Ceren Cansu Yılmaz

Ceren Cansu Yılmaz

​ 25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ

Bugün 25 Kasım.  Bugünü Dünya’nın her yerinde şiddetin her türlüsüne uğrayan, cinsiyet eşitsizliği yaşayan, ev, aile içi şiddete maruz kalan kadınlar, hem cinslerine, kendilerine yapılan şiddetin her türlüsünün önlenmesi için tüm kamu kurum ve kuruluşlarını, yapıcı ve etkin bir şekilde çözüme ulaştırmak için ellerini taşın altına koymaya çağırıyor.

Evet, ülkemizde ve Dünya’da kadına karşı şiddetin önlenmesi için kanunlar, hukuki düzenlemeler var. Ancak bu kanun, sözleşmeler, hukuki düzenlemeler bu şiddete dur demeye yetiyor mu bir bakalım. 2021 yılının sonlarına gelirken, sadece bu içinde bulunduğumuz sene içerisinde öldürülen, yaşam hakkı elinden canice alınan kadınların sayısı 247. Yanlış okumadınız 247. Ne acı değil mi? Bir sene içinde 247 tane can, eşinden ayrılmak istediği için, namus ya da kıskançlık bahanelerine sığınılarak eşleri, erkek arkadaşları ya da hiç tanımadıkları insanlar tarafından öldürüldü. Dünya’daki en öncelikli ve kutsal haktır “Yaşama Hakkı”. Ve kimse ne sebeple, ne bahaneyle olursa olsun bu hakkı bir kişinin elinden alamaz.

Peki bu cinayetlerin, şiddetin önüne geçmek için ne mi yapacağız? Öncelikle o kadınların, onların yakınlarının yerine kendimizi koyacağız. Kim bilebilir, kim söyleyebilir iki gün sonra o kadınların ya da yakınlarının yerinde bizim olmayacağımızı. Güvencemiz var mı bu korkumuzun önünde durabilecek. Kanunlarımız var. Çoğu lafta kalan, uygulanmasından korkulan, çekinilen kanunlarımız ve uluslararası sözleşmelerimiz. Bu cinayetlerin, bu kadına yönelik uygulanan şiddetin her türlüsünün önüne geçmek için, o yaptığımız kanunları uygulayacağız. O ilk imzacısı olduğumuz ancak sonradan çekildiğimiz İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe sokacağız.

Kadınlar, bu devletin vatandaşı. Ve her bir vatandaşını korumak bu devletin görevi ve sorumluluğudur. O nedenle de devlet, her bir kamu kurum ve kuruluşu, devletin her bir organı bu ülkenin en başlıca sorunlarından biri olan kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddeti önlemek için elinden geleni yapmalı, elini taşın altına koymalıdır. Hem bir kadın, hem bir avukat olarak ben ise aldığım son nefese kadar şiddet gören her bir canlının hakkını sonuna kadar savunacağım. Çünkü biliyorum ben yalnız değilim, biz yalnız değiliz.

Haftaya görüşmek üzere…  Sağlıcakla kalın…

 

 

Bu yazı toplam 705 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar