3 gündür siftah yapmadım

3 gündür siftah yapmadım

Dün gerçekleştirilen İl Daimi Encümen Toplantısında İl Özel İdareye ait Karacasu Yöresel Ürünler Çarşısı'nda bulunan işyerlerinin kira sözleşmelerinin yenilenmesi ile ilgili gündem maddesi görüşüldü. Kira artışına tepki gösteren esnaflardan biri kira artışının fazla olduğunu, 3 gündür siftah yapamadığını söyledi.

İl Özel İdare'ye ait Karacasu Beldesi Fatih Mahallesi'nde bulunan yöresel ürünler çarşısındaki işyerlerinin kiralama sözleşmeleri ile ilgili gündem maddesi görüşüldü. Yapılan görüşmede İl Özel İdare Emlak ve İstimlâk Müdürlüğü tarafından hazırlanan rapor değerlendirildi. Hazırlanan rapora göre iş yeri kiralarının neredeyse yüzde yüze yakın oranda artışına karar verildi. Yapılan kira artışına iş yeri sahipleri itiraz etmek istediler ama işyerlerinin belirlenen muhammen kira bedeli ile kiralanmaması halinde, yeniden bir ihale düzenlenip işyerlerinin yeniden kira ihalesine çıkarılacağı söylemi işyeri sahiplerine geri adım attırdı.

PAZARLIK YAPILDI

İşyerlerinin kira sözleşme sürelerinin bir yıl süreyle uzatılmasına karar verildi. Geçen zaman dilimi içinde yıllık TÜFE ve TEFE oranlarına bağlı olarak kira artışının güncellenmesine karar verildi. Kiralama sözleşmesi yenilecek işyeri kiracılarından Hikmet Özkaya ihale için toplantı salonuna alındı. Gerçekleştirilen ihale süreci ile ilgili bilgi veren İl Özel İdare Genel Sekreteri Tahsin Akduman, yapılan kiralama ihalesinde mevcut işyeri kiracılarına öncelik verildiğini, idare ile kiracılar arasında bir anlaşma sağlanamaması halinde işyerlerinin yeniden ihaleye çıkartılacağını söyledi. Daha önce 96 TL'ye kiralanan işyerinin muhammen bedeli 175 TL olarak tespit edildiği ifade edildi. Akduman, mevcut kiracılara muhammen bedel üzerinden belli bir artış yapılarak işyerinin kiralanabileceğini söyledi. Hikmet Özkaya, belirlenen muhammen bedelin üzerinde 5 TL daha artış gerçekleştirerek 180 TL'ye kiralayabileceklerini söyledi. İl Daimi Encümen üyeleri teklif edilen rakamın az olduğunu ifade ederek, işyerinin 200 TL'ye kiralanması gerektiğini ifade ettiler. Mevcut kiracı ile üyeler arasında yapılan pazarlık sonucu işyerinin aylık 190 TL'ye kiralanmasına karar verildi.

BELİRLENEN RAKAM ÇOK YÜKSEK

Toplantının devamında Yöresel Ürünler Çarşısı'nda bulunan diğer işyerlerinin kiralama bedelleri ile ilgili görüşme devam etti. Aynı çarşıda bulunan kiracılardan Hatice Güngör adlı vatandaş toplantı salonuna alındı. Akduman kira bedelleri ile ilgili izledikleri yöntemi Güngör'e de anlattı. Akduman yeni kiralama süresi ile ilgili yapılacak yenilemenin ve muhammen bedelin 157 TL'ye verilen işyerinin 250 TL'ye kiralanması gerektiğini ifade etti. Bu bedel üzerinden Güngör'ün artış yapması gerektiği söylendi. Güngör, “Belirlenen rakam çok yüksek. Ben bu işyerini kiraladıktan sonra başka bir yere geçebilme ya da bu işyerini bırakabilme durumum olur mu? Siz benim içinde bulunduğum işyerinin metrekare ölçüsüne bakıyorsunuz ama konumunu göze almıyorsunuz. Ben bu artış rakamları belirlenmeden sizin bizim çalıştığımız koşulları görmenizi isterdim” dedi.

SİFTAH YAPMADIĞIMIZ ZAMANLAR OLUYOR

Güngör itirazına şu şekilde devam etti: “Benim bulunduğum işyerinde bir hafta dursanız benim ne demek istediğimi daha iyi anlardınız. Bu kira bedeli çok yüksek. Daimi Encümen üyelerini işyerime mutlaka bekliyorum, bizim siftah yapmadığımız zamanlar oluyor. Ben üç gündür siftah yapamıyorum.”

Yapılan görüşme sonrasında işyerinin 260 TL'ye kiralanmaya devam edilmesine karar verildi.

 HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.