60. yılda Termal’de buluşuyoruz

Yıl 1945. Teknik öğretimde yakılan meşale, sanayinin yolunu aydınlatmak üzere Bolu’da.

    Kazanılan büyük zaferin sonunda eğitim ordularının başlattığı seferberlik kısa sürede meyvasını vermeye başlıyor. Anadolu’da yakılan eğitim öğretim ateşi içinde yer alan Mesleki Teknik Eğitim, el yordamıyla çalışan basit işyerlerinin küçük sanayi sitelerine oralarının da, gelişerek organize sanayilerine dönüşümüne öncülük ediyor.

    1945 yılında dört ilkokulu, bir ortaokulu, bir Kız Sanat Enstitüsü ve bir de orman mühendisi yardımcısı yetiştiren orman okulundan başka eğitim öğretim kurumu bulunmayan ilimizde Erkek Orta Sanat Okulu açılıyor.

    Araç gereç, okul donatı malzemesi ve makine avadanlık bakımından eğitim öğretime yetersiz başlayan okulun, ilk öğretmenleri ve öğrencileri, yokluklara karşı gösterdikleri dirençle büyük bir özveride bulunuyorlar. Birlik beraberlikte örnek davranışlarıyla, her alanda başarının adresi oluyorlar.

    Erkek Orta Sanat Okulu olarak eğitim öğretime başlayan okul daha sonra iki yıl daha ilave ile Erkek Sanat Enstitüsü olarak 1950 yılında ilk mezunlarını veriyor. O yıllarda teknik astsubay ihtiyacı nedeniyle bir kısım öğrenciler astsubay, bir kısım öğrenciler teknik öğretmen okuluna, az sayıda da olsa bir kısmı Yıldız Teknik Okulu’na gidiyor. Bunlardan bir bölümü mezun oldukları okullara öğretmen, bir bölümü teknik alanlarda görev yapmak üzere mühendislik hizmetlerini yürütüyor, bir bölümü de Bolu’da sanayinin öncülüğünü yapacak atölyelerini açıyorlar.

    Tesviyecilik- Demircilik ve Marangozluk bölümlerinde yaklaşık 150 öğrencisiyle yoktan yonga koparanlar, Bolu’da sevginin, saygının, dayanışmanın ve her alanda başarının simgesi olarak, halk arasındaki hakettiği saygınlığı kazanarak okulumuzun bugünlere gelişindeki sağlam temeli atıyorlar.

    Yıl 2006. Eğitim öğretimde başarıyla geçen bir altmış yıl. Köprülerin altından çok sular aktı. Açılışındaki üç bölüm çoğaldı. Yabancı dil ağırlıklı Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi olarak dal budak saldı, meyvaya dönüştü.

    Sürekli kendini yenileyip gelişen teknolojilerde yerini alarak topluma olan görevini yerine getirmeye çalışanlar, kendine özgü davranışlarıyla geçmişin nostaljisini eskisi yenisiyle yeniden yaşabilmek için, 24 Şubat 2006 Cuma günü saat 19.30’da Karacasu Termal’de bir araya geliyor.

    Mesleki ve Teknik öğretimin gönül bağında kurulan dostluk sofrasında dostlarla birlikte olmak, dostlukların yaşatılmasında da örnek olabilmek için Termal’de buluşuyorlar.

    Göklerde yükselsin çelik kanatlar/ Bolu’nun yıldızı erkek sanatlar marşını eski heyecanıyla yeniden söyleyelim. Mazinin parlaklığında yüreklerimiz yeniden aydınlansın.

    Gönüller huzurla sevgi dolsun.

23.02.2006

Bu yazı toplam 616 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.