2009 yılı böyle geçti

2009 yılı böyle geçti

2009 yılını acısı ve tatlısıyla 2010 yılına devrederken, ilimizde yaşanan önemli olayları sizin için derledik. 2009 yılına damgasını vuran önemli olayları kısa kısa sizlere yeniden hatırlatma amacıyla, başlıklar altında vermeye çalışacağız.

CİNAYET HABERLERİYLE SARSILDIK

2009 yılında cinayet ve çok sayıda yaralamalı kavga ve saldırı olayları gerçekleşti. 4 cinayetin işlendiği ilimizde, çok sayıda vatandaşımız da yaralandı. Nüfusun artmasından mı, güvenlik önlemlerinin yetersizliğinden mi ya da insanların tahammül sınırlarını aştığından mıdır, bu yıl pek çok kan dökülen olaya şahit olduk. 2010'da dileğimiz bu tip olayların yaşanmaması…

***

MÜNEVVER KARABULUT CİNAYETİ

3 Mart 2009 gecesi başı vücudundan ayrılarak İstanbul'da Etiler semtinde bir çöp konteynırında bulunan Mengenli Münevver Karabulut cinayeti, tüm ülkeyi olduğu gibi ilimizi de yasa boğdu. Uzun süren araştırmanın ardından, katil zanlısı olarak aranan Cem Garipoğlu, polise giderek teslim oldu.

***

YILIN GAFI: "ASGARİ ÜCRETLİNİN BURADA NE İŞİ VAR?"

Vali Halil İbrahim Akpınar, Abant'ta düzenlediği ve Abant Uzun Devreli Gelişim Planı'nın anlatıldığı basın toplantısında, gazetemiz köşe yazarı Nadir Gürkan Yetkin'in “Abant sadece belli bir gruba hizmet ediyor” demesi üzerine, Vali Akpınar “Asgari ücretlinin burada ne işi var? Beypiliç'ten bütün tavuk alsın, evde çocuklarıyla yesin” diyerek cevap vermesi kamuoyuna bomba gibi düştü ve pek çok vatandaşın tepkisine yol açtı.

***

YILIN RÖPORTAJLARI

Gazetemiz 2009 yılında kentimizin siyasileri, spor adamları ve her kesimden insanlarımızla çok yönlü röportajlar gerçekleştirdi. Okuyucularımızın yoğun ilgi gösterdiği bu röportajlardan bazıları var ki, günler boyu süren yankılar, etkiler yarattı. 2009 biterken bu röportajların en çok ilgi toplayanlarından bahsetmemek de olmazdı. Bunlardan Boluspor Başkanı Necip Çarıkcı, Belediye eski Başkanı Yüksel Ceylan ve MHP Eski İl başkanı Mansur Şen'in açıklamaları okuyucularımız tarafından binlerle ifade edilebilecek oranda izlendi, siyasi kulisleri sarstı. İlgili kişileri köşe yazarları köşelerine konuk ettiler. Hele yıl biterken “Bolu'da tefecilik ve bir iflasın perde arkası” Mitat Atalay röportajı reyting rekorlarını alt üst etti dersek gerçeği ifade etmiş oluruz. Mitat Atalay röportajı gündeme bomba gibi düştü, bir ibret vesikası niteliğinde olan röportaj, tefecilerin uykularını kaçırdı, yüreklerine “varsa tabi” korku saldı.

***

BOLU'YA DOĞALGAZ GELDİ

 Ha geldi ha gelecek derken, ilimize de nihayet doğalgaz geldi. Hızla başlayan doğalgaz çalışmalarından sonra, şehir köstebek çukurlarıyla dolsa da, vatandaş çile çekse de yerel yönetim bu konuda kararlı.

***

Kent ve siyasi hava

AK Parti İl Başkanlığı için yapılan seçime kongreye tek aday olarak giren Ali Ercoşkun ve listesi kazandı. CHP'de ise belediye başkanlığı seçimlerini kaybetmenin faturası, CHP İl Başkanı Hüseyin Yıkılmaz'a kesildi. Hüseyin Yıkılmaz'ın yönetimindeki kişiler istifa ettirilerek düşürüldü. Yıl biterken Merkez İlçe Kongresi'nde kendisinden başka aday çıkmayan Cemal Özsoy yeniden başkan seçildi.
MHP'de de kongre heyecanı yaşandı. MHP eski İl Başkanı Yalçın Bütüner, kongrede sürpriz bir şekilde seçimleri kaybetti ve Sabri Şatıroğlu İl Başkanı seçildi.
Bolu'da yeni partileşme faaliyetleri de gözlendi. Hak ve Eşitlik Partisi, Türkiye Partisi'nin il teşkilatları kuruldu. Türkiye Değişim Hareketi partileşme yolunda adımlar attı. 10 Aralık Hareketi'nde de partileşme yolunda önemli gelişmeler yaşandı.

***

Bir dava sürüyor, biri bitti

Hastaneye denetleme yapmak için gelen müfettiş M.G.'nin kendisine psikolojik baskı yapması sonucu pompalı tüfekle intihar eden Bolu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Başhekimi Sedat Turgay'ın davası devam ederken, CHP'li İl Genel Meclisi Üyesi Fahrettin Tanyar cinayetinde karar belli oldu. Tanyar'ı planlı öldürmekle yargılanan Fahrettin Tanyar'ın eşi Serap Tanyar ve sevgilisi Mehmet Çiçek müebbet hapis cezası aldı.

