21 ilden 17’sinde Jeotermal alan çalışması yapıldı ama;"Biz yine yokuz"

21 ilden 17’sinde Jeotermal alan çalışması yapıldı ama;"Biz yine yokuz"

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 21 ilde tahsise açılacak termal turizm alanlarının, ilk etabında 17'sinin alan çalışmasını yaptı. İlk 17 il arasında yer alamayan Bolu'da, “Yine bir geç kalınmışlık mı yaşanacak?” sor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 21 ilde tahsise açılacak termal turizm alanlarının, ilk etabında 17'sinin alan çalışmasını yaptı. İlk 17 il arasında yer alamayan Bolu'da, “Yine bir geç kalınmışlık mı yaşanacak?” sorusunu sormadan edemediğimiz bir gerçek. Konu hakkında bilgi veren milletvekili Metin Yılmaz, arazi sorunu yaşandığını ve çözmekte zorlandıklarını söyledi.

Geçtiğimiz gün, “Bakanlık planladı, turizm kenti oluyoruz” başlığı altında yayınladığımız haberde, Kültür Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı master planla turizmde gelişecek illerin tespitinin yapıldığını ve Bolu'nun da bu iller arasında yer aldığını sizlere bir “müjde” gibi duyurmuştuk.

Ancak, belirlenen 6 bölgenin 3'ncüsünde, Ankara/Kızılcahamam ve Düzce ile birlikte yer alan Bolu'nun, bakanlığın tamamladığı ve su rezervi ve arazi tahsisini ön planda tuttuğu ilk etap çalışmasında yine ismi geçmiyor. Jeotermal su rezervi konusunda bir sıkıntısı olmayan ilimizin listede yer almamasının nedeni ise “arazimizin olmaması.”

KAYIP İSTEMİYORUZ

Turizm konusunda sahip olduğu doğal güzellikler yanında, termal turizm kaynakları açısından da zengin olan ilimiz, anlaşılmaz bir geri kalmışlık yaşıyor. Bir türlü hayata geçirilemeyen projeler, Bolu'nun kaybı olarak önümüzde büyüyor. “Yeni bir erteleme ile kayıp mı yaşayacak?” sorusunu sormamıza neden olan bu gelişmeye, milletvekillerinin ve tüm yetkililerin dikkatlerini çekiyoruz.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açıklamasında, termal alanların öncelikle “Turizm potansiyeli yaratabilecek, jeotermal yeterlilikte ve kamu alanı olmasına özen gösterildiğini” belirtiliyor ve hedeflerini de şöyle açıklıyor; “Türkiye, termal turizm açısından dünyanın yedinci, Avrupa'nın da birinci ülkesi konumunda. Bu kapasiteye karşılık, termal turizmin ekonomiye katkısı yüzde birlerin altında. 50 bin yatak kapasiteli termal tesis yatırımı hedefliyoruz. Tahsise açılacak alanların, komple bir sağlık güzellik ve spor kompleksi oluşturabilmesi için en az 100 bin metrekare olacak ve 21 ilde tahsise açılacak termal turizm alanlarının ilk etapta 17'sinin alan çalışması yapıldı.”

AKP Bolu Milletvekili Metin Yılmaz;"Arazi yok, çözmekte zorlanıyoruz"

AKP Bolu Milletvekili Metin Yılmaz, Bolu Çimento'nun Boluspor'a verdiği yemekte Bolu Gündem'e konuyla ilgili yaptığı kısa açıklamada, “Arazi yok. Bu sorununu çözmekte zorlanıyoruz” dedi.

Geçtiğimiz aylarda uzun süre gündem oluşturan ve “Bolulu iş adamlarının kurduğu şirket yapsın” diyen İl Genel Meclis Başkanı Halit Yıldız ve “İhale usulü olmalı, Bolu ve Özel İdare kazanmalı” diyen Vali Ali Serindağ arasında gerginliğe neden olan Karacasu Termal Tesis Projesinin gerçekleştirileceği alanın Sağlık Bakanlığı’na ait olduğu da ortaya çıktı. Halit Yıldız'ın attığı geri adımla yaklaşık 2 yıllık bir gecikmenin önüne geçmeye çalışırken, Vali Ali Serindağ'ın istediği ihale aşamasına gelmeyi bekliyor.

Kültür Turizm Bakanlığı'nın yeni master planında ilk etaplarda yer almak için su rezervi ve arazi uygunluğunun arandığını hatırlattığımız Yılmaz; “Biz projenin gerçekleştirileceği araziyi Sağlık Bakanlığı'ndan geri istiyoruz. Bakanımız Recep Akdağ ile görüştük. Kendisi olumlu yaklaştı.Karacasu'da bu projeyi gerçekleştirecek başka arazi yok.Sıkıntımız bu.Çözmekte zorlanıyoruz. Ancak sorunu halledip yaz aylarında ihale aşamasına getirebiliriz “dedi.

05.08.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.