5 yılda kaç yaya hayatını kaybetti?

5 yılda kaç yaya hayatını kaybetti?

...

 

Haber: Kasım ŞAHİN

Karayolu Trafik Güvenliği Haftası nedeniyle yapılan törenlerde bir konuşma yapan Bolu İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan’ın, ilimizde meydana gelen ölümlü ve yaramalı trafik kazalarının istatistiğini açıkladı. Açıklayamaya göre son beş yılda 17 yaya vatandaşın hayatına kaybettiği ortayı çıktı.

 

İl Emniyet Müdürü Erdoğan, ilimizde meydana gelen yayaların karışmış olduğu trafik kazaları ile ilgili şu açıklamada bulundu;

İlimizde; yayaların karışmış olduğu trafik kazaları toplam kazaya oranı %15 seviyelerinde bulunmakta; Son 5 yıllık dönemde 2014 yılında 5, 2015 yılında 6, 2016 yılında 2 ve 2017 yılında 4 olmak üzere toplam 17 yaya vatandaşımız yaşamını yitirirken, belirtilen dönemde 472 vatandaşımız da yaralanmıştır. 2018 yılında yayaların ölümü ile sonuçlanan trafik kazası bulunmamaktadır.

2019 yılının 4 aylık döneminde yayaların karışmış olduğu trafik kazalarında %18 lik azalma sağlanırken, meydana gelen 23 yaya trafik kazasının incelenmesinde; 2 kaza okul geçidinde ve 5 kaza yaya geçidinde ve 15 kaza okul/yaya geçidi bulunmayan yerlerde meydana gelmiş, okul/yaya geçidi bulunmayan yerlerde meydana gelen yaya kazaları toplam yaya kazalarının % 35 ini oluşturmaktadır. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 74' üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle "SÜRÜCÜLER, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş; Kavşak giriş ve çıkışları ile Yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken YAVAŞLAMAK, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan YAYALARA DURARAK ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar." Hükmü getirilmiştir.

Bu düzenlemeden hareketle; 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" ilan edilmiş, "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 6 Şubat 2019 tarihinde ülke genelinde yaya önceliği kampanyası başlatılmıştır. "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" kampanyası kapsamında tüm ışıksız okul ve yaya geçitleri öncesinde "önce yaya" ikonu bastırılması amacıyla, Belediye Başkanlığımıza bilgi verilmiş ve Belediye Başkanlığımızca ilimiz merkezinden başlanılarak, "önce yaya" ikonu baskıları yapılmaktadır.

Ayrıca, araç sürücülerinin, ışıksız okul ve yaya geçitlerinde yayalara geçiş önceliği vermeleri konusundaki denetimlerimiz il Emniyet Müdürlüğümüzce etkin bir şekilde devam etmektedir.

Yapılan, algı, kanı, karar uygulamaları doğrultusunda İlimiz merkezinde yaya önceliği konusunda önemli gelişim sağlanmış ve bu durumun sürücüler üzerinde kalıcı davranış şekline dönüştüğü görülmekte olup, bu durum memnuniyetle karşılanmaktadır.

Kalıcı davranış şeklinin sürücülerimiz üzerinde oluşturulması, İlimiz merkezinde yaşanan yaya trafik kazalarında azalma olarak karşımıza çıkmaktadır. Son olarak, Trafik Haftasını kutladığımız bu günde tüm sürücülerimize çağrıda bulunmak istiyorum, "Lütfen emniyet kemerlerimizi takalım, araç kullanırken cep telefonu ile konuşmayalım, alkollü vaziyette direksiyon başına geçmeyelim ve hız limitlerine riayet ederek, trafik kurallarına uyalım" "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın"

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.