59’luların sıcaklığı

            30.06.2005

Birlikte çıkılan yolculuğun taşlı yollarında birlikte yürüyenlerin buluşması. Birlikte verilen mesainin yorgunluğunu yaşamış olsalar da, tekrar biraraya gelmenin mutluluğu var gülen gözlerde. Onlar mutlu, onlar uzunluğunun ne olduğunu bilmeden yürüdükleri yaşam çizgisinde hayat dolu, coşku dolu, sevgi dolu.

Teknik öğretim geleneği işte bu. Zorlukları birlikte aşmak. Güzellikleri birlikte paylaşmak, sevgiyi yaşamak, yaşatmak...

Tek tek buluştukları Merkez İzzet Baysal Anadolu Teknik Lisesi Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi Müdür odasındaki görüntülerden duygulanmamak mümkün değil.

Önce nemli gözlerle sarılıp öpüşmeler, sonra arkadaşlarına ait haberler geliyor gündeme. Kimisinin ölüm haberi, kimisinin hastalığı yürekleri burkuyor olsa da, hayatın gerçeğine boyun eğmek gerektiği inancıyla gülmeye çalışıyorlar.

Onlar, bir zamanlar teslim aldıkları Mesleki ve Teknik Öğretim bayrağını, Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’ün işaret ettiği adrese taşımaya çalışan teknik öğretmenlerin 59.kuşağı. Kimbilir ne zorluklarla öncülük ettiler memleket sanayisine. Yoktan yonga koparıp şekil vermeye çalıştılar, öğrettikleri sanatın incelikleriyle gençlere. Bir milletin hayat damarlarını koparmamak için can olup güç vermişler bu ülkenin geleceğine. "Teknik ve teknoloji", kalkınmanın temelidir ilkesinden hareketle çalışıp, alın teriyle yoğurmaya çalışmışlar ülke geleceğinin hamurunu.

Bizim geleneğimizdir bu. İlle de birlikte çalışmanız gerekmez dost olmak için. Bizde saygı, bizde sevgi, bizde birlik-beraberlik, bizde zorlukları yenmek, bizde ikiliği ortadan kaldırmak, içimizde yanan tekniğin teknolojinin ateşinden alır gücünü. Böyle tutulmuş bu maya, böyle de devam etmesidir dileğimiz. Her yıl yurdun başka bir yöresinde toplanan Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’nun 59. dönem mezunları, okulumuzda 13 yıla yakın müdürlük yapan Sn. Hüseyin Göktaş’ın organizatörlüğünde bu yıl Bolu’daydılar.

DSİ Tesisleri’nde biraraya gelen grupta eşleriyle beraber 26 kişi vardı. Bolu’da olmaktan çok mutlu olan 59’lular, üniversitemizi, İzzet Baysal Anıt Mezarı, Abant’ı, Gölcük ve Aladağlar’ı programlarına alarak gezdiler, gördüler, eğlenip 17.06.2005 tarihinde ayrıldılar. Mutluluklarını yüzlerinden okuduğumuz konuklarımızı Bolu’yu turizm açısından tanıtan elçiler olarak görüyor, onlara gelecek yaşamları için sağlık ve mutluluklar diliyoruz. Güzelliklerin devamındaki örnek davranışları nedeniyle kendilerine teşekkür ediyoruz.

Bizler söz değil iş üretenler olarak, vitrinde yerini alacak her ürünle onurlanıyor, gururlanıyoruz. Bu bağlamda vitrinlerimizi süsleyen ürünlerin yapımında öncülük edenleri bir kez daha yürekten selamlıyor, onlarla gururlandığımızı ifade etmek istiyorum.

Yemen misali gidenler bir daha gelir mi bilinmez. İnanın ki öğretmenlerim sevginiz yüreklerden silinmez. Yolunuz açık olsun.

Bu yazı toplam 651 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.