348 konut yetmez

348 konut yetmez

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından, Bolu’ya yapılması planlanan konut sayısının bir hafta önce 600’den 348’e düşürüldüğünü, geçtiğimiz Cumartesi günkü sayımızda okuyucularımıza duyurmuştuk.

Bugünkü sayım

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından, Bolu’ya yapılması planlanan konut sayısının bir hafta önce 600’den 348’e düşürüldüğünü, geçtiğimiz Cumartesi günkü sayımızda okuyucularımıza duyurmuştuk.

Bugünkü sayımızda ise, konuyla ilgili olarak görüştüğümüz vatandaşlarımızın düşüncelerine yer verdik.

Bolu'nun konut sorununu çözmek amacıyla Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Bolu'ya yapılması planlanan 600 konutluk projenin yaklaşık bir hafta önce 348'e düşürülmesiyle ilgili olarak, AKP Bolu İl Başkanı Fatih Metin ile de görüşüp, bu azalmanın neden kaynaklandığını sormuştuk.

Fatih Metin ise, TOKİ’ye tahsis edilen alanda 348 konutun inşa edilebildiğini belirterek, yeni yerler bulunursa, daha fazla konutun inşa edilebileceğini söylemişti.

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Bolulu vatandaşlar ise Bolu'da yer sıkıntısının olmadığını belirterek, belediyenin ve devletin TOKİ'ye arsa tahsisinde bulunmasını istediler. Bolu'ya 600 değil, 6.000 konutun kurulabileceğini belirten vatandaşlar, Bolu'daki konut kiralarının fahiş oranda olmasından yakınarak, "348 konut yetersiz olur" diye konuştular.

Sadık Çolak; "Bolu’da 600 değil, 6 bin konutluk yer var"

İnşaat üzerine çalışan 27 yaşındaki Sadık Çolak ise, yıkılan prefabriklerin ve çadırkent alanlarının boş olduğuna dikkat çekerek, "600 konutun, 348'i TOKİ'nin olan alana, 252'si de dediğim alanlara yapılsın. Bolu'da 600 konutun değil, 6 bin konutun yapılacağı yer var. Mesela Kalıcı Konutlar’daki gibi toplu konutlar, Sağlık Mahallesi'ne de yapılabilir. Çünkü Sağlık Mahallesi'nde birçok boş alan mevcut. Kiralar almış başını gitmiş. Onun için 600 konutun yapılması iyi olurdu" dedi.

Uğur Demirpençe; "600 olsaydı, belki bir etki yaratırdı"

18 yaşında ve öğrenci olan Uğur Demirpençe, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrencilerden dolayı Bolu'da büyük bir konut sorununun yaşandığını belirterek; "Üniversiteye yakın yerlerde toplu konutların yapılması gerekir. Ancak bu şekilde barınma sorunu bir nebze olsun azalacaktır. Şehir merkezinde ev kiraları felaket yüksek. Ancak 4-5 kişi bir araya gelince ev tutabiliyor. TOKİ'nin yapacağı 348 konut yetersiz kalacaktır. 600 olsaydı belki bir etki yaratıp, ev kiralarının düşmesini sağlayabilirdi. Fakat 252 konutun yapımından vazgeçilmesi ev kiralarını yine de artıracaktır" dedi.

Mustafa Yorgun; "Bolu’da yer sorunu yok"

Mustafa Yorgun isimli öğretmen ise, daha önce Bolu'ya yapılması planlanan 600 konutun da, Bolu'ya yetmeyeceğini vurguladı. Mustafa Yorgun, 600 konutun talebi az da olsa azaltacağı için, kiraları bir nebze düşüreceğini belirterek, gazetemize şunları söyledi; "Bolu'da konut sorunu fazlasıyla var. Bir ev için 500 milyon lira kira istenmesi, bu sorunun seviyesini açıkça gösteriyor. Yetkililer, TOKİ'nin yer sıkıntısının olduğunu söylemişler. Ancak Bolu'da yer sorunu yok, onun için Belediye ve Devlet, TOKİ'ye gereken arsa tahsisinde bulunsunlar."

Ekrem Cebe; "348’e indirilmesi siyasi bir oyundur"

Bolu'nun öğrenci kenti olmasına rağmen, dar gelirli öğrencilerin Bolu'da yaşamalarının zorlaştığına dikkat çeken 48 yaşındaki işçi emeklisi Ekrem Cebe ise, konuyla ilgili olarak şunları söyledi; "Kiralar Bolu'da çok yüksek. Belediye ve devlet birkaç kişinin çıkarına hizmet ediyor. AKP'ye oy verdim, ama kuklalıktan başka bir şey yapmıyor. Üniversite öğrencilerine ihtiyaçlarını karşılayabilecek yurtlar yapılırsa, öğrenciler huzur bulur. 600 tane konutun 348'e indirilmesi siyasi bir oyundur. Bazı rant çevrelerinin ekmeğine yağ sürülmek isteniyor."

Hasan Canbaş; "Devletimiz TOKİ’ye arsa tahsisi yapmalı"

Zenginin işine gelmeyeceği için TOKİ tarafından yaptırılan konut sayısının azaltıldığını kaydeden 57 yaşındaki SSK emeklisi Hasan Canbaş ise, "600 konutun Bolu'ya yapılması, ev sahiplerinin işine gelmez. Çünkü talep azalmasından dolayı geliri azalacak. Devletimiz TOKİ'ye arsa tahsisi yapmalı. Bir de katlar 3 kat deniyor, 4'e izin verilmiyor. Temeli sağlam olsun, kolonları sağlam yapılsın, 4 kata da izin verilsin" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.