2022 YILI İÇİN ÜÇ POPÜLER BİLİM KİTABI TAVSİYESİ

Eskiden bilim kitaplarını ancak uzmanlar anlayabilirdi.

Ancak şimdilerde akademisyen ve uzman araştırıcılar “Herkese bilim”i sevdirmek ümidiyle eğlenceli ve bilim deneyini artıran kitaplar yazmaktalar…

İşte sizlere bu yazımda izninizle 2021 yılında okuduğum ve fazlasıyla haz duyduğum muhteşem üç kitabı tavsiye edeceğim. Bu kitaplar Bolu Halk Kütüphanesinde mevcut.

1.Kitap : Ağaçların Gizli Yaşamı— Peter Wohlleben. 2018.

Almanya’da 30 yılı aşkın bir süreçte ,aynı ormanda çalışan ve ormancılık mesleğine tutkuyla bağlı yazar Wohlleben; Ağaçların aralarında sosyal ağ oluşturduğunu kitabında gayet ikna edici bir biçimde izah etmekte.Wohlleben, “Ağaçlar birlikte yaşadıkları yavrularıyla iletişim kuruyor ve onların büyümelerine destek oluyor.Bunlar yetmemiş gibi ağaçlar birbirini yaklaşan tehlikelere karşı da uyarıyor ve aralarında hasta veya acı çeken bireylerle gıdalarını paylaşıyor” demekte. Bu kitabı okuduktan sonra ağaçlara ve (özellikle kayın ağacı) ve ormanlara çok daha farklı gözle bakacaksınız…

2. Kitap: Fincandaki Fırtına (Gündelik Hayatta Fizik Dersleri)—Helen Czerski. 2017.

Ünlü fizikçi ve belgesel yapımcısı Helen Czerski kitabında ; gündelik hayatlarımızda karşımıza çıkan ufak tefek şeyleri içinde yaşadığımız dünyayla ilişkilendirmekte. Gaz yasalarını mısır patlatarak , yerçekimini gazoz şişesine kuş üzümü atarak, zamanı ise , ketçabın şişeden akmasının ne kadar zaman aldığına kafa yorarak anlatmakta. Onun için bir yorumcu; “ Helen Czerski ‘de her taşın altında bilimsel bir ilginçlik bulmasını sağlayan özel bir yetenek var. Sadece her taşın mı? Her yağmur damlasının , her kum tanesinin…” demektedir. Fiziğin güzelliklerini ve evrenselliği üzerine harika bir kitap.

3.Kitap : Bunu Herkes Bilir. (Tarihteki Yanlış Sorulara Doğru Cevaplar)

Emrah Savaş Gürkan. 2020.

Yazarın “Bunu Herkes Bilir” kitabında ; okurların hangi yaşta olursa olsun ,kendini geliştirmek için öğrenmeye zaman ayıranların , zevkle okuyacağı bir başucu eseri.

Yazar, halen İstanbul 29 Mayıs Üni. Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler Bölümünde öğretim Üyesi.Yazarın 2018’de TUBA (Türkiye Bilimler Akademisi) ve Kadir Has ödülleri, başarılarının sadece bir kaçı.

Yazarın kitabında ele aldığı konulardan biri de,”Biz Osmanlılar mı geri kaldık, onlar mı ileri gitti ? sorusuna yanıt aramaya çalışmış. Türkiye ‘de bu soruya verilen cevapların genelde siyasi görüşe göre şekillenmekte olduğunu söylüyor. Bu soruya doyurucu cevap bulunamayışının en önemli nedeni olarak; “sorunun baştan hatalı olması , diğer bir deyişle yanlış yere mercek tutulmasıdır.” demektedir.

Açıklanmaya muhtaç olan olaylar sıra dışı olanlar, yani normal seyirden farklılık gösterenlerdir .Osmanlılar’ın son 125 yıllık tarihine bakıldığında, ortada çok garip bir şey yoktur aslında. Avrupa neden ilerledi? Protestan ahlakının rolü, İslam yüzünden mi geri kalındı? Kurumların yapı tarzının toplumun büyük kısmını ekonomiye pozitif katkıdan yoksun bırakması, vd…

Sadece sosyal bilimler tarafından bile tam olarak anlaşılamıyan bu kadar kompleks bir olgunun yüzeysel bir şekilde , kadınlar, zayıf Sultanlar, Yeniçeriler ya da İslam Dininin sırtına yüklenilemiyeceğini anlatmak istediğini vurgulamakta.

Okuyucuya entellektüel bir derinlik kazandırmada başarılı bir yapıt.

Yeni yılda sağlıklı ve eğlenceli okumalar…

suat-tosun-kose-resmi.jpg

Bu yazı toplam 1003 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum