6 bin TL ver, ruhsatını al

6 bin TL ver, ruhsatını al

AKP İl Genel Meclisi Üyesi ve İl Genel Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Hasan Uzunoğlu, son dönemde tavuk kümeslerinin ruhsatlandırma sorunu ile ilgili açıklama yaptı. Uzunoğlu yaptığı açıklamada, CHP'nin tavrına bir anlam veremediğini ifade etti.

Hasan Uzunoğlu konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu ay görüştüğümüz gündem maddelerinden bir tanesi Bolu için çok önemliydi, Türkiye için çok önemliydi. Türkiye'de üretilen beyaz etin %30'u Bolu'da üretilmektedir. Yıllardır bu üretim alanına hizmet veren tavuk kümeslerinin kangren olan ruhsat sorunları var. Maalesef bu günkü şartlarda, 15-20 bin kapasiteye sahip bir tavuk çiftliğinin ruhsat işlemi en az 20-25 bin TL'ye mal olmaktadır. Çıkan yasayla birlikte, İl Genel Meclisi'ne verilen yetki ile biz bunun araştırmasını, Adapazarı ve Alaplı gibi bölgelerinde yaptık. Bu konu ile ilgili hesaplamaları da yaptık” dedi.

KÜMESLERİN GEREKLİ ŞART VE KOŞULLARI TAŞIMASI GEREKİYOR

Kümeslerin ruhsatlandırma ücretleri ile ilgili bilgi veren Uzunoğlu; “Bu durumu örneklemek gerekirse, 1000 m2'lik bir kümesin ruhsat işlemi için, kümes sahibi metrekare başına 4 TL ücret ödeyecek, 2 bin TL de ruhsat bedeli ödeyecek, yani toplamda 6 bin TL'ye ruhsatı mal olmuş olacak. Bu şu anlama gelmektedir; bugün bir üreticinin 20 bin TL civarında para harcaması gereken bir ruhsatı 6 bin TL harcayarak elde etmiş olacak. Tabi bunu gerçekleştirilebilmesi için, o kümesin gerekli şart ve koşulları taşıması gerekiyor” diye konuştu.

RUHSATLANDIRMA ÇALIŞMALARI İLE İLGİLİ, SAKARYA'NIN ÖRNEKLERİNİ ALDIK

Uzunoğlu, Bolu'daki kümeslerin kapasite oranları ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bolu'da bulunan kümeslerin kapasite oranlarına baktığınızda, Bolu'da %90 oranında 30 bin kapasitenin altında kümesler bulunmaktadır. Ruhsatlandırma çalışmaları ile ilgili Sakarya'nın örneklerini aldık. Bu konuda gerekli belgeler de mevcuttur. Yapacağımız çalışmada vaziyet planı yapılacak. Burada bir diğer sıkıntı, bazı kümeslerin gelişen nüfus ve hane sayısı ile kümeslerin köyün ortasında kalmış olması. Bu sorunu Sakarya'da Kaymakamlık bir komisyon oluşturarak çözmüş. İlçe Özel İdare Müdürü, İlçe Tarım Müdürü ve Çevre Sağlıktan bir yetkili ile üç kişilik bir komisyon oluşturulup, komisyon gerekli şartları taşıyan kümeslere ruhsatları vermiş. Tabi bu konuda gerekli şartları taşımıyorsa, o kümeslere ruhsat verilmemiş.”

ÜRETİCİMİZ EN ASGARİ 14 BİN TL KAR ETMİŞ OLACAK

İl Özel İdare tarafından alınan kararın kümes sahiplerine büyük fayda sağlayacağını ifade eden Uzunoğlu, şu açıklamayı yaptı: “Diğer taraftan İl Özel İdaremiz tarafından üreticiden yana aldığımız tavra bakarsanız, üreticimiz 20 bin TL'ye mal olacak bir ruhsatı 6 bin TL'ye mal etmiş olacak. Yani üreticimiz en asgari 14 bin TL kar etmiş olacak. Bugün AB uyum yasaları ve AB standartlarına baktığınızda, bizim artık piliç eti satabilmemiz için bu ruhsatlandırmanın yapılması şart. Bolu'da kümeslerimizin 24 milyona yakın bir üretim kapasitesi var. 24 milyon üretim, Bolu için çok büyük bir kapasite. Normal şartlarda bu ruhsatlandırma yapılmış olsaydı, 40-50 milyon TL'lik bir bütçenin üreticinin cebinden çıkması gerekiyordu. Ama bizim aldığımız karar ile birlikte, bu rakamlar 10 milyon TL civarındadır.”

RUHSATLAR KÜMES SAHİBİ VATANDAŞLARIMIZA ÇOK FAZLA YÜK OLMAYACAK

Konu ile ilgili entegre tesisi sahipleri ile görüşme yaptıklarını belirten Uzunoğlu, kümes sahiplerinin ruhsat ödemelerinde kolaylık sağlayacaklarını ifade ederek, “Biz İl Genel Meclisi'nde bu karara ilişkin değerlendirme yaparken, entegre tesisi sahipleri ve işletmecileri ile görüşmeler yaptık. Şu anda Bolu'da bulunan üreticilerin %90'ı böyle bir kararı bekliyordu zaten. Büyük firmalardan Beypiliç, Ak Piliç, Erpiliç gibi firmalar bize şunu söylediler; 'Ruhsatlandırma ile ilgili üreticimizi üzmeyin. Gerekli taksitlendirmeyi yaparak bir çalışma yapın.' Bu konuda İl Özel İdare de çok rahat. Çünkü yetkili firmalar, kümeslerin ruhsatlandırma işlemlerinde ödenecek tutarın taksitlerini kendileri ödeyip, kümes sahiplerine yaptıkları dönemsel ödemelerden bu paraları kesecekler. Böylelikle kümes sahibi vatandaşlarımıza çok fazla yük olmamış olacak” dedi.

YÜRÜTTÜKLERİ TAVIR, CHP KANADI İÇİN BU ÇOK BÜYÜK BİR TALİHSİZLİKTİR

Uzunoğlu açıklamasının sonunda, CHP İl Genel Meclisi üyelerini eleştirerek şu açıklamayı yaptı: “Biz AK Parti grubu olarak, Bolu'nun çok ciddi sorunlarına çözüm bulmaya çalışıyoruz. Beyaz et sektörünün önünü açmak ile ilgili çok büyük kararlar alıyoruz. Ama CHP'li arkadaşlarımız, bu konuda bile çekimser oy kullanıyorlar. CHP bu konuda beyaz et sektörünün yaşadığı sorunu çözmek istemiyor mu? Yürüttükleri tavır CHP kanadı için bu çok büyük bir talihsizliktir. Turizmin gelişmesi ile ilgili aldığımız kararlarda da çekimser oy veriyorlar. Demek ki CHP ilimizde turizmin ve beyaz et sektörünün gelişmesini istemiyor. CHP zihniyeti ile Bolu nereye gider, onun da takdirini kamuoyuna bırakıyorum.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.