5 ay önce parkta oynuyordu

5 ay önce parkta oynuyordu

Aleyna Taşçı ismindeki 5 yaşındaki kız çocuğu, Nisan ayına kadar parkta oyun oynuyordu, şimdi ise yataktan kalkamaz durumda.

Aleyna’nın babası İsmail Taşçı ise çaresiz, “Bizim başımıza gelen, sizin çocuğunuzun ba

Aleyna Taşçı ismindeki 5 yaşındaki kız çocuğu, Nisan ayına kadar parkta oyun oynuyordu, şimdi ise yataktan kalkamaz durumda.

Aleyna’nın babası İsmail Taşçı ise çaresiz, “Bizim başımıza gelen, sizin çocuğunuzun başına gelmesin. Çocuğunuzu kızamıktan koruyun” diyor.

4 aylıkken geçirdiği kızamık hastalığının beyin damarlarını etkilemesi sonucunda, 5 yaşına geldiğinde yataktan kalkamaz hale gelen Aleyna Taşçı'nın, Türkiye'deki SSPE hastalığına yakalanan 500 çocuktan biri olduğu öğrenildi. Aleyna'nın babası İsmail Taşçı ise, ebeveynleri uyararak “Çocuğunuzu kızamıktan koruyun” dedi.

ARTIK SADECE GÖZLERİNİ AÇIP KAPATABİLİYOR

5 yaşındaki Aleyna'nın, kızamık geçiren çocukların çok küçük bir kısmında (1/100.000) görülen SSPE hastalığına yakalandığı öğrenilirken, Aleyna şu an adeta bitkisel hayatta. Birkaç ay öncesine kadar arkadaşlarıyla oyunlar oynayan Aleyna, artık sadece gözlerini açıp kapatabiliyor. Ebeveynleri tarafından biberonla beslenerek yaşamına devam eden küçük Aleyna'nın babası İsmail Taşçı; ebeveynleri çocuklarını kızamıktan uzak tutmaları ve aşılarını zamanında yaptırmaları konusunda uyarırken, iki işte çalışmasına rağmen ailesinin geçimini zar zor sağlayabildiğini ifade etti.

MAAŞI YETERSİZ KALIYOR

Bir fabrikada işçi olarak çalıştığını söyleyen İsmail Topçu, işyerinde çay molası verildiğinde simit satarak çocuğunun masraflarını karşılamaya çalıştığını söyledi.

Kızının bakımı için eczaneden hazır mama ve bez alması gerektiğini belirten Topçu, ilaçların ise, Almanya'dan özel olarak getirtildiğini, 400 YTL olan maaşının ise bunları karşılamada ve ailesini geçindirmede yetersiz kaldığını ifade etti. Kiralık bir evde kaldıklarını ifade eden İsmail Topçu, birçok doktora gittiğini ve kızının rahatsızlığının tedavisinin olmadığını öğrendiğini söyledi. Aleyna'nın haricinde 2 çocuğunun daha olduğunu ifade eden Topçu, ebeveynleri, çocuklarını kızamıktan uzak tutmaları ve aşılarını zamanında yaptırmaları gerektiği konusunda uyardı.

SSPE NEDİR?

SSPE hastalığı, kızamık virüsünün yol açtığı, ağır seyirli bir beyin hastalığıdır. Kızamık hastalığı esnasında beyin damarlarının zarar görmesi sonucunda, birkaç yıl içerisinde hastalık etkisini gösteriyor ve denge bozukluğu, konuşamama ve vücudunu hareket ettirememe gibi sağlık sorunlarına neden oluyor. Yetkililer tarafından kızamık geçiren çocukların çok küçük bir kısmında (1/100.000) SSPE hastalığının görüldüğü belirtilirken, Türkiye genelinde ise, 500 kadar SSPE hastalığına yakalanmış çocuk olduğu tahmin ediliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.