24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

            26.11.2004

Benim köyümde okumuş bir kişi vardı. O da öğretmenim. Her hareketi konuşması, giyimi, aile yapısı benim için önemli idi. Babamdan, annemden daha çok örnek alırdım. Radyo yok, TV yok o nedenle örnek alınacak tek kişi öğretmenimdi. Bu insan acaba ne yapmıştı da öğretmen olmuştu. Ben ne yapmalıydım da öğretmen olmalıydım. Hep kafamda bu sorular vardı. Oysa şimdiki çocuklar İLETİŞİMDE MEYDANA gelen baş döndürücü gelişme ile bizim seneler sonra öğrendiğimiz herşeyi saniye dakika ölçeğinde öğreniyor. O nedenle ölçüsü, değer yargısı farklı. Öğretmenin işi çok zor. Ne yapmalı ki kendisini örnek yapabilsin. Örnek olabilmek için şartları uygun mudur? Toplum gerçekten öğretmenine sahip çıkıyor mu? Öğretmen mesleğinin gereğini yapabiliyor mu? Öğretmen eğitim ve öğretimin asıl unsuru mu yoksa tamamlayıcı bir faktörü mü? Bilim ve teknolojideki gelişmeler öğretmene olan ihtiyacı ortadan kaldırdı mı? Öğretmen olmadan olmaz mı? Öğretmenlik hala önemli ise bu mesleğin sorunları nasıl aşılacak?

İşte Öğretmenler Günü’nde zihinlere takılan birkaç soru size. Tantanalı törenler hamaset nutukları bu soruların cevaplarını gölgede bırakmamalıdır. Öğretmenler gerek iş hayatlarından, gerekse yaşamın zorlu şartlarından dolayı bu yıl da 24 Kasım'ı buruk kutlayacaklar. Yapılan araştırmalara göre öğretmenlerin aldığı ücret ancak zorunlu harcamalarına yetmektedir. Bu nedenle öğretmen hizmet içi eğitimde kendini yenileyememekte ve mesleği ile ilgili gelişmelere yabancı kalmaktadır. Araştırmalar öğretmenlerin ancak % 20'sinin bilgisayar kullanabildiğini göstermektedir. Öğretmen öğrencisinin karşısına iyi bir kıyafetle çıkamıyorsa, öğrencisinin son model cep telefonu, bilgisayarı, markalı giyimi var, kendisinde yoksa kime ve nasıl örnek olacak. Öğretmen yetiştirmek çok özel bir eğitim ve öğretim gerektirdiği halde Ülkemizde her önüne gelen neredeyse öğretmen yapıldığı için mesleğin temsili, örnek alınması bir yana öğretmenlik topyekün gözden düşürülmüştür.

Eğitimin temel taşı olan öğretmen bir milletin geleceğine yön veren gençlerimizin yetiştirilmesinde ve onların hayata hazırlanmasında en baş faktördür. Öğretmenliğin yeniden örnek meslek haline getirilmesi için EĞİTİM POLİTİKAMIZ gözden geçirilmeli, her önüne gelen öğretmen yapılmamalıdır. Öğretmenlerimiz de İDEAL ÖĞRETMEN, İYİ ÖĞRETMEN OLMAK, MESLEĞİNE UYUMLU VE UYGUN OLMAK İÇİN DAİMA GAYRET GÖSTERMELİ, ÖĞRETMENİ GEÇİM DERDİ İLE BOĞMAMALIYIZ.

Her işin temeli eğitim ve öğretimden geçiyorsa, eğitim sistemimizin temel taşı olan öğretmenlerimize SAHİP ÇIKMALIYIZ. Öğretmenlerimiz de önce mesleklerine, sonra öğrencilerine ve ülkemize sahip çıkmalı. Milletimizi mutlu yarınlara taşıyacak milli ÜLKÜ sahibi insanlar yetiştirmelidirler.

Tüm sorunların aşılması dileğiyle, Öğretmenlerimin 24 Kasım günlerini kutluyorum. Ebediyete intikal edenleri rahmetle, yaşayanları saygı ile selamlıyorum.

MÜSLÜMANLARIN KATLİAMI YAPILIYOR

Terör insanlık suçudur. Kim teröre sebep olursa, yardım ve yataklık yaparsa, arka çıkarsa bu büyük suça alet olmuş olur. Bir gün arka çıktığı TERÖR kendisini de vurur. Dünyanın EMPERYALİST güçleri kendi çıkarları için hep terörü bir çıkış yolu,hasmı zayıflatma metodu olarak gördüler. En tiksindirici olanlarını bile utanmadan desteklediler. Ne zaman kendileri TERÖR'le karşı karşıya gelmişlerse bu işin kötülüğünden bahsettiler. Şöyle tedbir alacağız, şunu yapacağız dediler. Ama yine bildiklerini okumaya devam ettiler. ABD'leri, AB ülkeleri, RUSYA, ÇİN ve DÜNYADAKİ TEK TERÖRİST DEVLET OLAN İSRAİL, şu şekilde, bu şekilde hep teröristlik yaptılar veya yapılmasına göz yumdular. İsrail, yıllardır devlet eliyle en tiksindirici bir şekilde FİLİSTİN 'de terör uyguluyor. KEDİYİ SIKIŞTIRDIĞINDA ÜZERİNE ATLAR misali Filistinliler karşılık verdiğinde daha da acımasızlaşıyor. Adını ne koyarsanız koyun, kim yaparsa yapsın mazur görülecek bir şey değil. Saddam'ın zulmünden IRAK'ı kurtaracak ABD'lileri ve müttefiklerinin IRAK işgalinden sonra yapmış olduğu DEVLET TERÖRÜNE bakın. Esirlere yaptıkları, hapishanedekilere yaptıklarını kim kabul edebilir?

Son olarak FELLUCE'de yaptıkları katliamların yanında bir tanesi var ki, zihinlerden hiç çıkmayacak. Camide yaralı bir insan kurşuna diziliyor. Mabetler bombalardan yok ediliyor. İnsanlar SOYKIRIMA uğratılıyor.

Aynı Amerika PKK'yı beslemeye devam ediyor. Ülkesini korumaya çalışanları ise katliama tabi tutuyor. Bizim İNSANLARIMIZDA tık yok. SİYASETÇİLERİMİZDE tık yok. Anlı şanlı CEMAATLERİMİZDE tık yok. Sıra Suriye, İran ve Türkiye'ye gelirse ki gelecek görünüyor. Yine tepki yok. Bu kadar TESLİMİYET için ne aldınız beyler. İnsanın zerre insanlığı varsa tepki vermesi gerekmez mi?

Bu yazı toplam 1278 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.