***

İKİ ÖNEMLİ SEÇİM YAŞADIK

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası ve Belediye Başkanlığı seçimleri. Bolu TSO'nun başkanlık seçimi Şubat ayına damgasını vurdu. 18 Şubat 2009 tarihinde gerçekleşen seçim, Emin Semercioğlu ve Türker Ateş arasında kıyasıya geçti. Semercioğlu, Türker Ateş'i son aşamada 3 oy farkla kıl payı geride bırakarak başkan seçildi. Semercioğlu 19 oy alırken, Ateş 16 oy aldı. Mart ayında ise Bolu'nun yerel yönetimini ve organlarını belirleyecek 29 Mart yerel Seçimlerini yaşadık. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar çekişme içerisinde geçen oy sayımından yüzde 4'lük oy farkı ile Alaaddin Yılmaz yeniden Başkan seçildi. Belediye Meclisi'ne 15+3 üye sokan AK Partili Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, belediye başkanlığı ipini ikinci kez göğüsledi. CHP'nin Bolu'da aldığı oy oranı ile CHP'nin ülke genelinde aldığı oy oranlarının sütüne çıkmış olması dikkat çekiciydi. MHP bu seçimlerde şehir merkezinde hiçbir varlık gösteremedi. Yıl biterken Bolu'da merak edilen üçüncü seçim de Abant İzzet Baysal Üniversitesi rektörlük seçimleri. İlk etabı 7 Ocak 2010'da AİBÜ'de yapılacak seçimlere 7 rektör aday adayı katılıyor. Bolu halkının sonucunu merakla beklediği rektörlük seçiminde, bütün etapların en geç 12 Şubat 2010'a kadar tamamlanması gerekiyor.

***

BOLU GÜNDEM GAZETESİ EL DEĞİŞTİRDİ

Bolu Gündem Gazetesi'ni 20 yıl gibi uzun bir süre Bolu'da çıkaran Maradit Grubu, gazetenin imtiyaz sahipliğini Erdinç Şirketler Grubu'na devretti. Bolu yerel basınının lokomotif gazetesindeki bu değişiklik, şehirde büyük yankı yarattı.

***

KÜÇÜK ŞEHRİN BÜYÜK ÖYKÜSÜ HÜZÜNLÜ BİTTİ

30 Mayıs 2009'da gerçekleşen kongrede Necip Çarıkcı yeniden Boluspor Kulüp Başkanlığına seçildi. Boluspor bu yıl da Süper Lig'in kapısından döndü. İkinci kez son etapta kaybedilen maçlar sonucu taraftarlarını üzen Boluspor, Ankara Yenikent ASAŞ Stadyumu'nda oynanan karşılaşmada rakibi Karşıyaka'ya penaltılarda teslim oldu ve taraftarlarını bir kere daha hayal kırıklığına uğrattı.
2009-2010 sezonunda aynı Süper Lig iddiasını sürdürme amacı ile lige hazırlanan Boluspor kadroda büyük bir revizyon gerçekleştirmesine ve teknik kadroyu tamamen değiştirmesine karşın, yıl biterken geçen senelerdeki performansından uzak gözüktü. İlk kez sezon ortasında hoca değişikliğine giden Boluspor, Coşkun Demirbakan'la yollarını ayırdı ve Mustafa Uğur ve ekibine takımı teslim etti. Kırmızı beyazlı ekip ilk yarıyı 7. sırada tamamladı.

***

YILIN TARTIŞMALARI

Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar'ın, bir grubun “Abant Platformu” diye adlandırılan toplantıda “Jakoben Bürokrasi” başlıklı konuşmasının ve Vali'nin yine kendi adına açtığı kişisel internet sitesinde başlattığı tartışmaların, ulusal boyutta ve Bolu yerelinde geniş yankıları oldu. Tartışmalara hemen hemen bütün köşe yazarları katıldı. Bu tartışmaların sonunda Vali Akpınar, İçişleri Bakanlığı tarafından uyarıldı. Vali Akpınar, bütün bunların neticesinde kişisel sitesini kapatmak zorunda kaldı. Bolu gündemine damgasını vuran en önemli tartışmalardan bir diğeri ise İl Özel İdaresi'nin ve Bolu Valiliği'nin Kızılay Parkı diye adlandırılan arsaya yeni projeler geliştirmeye teşebbüs etmesi kamuoyunda yoğun tartışmalara yol açtı. Bolu Valisi ve Belediye Başkanı'nı karşı karşıya getiren tartışmalar yıl sonuna yaklaşırken dahi devam ediyordu. Gazetemizin düzenlediği konuyla ilgili ankete yaklaşık 4 bin 500 Bolulu katıldı. Katılanların yüzde 70'i mevcut alanın yeşil alan ve otopark, sportif alan olarak kalması yönünde görüş belirtti. 2009'un son ayına girdiğimizde ise yine İl Özel İdaresi ve Valiliğin Abant'ta uygulamak istediği proje de tartışılmaya başlandı. Vali Akpınar'ın Abant'ta düzenlediği basın toplantısı ile başlayan tartışmaların 2010 yılında da gündemi meşgul etmeye devam edeceğe benziyor. Abant ve çevre köyleri projeye karşı çıkıyorlar, Bolu Valiliği ise projeyi gerçekleştirmeye kararlı görünüyor.

***

BOLU GÜZEL AMA KOKUYOR

Tavuk gübreleri yine gelişigüzel etrafa saçıldı. Şehir merkezi 2009'un yaz aylarında yine tavuk gübresi kokusunun saldırısına uğradı. Bu yılki Beyaz Et Festivali geçen yıllara oranla sönük geçti. Yıl biterken Rekabet Kurulu piyasada tekel oluşturdukları gerekçesiyle tavukçulara astronomik cezalar kesti.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.