500 ağaç kesersek 50 bin ağaç dikeceğiz

500 ağaç kesersek 50 bin ağaç dikeceğiz

İl Özel İdare Genel Sekreteri Tahsin Akduman'la, Abant Tabiat Parkı'nda uygulamaya konulan “Uzun Vadeli Gelişim Planı” hakkında görüştük. Kendisine Abant'ın ulaşım yolunda yapılan değişiklikle birlikte kesilen ağaçları sorduk. Akduman yol yapım çalışmaları esnasında ağaçların kesilmek zorunda kalınabileceğini söyledi ve ekledi: “500 ağaç kesersek 50 bin ağaç dikeceğiz."

Tahsin Akduman'la yaptığımız röportaja devam ediyoruz. Akduman, Abant'ta yapılan değişikliklerle ilgili gazetemize açıklama yaptı. Abant özelinde kamuoyunun merak ettiği bütün soruları Tahsin Akduman'a sorduk.

Abant'ta imar planında değişiklik yapıldı. Yapılan bu değişiklikle Abant'ta yeni yapılaşmalara izin mi veriyor?

Abant'ı Eylül ayı itibariyle devraldık. Abant'ta “Uzun Devreli Gelişim Planı” var. Şimdi bu planın haricinde bir şey yapılamıyor. Ama yapmak isterseniz bunun usulü var. Uzun Devreli Gelişim Planı yapılmış, fakat detaylanmayan kısımları var. Mesela Abant'ın yolunun dışarı alınması lazım diyor. Biz Vali Bey'in başkanlığında Milli Parklar Genel Müdürü ve buradan Özel İdare'den Çevre Orman Müdürlüğü'nden arkadaşlarımız da geldi. Biz iki üç sefer toplantı yaptık. İki sefer de Ankara'ya gittik Vali Bey'le beraber. Orada toplantılar yapıldı. Tutanağa bağlandı. Öngörülen, fakat şimdiye kadar gerçekleştirilemeyen 7 Milyon TL'lik bir yatırım yapılması gerekiyor. Bunlardan bir tanesi de Abant çevre yollarının dışarı alınması, fosseptik hatlarının yapılarak Abant'ın kirlenmesinin önlenmesi gibi şeyler. Piknik alanları bile işaretlenmiş, fakat bunların detayları yok. 1/1000'lik planları yapılmamış. Biz bunları planlayacağız ve tasdike göndereceğiz. Detaylandırılmışları da var ama tasdike gönderilmemiş. Bizim yapacağımız bunları detaylandırıp, tasdikletip gerçekleştirmek.

7 Milyon TL'lik yatırımla ne tür değişiklikler olacak?

Yapılacak değişikliklerin hepsinin planlarını çizdik, yalnız bunların mevzi imar planlarının yapılabilmesi için, zemin etüdüne bağlanması gerekiyor. Zemin etüdünün ihalelerini yaptık. Bunları tamamladıktan sonra göndereceğiz Ankara'ya. Ankara'da tasdiklendikten sonra orada piknik alanlarının düzenlenmesini sağlayacağız. Abant'ta piknik yapmaya giden vatandaşların uygun fiyata çay kahve içebilecekleri kır kahveleri yapacağız. Bolu'dan pikniğe giden vatandaşlarımız, Abant'taki otellerden çok pahalı olduğu için çay kahve içemiyor. Bu ihtiyaçların uygun fiyata karşılanmasını sağlayacağız.

Daha önce Abant'ta bu tür yapılaşmalarla ilgili çeşitli girişimler oldu ama başarılı olamadı galiba. Sizin başarısız olmuş bir projeyi hayata geçirmek gibi bir girişiminiz olduğu söyleniyor. Bu konudaki değerlendirmeleriniz neler?

Uzun Dönemli Gelişim Planı'nda bunlar öngörüldüğü için biz bunları yapıyoruz. Yani özellikle yeni bir şey yapmıyoruz. Daha önce böyle bir çalışma yok. Planlanmış ama yapılamamış. Genel müdürlük yapamamış, altından kalkamamış. En büyük gayemiz gelen turistlere daha iyi hizmet verebilmek, tanıtabilmek. Hep Abant'ı koruyarak bunları yapmayı sağlamaya çalışıyoruz. Özel İdare de bunlara talip oldu.

Abant'ın ulaşım yollarıyla ilgili bir değişiklik öngördünüz. Bununla ilgili olarak bir planlama yaptınız, Orman Bölge Müdürlüğü'yle de görüşmeler yaptınız. Orada ciddi bir ağaç kıyımı da oldu. Abant'a yakın köylerin köy muhtarlarının tepkileri var bu konuda. Abant'ın arka tarafında bulunan tutuşması ve yanma özelliği çok kolay olan ağaçların olduğu yerden yol yaptığınız söyleniyor. Bu konuda teknik bir alt yapıyla bir çalışma yapmadığınız iddia edildi. Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

Abant iç yollarında belli değişiklikler yaptık. Tabi bu değişikliklere bağlı olarak çevre yolunda da bazı değişiklikler olacak. Tabi mecburen orada belli oranda ağaç kesimi yapılacak. Bu mecburen yapılacak. Çünkü yol çok dar, yürüyüş yolu da yapamıyorsunuz, bisiklet yolu da. İç yollarda belli değişiklikler yaptık. Abant'ın en büyük problemlerinden bir tanesi, yolun Abant'ın içinden geçip geçmemesiydi. Büyük tomruklu kamyonlar geçiyor, turistler rahatsız oluyordu. Bu yolun dışa alınması gerekiyordu. Şimdi 4,5 kilometrelik yeni bir yol yapılacak. Bu yolun 200–250 metrelik bir kısmı seyrek ve ağaçlık bir bölgeden geçiyor. Abant girişinden girecek, otellerin arkasında çıplak bir yer var Kel Tepe deniliyor, oradan çıkacak. Ondan sonra da hemen eski yolla birleşiyor. Eski yol da ıslah edilecek. Taşkesti'nin sapağa çıktığımızda orası meydanlık, oradan sonra da Mudurnu sapağına kadar eski yayla yolunu kullanacağız. Ben o alanı tek tek gezdim, bizim planlamamız şu; orada biz beş yüz ağaç kesersek oraya elli bin ağaç dikilecek. Oraları ağaçlandıracağız. Abant'ta diyorlar ki hiçbir yere dokunulmasın. Ben Avrupa'ya da gittim gördüm. Avrupa'nın en gelişmiş ülkelerinde siz de şahit olmuşsunuzdur, koca ormanın içinden yolu geçirmişler. Biz burada ağaç kesmek zorundayız.

Ortalama olarak ne kadar ağaç kesilecek?

Ortalama olarak bilmiyorum ama 200–250 metre civarında seyrek bir alandan kesilecek.

5 bin–5 bin 500 civarında olduğu söyleniyor?

Tahminin o kadar yoktur. 500 kesersek, 50 bin ağaç dikeceğiz öyle söyleyeyim. Ağaç dikmek üzere çalışan alıyoruz biz. Abant için çok önemli bu yol. Yine tekrar ediyorum. Abant'ı daha kullanışlı ve daha fazla turistin geldiği bir alan haline getireceğiz.

27.01.2010


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.