22 GÜNÜ DEĞERLENDİRDİ

22 GÜNÜ DEĞERLENDİRDİ

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, görevde bulunduğu 22 gün ile ilgili bilgiler verdi. Yılmaz, Bolu Belediyesi’nin mali tablosu ile ilgili yaptığı açıklamada, Belediye’nin toplam borcunun 9 trilyon 7

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, görevde bulunduğu 22 gün ile ilgili bilgiler verdi. Yılmaz, Bolu Belediyesi’nin mali tablosu ile ilgili yaptığı açıklamada, Belediye’nin toplam borcunun 9 trilyon 79 milyar lira olduğunu belirterek; "Bu borçları hiçbir yatırım yapmadan ayda 100 milyar lira ödemek üzere ancak 11 yılda bitirebiliriz" dedi.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Belediyesi'nin ve Belediye'ye ait su, kanalizasyon gibi altyapıların 12 Kasım depreminde hiçbir zarar görmemesine rağmen İller Bankası'ndan Bolu Belediyesi'nin 5 yıl boyunca fazladan 7 trilyon lira yardım aldığını belirlediklerini de iddia ederek, "Belediye'de yapılan usulsüz harcamaların araştırılması için arkadaşlarımız çalışmalara başladı" dedi.

İlk tespitlerine göre, Belediye asfalt şantiyesinde 6 milyon liraya mal edilen bir büzün piyasa satış fiyatının 3 milyon 250 bin lira olduğunu belirten Başkan Yılmaz, "Şantiyede üretilen büzler, piyasada yüzde 54 daha ucuza satılıyor. Bu nedenle asfalt şantiyesini kapatarak, burada çalışan işçileri Temizlik İşleri Müdürlüğü emrine verdik" diye konuştu.

Önceki dönemde, Bolu Belediyesi'nde görev yapan 717 işçiden 172'sinin, hiçbir yasal izin olmadan çalıştırıldığını öne süren Yılmaz, "Bir işçinin Bolu Belediyesi'ne aylık maliyeti 1.6 milyar lira" dedi.

Bu toplantının Belediye çalışmaları ile ilgili ilk toplantı olduğunu belirten Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Belediyenin bütçe ve borç durumu, personel durumu, yeniden yapılanma, mavi masa ve parkometre uygulaması hakkında bilgiler verdi.

BÜTÇE VE BORÇ DURUMU

Bolu Belediyesi'nin 2003 yılı gelirleri toplamının 17 Trilyon, aynı yılın giderler toplamının ise 22 Trilyon lira olduğunu söyleyen Yılmaz 2003 yılındaki bütçe açığı toplamının 5 trilyon olduğunu belirterek; "30 Mart tarihi itibarı ile Belediyemizin Resmi Makamlarına göre toplam borç 9 Trilyon 79 milyar liradır. Buna henüz işlenmeyen faturalar ve açık hesapları da eklersek bu borç 9.5 Trilyon civarına ulaşacaktır" dedi.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz bu borçların dağılımını şu şekilde açıkladı;

SSK Müdürlüğü - 4 Trilyon 4 Milyar Lira,

Vergi Dairesi - 2 Trilyon 200 Milyar Lira,

Sendika aidatı - 192 Milyar Lira,

Piyasalar - 607 Milyar Lira,

Akaryakıt - 821 Milyar Lira,

İşçi ikramiyesi - 748 Milyar Lira,

Emekli Kıdem tazminatı - 235 Milyar lira,

Bütçe Emaneti mühendis - 42 milyar Lira,

Bütçe emaneti çimento - 100 milyar lira,

Bütçe emaneti sampaş - 103 milyar Lira,

Bütçe emaneti - 23 milyar Lira,

Toplam : 9 Trilyon Lira.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz bütçenin de açık verdiğini düşündüklerinde; "Her ay 100 Milyar lira borç ödesek faizi ile birlikte tam 11 yıl hiçbir hizmet yapmadan borç ödemek durumu ile karşı karşıyayız" dedi.

PERSONEL DURUMU

Belediyede 545 vizeli işçi ve 172 vize dışında kalanlar olmak üzere toplam 717 personel çalıştığını ifade eden Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; "Yukarıda bahsetmiş olduğumuz giderlerin %82 si de personel gideridir. Bu rakamların normal şartlarda % 30’u geçmemesi gerekiyor" dedi.

Ayrıca İçişleri Bakanlığının 09/04/2004 tarihli genelgesine göre vizesiz işçi çalıştırılmasının da suç olduğunu ifade eden Yılmaz; "Belediye olarak valilikten alınan işçi vize sayısı 545’tir. Ancak bu rakama rağmen belediyede 717 personel çalışıyor" dedi.

2003 yılı itibarı ile bir işçinin Bolu Belediyesine maliyetinin aylık 1.6 milyar olduğunu ifade eden Yılmaz; "Bu şartlarda 172 kişinin vizesiz olarak çalıştırılmasını da takdirlerinize bırakıyorum. Ancak bizim işçi çıkartmama arzumuzu da gözönünde bulundurarak bu durum sendika ve işçilerin kendi aralarında yapacakları girişimlerle olumlu bir şekilde sonuçlanacaktır. Tüm bunlara ek olarak Bolu Belediyesinden emekli olup da ayrıca sözleşmeli olarak çalışan 11 personelin sözleşmesini yenilemeyerek akitlerini feshettik" dedi.

YENİDEN YAPILANMA

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Asfaltlama Şantiyesinin 2003 yılı giderinin 3 Trilyon 700 Milyar Lira, yine 2003 yılında buradaki satışlardan elde edilen gelirin ise sadece 261 milyar lira olduğunu, bu ünitedeki satışların giderdeki payının % 7 olduğunu ifade etti.

Yılmaz, Su İşleri ve Asfaltlama Şantiyesini İsmail Hotakoğlu’nun Müdürlüğünde Fen İşleri’ne bağlandığını ifade etti ve İmar Müdürlüğüne ise Kadriye Bikmen’in getirildiğini söyledi.

Bolu Belediyesindeki tüm alımların tek bir birimde toplanması için ise Satın Alma Müdürlüğünün Makina İkmal Müdürlüğü bünyesine alındığı ve müdür olarak İlhan İnceler’in atandığı ifade edildi.

MAVİ MASA KALDIRILIYOR

Bir birimin hizmet üretmiyorsa bulunmasının da bir anlamı olmadığını belirten Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; "Bu birime gelen şikayetler yalnızca daire müdürlerine iletilmiş. Gelen 529 şikayetten 283’üne olumlu yanıt 102 sine olumsuz yanıt verilmiş. 44 ü ise çözümsüz kalmış. Günde 1.4 kişinin sorusuna verilen yanıtın yıllık maliyeti 96 milyar lira. Bu yüzden mavi masayı da tasfiye yoluna gidiyoruz" dedi.

"AMACIM GEÇMİŞİ KARALAMAK DEĞİL"

Bütün bu bilgileri geçmişi karalamak ve enkaz edebiyatı yapmak için aktarmadığını ifade eden Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; "Bu yalnızca bir durum tespitidir. Bu tarihten itibaren tüm bu hizmetlerin sorumluluğu halkımız tarafından bizlere yüklendiğine göre bu ağır yükün altında kalacak olan yine bizleriz. Her zaman söylediğim gibi eski belediye başkanlarımıza Bolu için üreten ve çalışan herkese şükranlarımı sunuyorum" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.