71 yaşında sürgün yedi

71 yaşında sürgün yedi

Bugün 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü. Bu anlamlı günde akıllara durgunluk veren bir olay yaşandı. İzzet Baysal Yaşlılar Evi'nde kalan Osman Kıraç adlı 71 yaşındaki vatandaş, huzurevinin verdiği hizmetler konusunda yaşadığı sıkıntıları ifade ettiği için, Aksaray Huzurevi'ne sürüldü.

Bu yıl Babalar Günü'nde, Vali Halil İbrahim Akpınar'ın İzzet Baysal Yaşlılar Evi'ne ziyaretinde, huzurevi hakkında şikâyetlerini ifade eden Osman Kıraç adlı 71 yaşındaki vatandaş, yaşadığı huzurevinden sürgün edildi. İzzet Baysal Yaşlılar Evi'nden, Aksaray Huzurevi'ne yaşanılan bu sürgün olayını, Osman Kıraç adlı vatandaş gazetemize gelerek anlattı.

SİZİ ÇÖPLÜKTEN ALDIK

Kıraç gazetemize yaptığı açıklamada, “Ben Boluluyum. 3 seneden beri huzurevindeydim. Huzurevinde sabahları çorba çıkıyordu. Bir gün çorbaya tuzu fazla katmışlar. Ben huzurevinde kalan diğer arkadaşlarıma bu çorbayı kimse yemesin dedim. Sonra huzurevinin müdürünü ve müdür yardımcısını çağırdım. Çorbanın tadına bakmalarını söyledim. Ben öyle söyleyince Huzurevi Müdür Vekili Selma Alkın Karabıyık bana 'yediklerinize şükretmiyorsunuz, sizi çöplükten aldık' dedi. Ben de 'Biz p.ç miyiz, siz bize neden bu şekilde davranıyorsunuz' dedim. Ben böyle söyledikten sonra uzun süre tartıştık” dedi.

BİZ P.Ç MİYİZ SAYIN VALİM

Kıraç açıklamasına, Babalar Günü dolayısıyla Vali Akpınar'ın ziyaretinde yaşanılan gelişmeleri ifade ederek şöyle devam etti: “Ertesi gün Babalar Günü'ydü. Vali Bey huzurevine geldi. Vali Bey hatırımızı sorarken, kendisine yaşadığımız sıkıntıları anlattım. Vali'ye dedim ki, '5 dakika sizin vaktinizi alabilir miyim, bazı sıkıntılarımız var Sayın Valim. Sayın Valim biz p.ç miyiz' dedim. Vali Bey bunu kim söyledi dedi. Huzurevinin yöneticileri söyledi dedim. Vali Bey önce bana sana böyle bir şey söylememişlerdir dedi. Sonra Vali Bey, huzurevinin müdürünü ve müdür yardımcısını çağırdı. Böyle bir şey söylediniz mi diye sordu. Müdürler biz bu adamın şahsına dedik dediler.”

HEMŞERİCİLİK YOLUYLA ÜZERİME BASKI KURDULAR

Kıraç, huzurevinde baskı yapıldığını ifade ederek: “Ben bu konularda sıkıntılar yaşadığımızı anlattıktan sonra biraz zaman geçti. Geçen bu sürede aynı huzurevinde kalan Mustafa Şimşek var Çorumlu, Vali Yardımcısı İsmail Atasoy da Çorumlu, huzurevinin müdür yardımcısı da Çorumlu. Bana Mustafa Şimşek, 'ben buradayken, Vali Yardımcısı İsmail Bey buradayken seni burada barındırmayız' dedi. Hemşericilik yoluyla üzerime gelerek, benim üzerimde baskı kurmaya çalıştılar” dedi.

ARABANIN ALTINA KENDİMİ ATARIM DEDİM

Kıraç yaşadığı sorunlarla ilgili açıklamasına şu sözlerle devam etti: “Daha sonra beni Ramazan ayında Aksaray'a gönderdiler. Ramazan sonunda Aksaray'daydım. Beni zorla Aksaray'a gönderdiler. Ben buradan gitmem, kendimi arabanın altına atarım dedim. Beni zorla iki tane görevliyle araca bindirip, Aksaray'a gönderdiler. Ben bütün hayatım boyunca Bolu'da yaşadım. Çıkınlar Mahallesi'nde oturdum, orada evim vardı. Bir oğlum var benim 44 yaşında, cezaevinden yeni çıktı. Oğlum tehlikeli bir adam, ne yapacağı belli değil. Her an için bir hadise çıkartabilir. Ben oğlumu gündüzleri kollamak, takip etmek istiyorum. Ama Aksaray'a sürüldüğüm için buralardan uzak kalıyorum. Ben de hastayım. Astım hastalığım var, tedavi görüyorum. Bolu'nun havası bana iyi geliyor. Aksaray'a sürüldüğüm için tedavilerim yarım kalıyor.”

VALİ YARDIMCISI BENİ KOVDU

Kıraç, bayramlaşma için Valiliğe gittiğini belirterek, şu şok açıklamayı yaptı: “Bana yaptıklarıyla ilgili Savcılığa suç duyurusunda bulundum. Bana bunu yapanları mahkemeye verdim. Bayramdan sonra Vali Yardımcısı İsmail Atasoy'la bayramlaşmak için yanına gitmek istedim. Valiliğe gittiğimde İsmail Bey'in izine gittiğini söylediler. İsmail Bey'in yerine bakan birinin olduğunu söylediler. Ben de bayramlaşmak için onun makamına girdim. Odaya girer girmez bana bağırmaya başladı. Beni odasından kovdu. Çaresiz olmasam, yardıma ihtiyacım olmasa neden ben Valiliğe gideyim.”

İNSAN GİBİ YAŞAMAK BİZİM HAKKIMIZ DEĞİL Mİ?

Kıraç açıklamasının sonunda, “Bana yapılanları kimsenin yanına bırakmayacağım. Bana bütün bunları yapanları İnsan Hakları Mahkemesi'ne şikâyet edeceğim. Biz insan gibi yaşamak istiyorsak, yaşadığımız sıkıntıları anlatıyorsak suçlu mu olduk. İnsan gibi yaşamak bizim hakkımız değil mi?” dedi.
 


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.