30 bin kişi icralık

30 bin kişi icralık

Bolu Barosu Başkanı Gazanfer Günler, kredi kartlarının bilinçsizce kullanıldığını, kent merkezinde nüfusunun üçte birinin borçları yüzünden icralık

Bolu Barosu Başkanı Gazanfer Günler, kredi kartlarının bilinçsizce kullanıldığını, kent merkezinde nüfusunun üçte birinin borçları yüzünden icralık duruma geldiğini söyledi.

30 BİN KİŞİ İCRALIK

Günler, yaptığı açıklamada, kredi kartlarının bilinçsizce kullanılması ve taksitli satışların da artmasıyla paralel olarak, icra takiplerinin arttığını bildirdi.

Kentte icra takiplerinin anormal boyutlara ulaştığını ifade eden Günler şöyle dedi: ''Bolu'nun ilçeleriyle birlikte toplam nüfusu 280 bindir. Bolu şehir merkezinin nüfusu ise 90 bindir. Bolu'da toplam 30 bin kişi icra takibiyle karşı karşıyadır. Bir başka ifadeyle kent merkezi nüfusunun üçte biri kadar insan, icralık durumdadır. İcralık durumdaki 30 bin dosyanın çoğu, kredi kartlarındaki taksitli satışlarla ilgili.''

''ÇILGIN TÜKETİM TOPLUMU''

Türk toplumunun giderek ''çılgın tüketim toplumu'' görüntüsü vermeye başladığını söyleyen Günler, şöyle devam etti: ''Bilinçsiz tüketimin yaygınlaşması, geleneksel aile yapısının bozulması, kanaatkar, zanaatkar insan yapısının değişmesi, ucuz ithalata dayalı, üretmeyen ve tüketen bir toplumsal yapıya sebep olmaktadır. Bankalar tarafından teminatsız verilen kredi kartları, tüketimi ve dolayısıyla icra takiplerini artırmaktadır.'' Günler, ''Ödenmeyen kart borçları, bankacılık sektörünü de sarsacak boyuta gelmiştir. Kredi kartı veren bankaların mutlaka belli limitlerde sorumlu tutulması gerekmektedir'' dedi.

''GÖSTERİŞ İÇİN TÜKETİM EĞİLİMİ''

Tüketimin artmasında medyanın da payı olduğunu savunan Günler, şunları söyledi:“Görsel ve yazılı medya alışverişi cazip gösteriyor, tüketimi teşvik ediyor. Şark toplumlarında görülen gösteriş için tüketim eğilimi, maalesef Türkiye'de de mevcuttur. Özellikle büyük mağazaların taksitli satışları tüketiciyi kışkırtmakta, aile gelirinin üzerinde borçlanmalara gidilmesine yol açmaktadır." Kredi kartı sahibi olma şartlarının yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirten Günler, insanların gelirlerinin üzerinde kredi kartı limitine sahip olmalarının önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.