42 kişiye dava

42 kişiye dava

Belediye tarafından işten çıkarılan 49 işçiye ve 3 sendika yöneticisine dava açıldı. Haklarında dava açılan işçiler ve yöneticiler, belirtilen suçu işlemediklerini ifade ederken, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz da, "Suçlu deği

Belediye tarafından işten çıkarılan 49 işçiye ve 3 sendika yöneticisine dava açıldı. Haklarında dava açılan işçiler ve yöneticiler, belirtilen suçu işlemediklerini ifade ederken, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz da, "Suçlu değillerse beraat ederler" dedi.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; "Suçlu değillerse beraat ederler"

Belediye’den çıkarılan 39 işçi ve Belediye-İş Sendikası yöneticilerinden 3 kişi aleyhine dava açılması hakkında görüşlerini aldığımız Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, "Suçlu değillerse beraat ederler" dedi.

Belediye tarafından işten çıkarılan işçilerin Belediye’yi işgal ettikleri gerekçesi ile açılan dava hakkında Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın görüşlerini aldık. İşten çıkarılan bazı işçilerin, o dönemde Belediye koridorlarını işgal ettiklerini ifade eden Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, "O dönemde Belediye taşlandı. Koridorlar işgal edildi, bağırışlar oldu, çalışanlar rehin alındı. Bu dava o zaman gerçekleştirilen uygulamalar neticesinde açıldı" dedi.

İnsanlara dava açmak için herhangi bir gayret sarfetmediklerini ifade eden Yılmaz, "Biz prosedürü uyguluyoruz. Yapılması gereken buydu. Sonuca Hukuk karar verecek" şeklinde konuştu. İşten çıkarılan 39 işçi ve Belediye-İş Sendikası Bolu Şube Yöneticilerine açılan dava ile ilgili konuşan Yılmaz, "Suçlu değillerse beraat ederler" dedi.

42 kişiye dava

Bolu Belediyesi tarafından işten çıkarılan 117 işçinin 39'una ve Belediye İş Sendikası Bolu Şube Yöneticilerinden 3 kişi olmak üzere toplam 42 kişiye Bolu Belediyesi tarafından dava açıldı.

Geçtiğimiz Temmuz ayı sonunda Belediye tarafından işten çıkartılan 39 işçi ve Belediye İş-Sen Bolu Şube Başkanı Erdoğan Kefeli ile sendika yöneticilerinden Kadir Yaman ve İlhami Tarhan'a; Belediye Başkanlığı Vekili Av.Erol Altıntaş'ın ihbarı üzerine dava açıldı. İşçiler ve sendika yöneticileri, kendilerinin belirtilen suçu işlemediklerini, son zamanlarda kitle örgütlerine açılan davaların ve silahlı saldırıların nedenini, hükümetin sindirme politikaları olduğunu belirttiler.

İDDİALAR YANLIŞ

Belediye İş-Sen Bolu Şube Başkanı Erdoğan Kefeli, işçilere ve sendika yöneticilerine dava açılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi; "26 Temmuz 2004 tarihinde Belediye önünde toplanarak, AKP İl Binası önüne yürüyüp, burada izinsiz bir basın açıklaması yapıldığı; belediyeden işçiler atıldıktan sonra, belediyenin işgal edildiği ve belediyenin önünde oturma eylemi yapıldığına dair iddialarla bize dava açıldı. Halbuki bizim AKP İl Binası önünde yaptığımız basın açıklaması için izin alınmıştı ve yaklaşık 600 kişi katılmıştı. Belediye'yi işgal etme iddiaları ise tamamıyla yalandır. Çünkü biz oraya Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'dan işten çıkartıldığımıza dair, çıkış kağıtlarımızı almaya gitmiştik. Belediye Başkanı'nın bize kâğıtlarımızı vermesini bekledik. Üstelik hiçbir kişinin de işini yapmasına engel olmadık. Mesai bitimi olan saat 17.00'de de dışarı çıktık. Eğer içerde kalsaydık işgalci olurduk. Üstelik hiç kimse bize gelip de dışarı çıkın demedi. Bolu Belediyesi önünde yapılan ve oturma eylemi olarak iddia edilen şey ise, bizim orada izinli olarak açtığımız; Bolu Belediyesi'nden işçi atılmaması için imza topladığımız standa sahip çıkmamızdı. Bu stand içinde gerek Bolu Valiliği'nden gerekse Bolu Emniyet Müdürlüğü'nden iznimiz vardı. Biz ayrıca orada Belediye Başkanı'nın bize çıkış kağıtlarımızı vermesini bekledik. Ancak Belediye Başkanı Belediyeye gelmediği için çıkış kağıtlarımızı alamadık. Belediye önünde ve AKP İl Binası önünde yapılan basın açıklamaları, o zaman yasak yerler arasında değildi, daha sonra valilik tarafından yasaklanmıştı. Bize gelen mahkeme kağıtlarında ise, o yerlerin yasak yerler içerisinde olduğu söyleniyor."

SESİMİZİ KESMEK İSTİYORLAR

Belediye İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Erdoğan Kefeli; kendisine üst üste açılan davalar hakkında ise şu açıklamayı yaptı; "Emek Platformu'nun SSK hastanesinin devrine dair, Bolu SSK hastanesi önünde basın açıklaması metnini, basın mensuplarına dağıttığımız ve basın mensuplarıyla sohbet ettiğimiz için hakkımda bir dava açılmıştı. Bu davanın ardından gelen yeni davada ise; birçok suç işlediğim iddia ediliyor. Bunların asıl amacı kitle örgütlerinin sesinin kesilmek istenmesidir. Son zamanlarda Emeğin Partisi (EMEP) Genel Merkezi'ne yapılan silahlı saldırı, Eğitim Sen'e açılan ikinci kapatma davası, SEKA ve TEKEL işçilerine polisin güç kullanması, hükümetin sindirme politikalarından başka bir şey değildir. Hiç konuşmamamızı, hiç tepki vermememizi istiyorlar. Ancak bunlar bizi yıldıramaz."

Hakkında dava açılan işçilerden Ali Gökçe; "İnsanın ekmeği için çaba göstermesi suç mu? Bu dava yöneticilerimize yakışmıyor. İşsizlik, emeklerimizin boşa çıkması bu kadar basit mi? Zaten biz belediyeye çıkış kağıtlarımızı almaya gitmiştik, belediyeyi basıp her hangi bir malına ya da kişisine zarar vermedik ki. Amacımız Belediye Başkanını öldürmek değildi. Sadece çıkış kağıtlarımızı oy vererek Belediye Başkanı yaptığımız kişinin elinden almak istedik. Dava açılmasının nedeni, çeşitli kitle örgütlerinin sesinin bastırılmak istenmesindendir" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Hakkında dava açılan işçilerden bir diğeri olan 35 yaşındaki Metin Konuk ise, "Birkaç gün önce evime gelen mahkeme kağıdıyla hakkımda dava açıldığını öğrendim. Bizim hiçbir suçumuz yok. Çıkış kağıtlarımızı almak için belediyeye gitmiştik. Eğer varsa bir tek suçumuz var, o da hakkımızı aramak." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.