2006 YILINDAN BEKLENTİLERİMİZ

Evet, 21. asrın bir yılına daha girdik. Yaşlı dünyamızın geride bıraktığı yıllar takvimlerde yazan senelerden çok fazla... İnsan ömrü ortalama erkeklerde 67, kadınlarda 69 bu ömür çok kısa; Bazı insanlar bu kısa ömrü öyle dolu dolu yaşıyor ki... Bu kadar kısacık ömrün içine bu yaşamı nasıl sığdırdı diye şaşıp kalıyorsunuz.

    Bazı insanların ömrü de aynen yıllık bitkilere benziyor. Ne zaman yeryüzünde teşrif etti. Ne zaman kayboldu anlayamıyorsunuz. İnsanoğlu TOPLUMSAL bir varlık. Bu nedenle hem en küçük toplum olan AİLESİNE hem de içinde yaşadığı topluma, insanlık ALEMİNE karşı sorumluluğu var. Binlerce İCAT yapan insanların çoğumuz isimlerini bilmeyiz. Ama onların ömürlerini yararlı işlere yönlendirmeleri sayesinde de rahat ederiz.

    Yeni yıl yaşayan her insan için özellikle de topluma karşı sorumluluk almış olan idarecilerimiz, bilim adamlarımız, toplumu aydınlatan yazar, çizerimiz için, ÖZ ELEŞTİRİ yapmaya vesile olmalıdır. Geriye baktığımızda nerede hata yaptık, ne yapmalıyız ki hata yapmayalım denmelidir.

ÜLKEMİZİN SORUNLARI AZALMIYOR, DERİNLEŞEREK ÇOĞALIYOR...

    Yılbaşı gecesini pür eğlence içinde geçirmek, vur patlasın çal oynasın demek güzel bir şey olabilir. Ama gerçeklerden kaçamıyorsunuz. Ülkemizin 2006 yılındaki en önemli sorunlarının başında iş ve aş derdi geliyor. Global ekonomi ve uluslararası sermaye ulusların bağımsız hareket etmesini engelliyor. Aynı zamanda da haksız rekabete sebep olarak ulusların dengesini bozuyor. Sermaye gücü ile ucuz üretim yaptırıp sizin sanayiinizi öldürebiliyor. Ülkemiz bu şekilde haksız bir rekabetle karşı karşıya. Hem AB tarafından, hem de ABD ve Çin tarafından. Bu haksız rekabetin kaldırılması 2006 yılının önceliği olmalıdır.

    Ülkemizde GÜVEN bunalımı var. Devletin kurumlarındakiler, siyasi partiler, vatandaşlar birbirlerine güven duymuyor. Güven bunalımı sorunların çözümünü ya imkansız kılıyor (Baş örtüsünde olduğu gibi) yada zorlaştırıyor.

    Demokratikleşme, kişisel hak ve hürriyetlerde gelişme meydana getirirken dış baskılara, teslimiyet görüntülerine yer vermemeli. Önce kendi insanımız ikna edilerek yapılan yapılmalıdır.

    Ülkemizde uzun yıllar devam eden enflasyonla büyüme politikası; iç dış borcu sürekli artırmış gelir dağılımını aşırı derecede bozmuş (sadece alt- üst gelir grubu kalmıştır.) toplum yokluk ve sefalet içine itilmiş, bunun sonucunda Fuhuş, kapkaç, hırsızlık gibi toplumsal suçlar artmıştır. Devletin ve kurumlarının hortumlarla, ihalelerle soyulması, siyasetçilerin, bürokratların iş adamlarının da bu sürece katılmasıyla tam bir SOSYAL , EKONOMİK kaos doğmuştur.

    Ülkemizin iyi yönetilmemesi, iç ve dış borçlar IMF ve dünya Bankası, uluslararası sermaye ABD ve AB'nin tam anlamıyla güdümüne girmemize yol açmıştır. Bu sonuç düzeltilmelidir.

