2005 yılı Bolu İl Geneli değerlendirmesi

Geleceğin planlamasını yaparken geçmişte neyin ne kadarını yapabildik diye dönüp bakmamız gerek. Onun içindir ki işletmeler yıl sonlarında kâr-zarar tablosunu çıkararak kendilerine çeki düzen verirler.

    Konu, il düzeyindeki kamu yatırımları olunca, bir ayağı kamuya ayrılan ödeneklere, bir ayağı da bu ödeneklerin teminindeki siyasi gücün oluştuğu ayakla, düzleme oturan iki ayaklı merdivene benzetiyorum. Merdivenin dengede durabilmesi, ihtiyaçların yerinde tespiti için iyi bir planlama yapan yönetime, yapılan planlamanın hayata geçebilmesi için yeterli ödeneğe, ödeneğin temini için siyasi iradeye, siyasi iradeyi harekete geçirebilmek için de, halkı temsil eden demokratik kitle kuruluşları dediğimiz sivil toplum örgütlerine ve bunların birbirleriyle olan dayanışmasına ihtiyacımız var.

    Valimiz Sn. Ali Serindağ Bolu İl Geneli 2005 yılı kamu yatırımlarına ait bilgilendirme raporunu okurken, salonun kimlerden oluştuğuna baktığımda aklıma düştü yukarıda söz ettiklerim.

    22.09.2004 tarihinde ilimizdeki görevine başlayan Sn. Serindağ, raporu satır satır okuyup neyin ne kadar yapıldığını sade bir dille açıklarken, yatırımlardan yararlanacak halk kesimini temsil eden hangi kuruluşların olduğunu taradı gözlerim. Odalardan, sivil toplum temsilcilerinden, il genel meclisi ve belediye meclisi üyelerimizden kimler vardı salonda. Programların ne kadarının yapıldığını, yapılmayanların neden yapılmadığını merak edip ilgilenenler kimler diye bakındım sağa sola.

    2005 yılı sonu tablosunda görülen 409 kamu projesi için 2 milyar 29 milyon 333 bin YTL ayrılmış. Bu ödeneğin 1 milyar 440 milyon 500 bin YTL’si Bolu Dağı tüneline aittir. 408 projenin toplam proje bedeli 588 milyon 833 bin YTL’dir. Bu projelere Bolu Dağı tüneli dahil 283 milyon 912 bin YTL ödenek ayrılmış, bunun da 249 milyon 195 bin YTL’si harcanmıştır. % 85 oranında tamamlanan Bolu Dağı tünelinin 2006 yılında bitirilmesi gerekirken, tartışmaları çoktandır başlatılan tünel çıkışıyla ilgili ticaret merkezi çalışmaları siyasi temsilcilerimizle nasıl takip noktasındadır merak ediliyor. 2006 yılında bitirilmesi planlanan Gerede-Yeniçağa- Bolu duble yol proje bedeli 15 milyon YTL olup, bunun 2005 yılı harcaması 4 milyon 238 bin YTL’dir. Şimdiye kadar yapılan duble yollarda olması gereken kalitenin yakalanamadığı görülmekte.

    Ulusal basında okuduğumuz kadarıyla duble yollara bütçeden ayrılan payın azalması sonucu, adı geçen aksda duble yolun sonlandırılmasına etkisi ne olur merak edilmekte.

    İl merkezinin ortasından geçen Borazanlar deresi ıslah çalışmaları için 2005 yılında ödenek ayrılmadığı belirtildi. 2006 yılı için durum ne olacaktır?

    Çok önemli turistik bölgemiz Yedigöller’e ait master planı ve çevre düzenleme işlemlerine başlanamamış, akıbeti ne olacaktır?

    Bolu merkezde anaokulu yapımı için çalışmalar ne düzeyde? Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzce 1990’lardan gelen projeler karşılığı 4 milyon 938 YTL olan 9 proje için 211 bin YTL gibi komik bir yatırım göze çarpmakta. Acaba projeler uygulamadan kalkacak da ondan mıdır?

    “Yerel Tanıtım ve Turizm Konseyi’nin” kurulması Bolu turizmi için çok önemli bir gelişmedir. Umarız kısa sürede sonlanır. Bir başka güzellik Akkayalar’ın 49 yıllığına kiralanmış olmasıdır.Bolu İl Özel İdaresi’nce çeşitli alanlarda toplam 40 milyon 597 bin YTL harcama yapılmış, bunun 11 milyon 100 bini İl Özel İdaresi’nden, 29 milyon 497 bin YTL’si bakanlıktan karşılanmıştır.

    Ayrıca köylere hizmet birlikleri ve belediyelerimize ait yapılan projelerin sonuçlarına ait bilgilendirmeler yapılmıştır.

    Bu bilgilerin ışığında 2006 yılı için yeni projelere yol verilecektir. İşte bu aşamada ihtiyaçların ne olduğunun bilinmesinde sivil toplum kuruluşlarının tetikleyici gücüne ihtiyacımız vardır.

21.02.2006

Bu yazı toplam 641 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.