyle görmekten endişeli.

Milli eğitim-öğretimimizin hala bir sisteme kavuşamamasının neticesinde; ilkokuldan itibaren uygulanan yarıştan hangi noktada kapanacağını ya da yarışı 1’ncilikle bitirse bile sistemin acımasızlığı nedeniyle ilklerin yerinin de sağlam olmadığını görmekten endişeli.

NÜFUSUMUZUN %60’I GENÇ KUŞAK

Avrupa’nın bir başka adı; yaşlı KITA insanların %64’ü 56 yaşın üstünde. Evlenmeler azalmış. Evli çiftler çocuk yapma sorumluluğunu almıyor. Çocuklar her türlü tatminsizlik nedeniyle kendilerine, toplumlarına, ailelerine yabancılaşmış; kötü alışkanlıkların kuşatmasıyla her gün yok oluyorlar. Çok şükür bizim çocuklarımızın durumu henüz bu seviyede değil ama, hızla kötüye giden bir çizgideyiz. Sigara ilkokullarda kullanılıyor. Uyuşturucu ilkokullarda kullanılıyor. Diline, inancına, kültürüne sahiplik yok. 200 kelimelik ARGO bir LUGAT ile konuşuluyor. Çalışarak başarmak yerine; çalışmadan köşeyi dönmek en büyük beklenti. En iyisini giy, en iyisini ye, en çok konuş (Geyik muhabbeti yap) ama sorumlu olma..!

SORUMLULUK NASIL SAĞLANACAK?

Eğitim ve öğretim milli bir çizgide yürütülür, çocuklarımız sadece öğretimin YARIŞ kısmı ile bırakılmaz ve hayata hazırlanır, o bilinç verilirse sorumluluk kazanmaları kesin olacaktır. Çocukların demokratik düşünmelerini sağlamak ile sorgulama ve değerlendirme yapmalarını sağlamak karıştırılmamalıdır.

2004-2005 ÖĞRETİM YILI SANCISINI BERABERİNDE TAŞIYOR

Okula gidemeyen milyonlar, mezun olmuş ancak hayalleri yıkılmış milyonlar. Diplomalı işsizler. Çocuğu için kendini feda eden anne ve babalar. Her türlü fedakarlığa rağmen alınamayan sonuçlar; kaybolan, kaybedilen gençler, çocuklar.

Milyonlarca lira harcanarak yetiştirilip başka ülkelere TESLİM EDİLEN GENÇ VE DAHİ BEYİNLER..!

İşte 2004-2005 öğretim yılı, sorunları yumaklaşmış öğretmenler, öğrenciler, veliler ne diyelim herşeye rağmen hayırlı uğurlu olsun beklentilerimize uygun gerçekleşsin.

Bu yazı toplam 1141 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.