    Ülkede son yapılan seçimle istikrar sağlanmış. Ancak her 73 kişi bu istikrarlı hükümete muhalif kalmıştır. Hükümet kısa sürede yıpranmamak adına zenginler kulübüne, Kartelci medyaya ve dış güçlere yönünü çevirmiş, onlar ne derse büyük bir HUŞU ile yapmıştır. Toplam borcumuz 199 milyar dolar iken 358 milyar dolara çıkmış, işsizlik resmi rakamlarla % 9,4 resmi olmayan rakamlarla 22-25 olmuştur. Yoksulluk ve fakirlik sınırı sürekli artmıştır.

    Özelleştirmelerle ve kadrolaşmaya dayalı TASFİYE harekatıyla devlet ekonomik olarak küçültülüyor görüntüsüyle bitirilmeye çalışılmaktadır. Düşünce özgürlüğü sövenler için savunulurken, onun karşısında olup karşı düşünce ortaya koyanlar tanınmaz hale gelmiştir.

    Yolsuzluk, adam kayırma, benim adamım deyip makam verme devam etmektedir. Türkiye'de zehir ticareti kaçakçılıkla kazanılan paralarla SERMAYE el değiştirmektedir. Kıyılarımız parsellenmiştir.

    VAHŞİ KAPİTALİZMİN kar hırsına insanımız sigortasız güvencesiz, örgütsüz karın tokluğuna çalıştırılarak kurban edilmektedir.

    Dış politikamız tam liberal hale getirilmiş. ABD ve AB’nin IMF, Dünya Bankası’nın direktifleri ile hareket edilir olmuştur. Kıbrıs ÇÖZÜM adı altında RUM' a teslim edilmiş. Kuzey Irak’ta kurulan Kürt devletine göz yumulmuş. Peşmergelerin ülkenin güney ve doğusuna HAMİLİK yapması örtülü ö-zerklik uygulamaları görmezlikten gelinmiştir. Patrikhane, devlet içinde devlet olmuş, misyonerler ülkede uluslararası VAKIFların desteğiyle cirit atıp binlerce kilise açmaya başlamıştır.

    Peki hiç iyi olan bir şey yok mu...!

    Faizler % 30- 35 lerden % 14'e düşmüş, enflasyon % 18’den % 8'e düşmüş...! İhracat 75 milyar dolar olmuş, İthalat ise 120 milyar dolar, 2006’da 37 milyar dolar borç ödenecek ..! Satacak fazla bir devlet kuru-mu yok. Cari açık 35 milyar dolar.

    SONUÇ : Mecliste bütçe kabul edildi. 175 katrilyon gider, 161.5 katrilyon gelir beklentisi var.

    Bu tespitlerde gösteriyor ki, 2006 yılında milletten yana yeniden muhasebe yapılması zorunludur. Güven bunalımı aşılmalıdır. Ülkenin dış müdahalelerle içerdeki bölücülere böldürülmesinin önü kapatılmalıdır. ABD ve AB’nin çıkarları için milletimiz sonucu nereye varacağı belli olmayan olaylara girmemelidir.

    Yöneticiler aklı selimle hareket etmeli vücut kimyası bozuk olarak sokak ağzı ile konuşmaktan vazgeçmelidir.

KURBAN BAYRAMI

    2006 yılında iki tane Kurban Bayramımız olacak. Birisi 10 OCAK 2006, diğeri de 31 ARALIK 2006'da bir yılda iki tane kutsal bayram kutlayacağız. Milletimizin her günü bayram sevinci ve coşkusu içinde olabilse...!

    Kurbanlarınızı ALLAH hayırlara vesile kılsın. Kurban Bayramınız mübarek olsun. Nice bayramları sağlık ve mutluluk içinde geçirmenizi Cenabı ALLAH’TAN diliyorum.

06.01.2006

Bu yazı toplam 1104 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.