50 yılın hasreti giderildi

            18.06.2004

Eski dostların bir araya gelmesi için çeşitli nedenler vardır. Günler, geziler düzenlersiniz, yaz ve kış aylarındaki kamplarda buluşursunuz. Seminerlerde, konferanslarda biraraya gelebilir, düğünlerde, derneklerde birlikte olabilirsiniz.

Saydığım tüm birlikteliklerde vaktiyle paylaştığınız acı tatlı anıları dile getirir, kimi ah çekersiniz, kimi kahkahalara boğulur, gülmekten kırılırsınız. Kimi öğretmenlerinize, kimi birbirinize yaptıklarınız, kimi okuldan kaytarıp sevdiklerinizin peşinden gittiğiniz maceralarınız, yaptıklarınız, yaşadıklarınız gelir aklınıza. Bir bir dökersiniz ortaya. Bir muhabbet, bir heyecan, bir sevgi uyanır içinizde yeniden. Yeniden alevlenir eski anılar, içiniz ısınır, yıllar öncesinin kırgınlıkları eriyip yok oluverir. Hayatın törpüsü alıp götürmüştür herşeyi yeniden, filizlenir dostluklar, yeniden oluşur can arkadaşlıklar.

Durduk yerde gelir mi eski dostlar biraraya. Bir bahanesi olur bir arada toplanmanın. Birileri sebep olur dostların dost sofralarında buluşmasına. Birileri sebep olur, körükleyiverir yüreklerde küllenen dost ateşini. 50 yıl önce yakılan bir meşalenin elden ele dolaştırılması akla gelir, bir tii sesiyle toplanıverir insanlar okul sıralarında. Tıpkı Atatürk Lisesi’nin kuruluşunun 50.yılında olduğu gibi.

50 yılda binlerce öğrenci aynı sıraları, aynı sınıfları paylaştı, aynı kara tahta önünde ter döktü. Sonra yaşamın gerçeği kanatlanıp yuvadan uçtu gitti. Kimileri göcüp gitti yalancı dünyadan, kimileri ter döktüğü kara tahta önünde yeni yeni öğrencileri terletmek için döndü yuvaya. Kimileri de ekmek parası için dağıldı yurdun dört bir köşesine.

Yaşam mücadelesi bu. Kimileri mektuplar yazdı renkli kağıtlara sık sık. Kimileri gördüklerinden gönderdi selamını. Kimilerinin omuzları çöktü hayatın yükünden. Unuttu tanıdık dost yüzleri. Kimilerinin anılarında kaldı, yaşadıklarını paylaşacak dostlar bulamadı gavur illerinde.

Ne olursa olsun dostluk devam etmeliydi. Yeni dost halkalarla kuşaklar birbirine bağlanmalı, birbirini tanımalıydı aynı yuvanın çocukları. Nasıl olacaktı bu sorunun yanıtını vermişti Atatürk Lisesi Müdürü Sn. Remzi Kocaman. Çekti zincirin ucundan toplayıverdi dost halkaları "Paşa Pilavı" kazanlarının başında. Davet kabul görmüş, Atatürk Lisesi mezunları sanki çıkartma yapmış gibi kenetleşivermişti Bolu’da. Yüzler gülüyor, dostlar birbiriyle buluşuyor, iki gövde bir beden olup sarıldılar birbirlerine sımsıkı. Ne güzel bir tabloydu Atatürk’ün huzurunda Atatürk Lisesi mezunları. Aynı okuldan mezun değildim ama, ben de görüp sarıldım birçok dostuma. Sonra "Övünç yürüyüşüyle" çıkıldı Hisar Tepesi’ne. Renkli bir fotoğraf olarak anılara bir yenisi eklendi. Gününüz kutlu, geleceğiniz mutluluklarla dolu olsun liseliler.

Bu yazı toplam 685 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.