81 ilden sınırların ötesine

            16.03.2004

Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın düzenlediği ihracat seferberliğine ait bilgilendirme toplantısı Bolu Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapıldı. Bu konuyla ilgili düzenlenen seri toplantılarda Bolu-Düzce-Bartın-Zonguldak grubu için de “Dış Ticaret Müsteşarlığı, Gümrük Müsteşarlığı, İhracat Geliştirme Etüd Merkezi (İGM) ve Türkiye İhracat Kredi Bankası- (EXİMBANK)" temsilcileri sanayicilerimizi bilgilendirdi.

Önce ihracatı tanımladılar. İhracat: Ülke sınırları içinde serbest dolaşımla bulunan malların ve hizmetlerin başka ülkelere satılması.

Sonra ihracatı kime dendiğini açıkladılar. İhracatçı: İhraç edeceği mala göre ilgili ihracatçı birliğine üye olan, gerçek usulde vergiye tabi (tek vergi numarası sahibi) gerçek ve tüzel kişi tacirler.

İhracatçı olmak için herhangi bir belge veya izin sahibi olunmasına gerek bulunmadığı (1996 yılında ihracatçı belgesi sona ermiş) ihracat işlemlerinin yerine getirilebilmesi için Ticaret ve Sanayi Odalarına Esnaf ve Sanatkarlar Odalarına ürünle ilgili ihracatçı birliğine üye olunması gerekiyor dediler.

Ülkeyi ekonomik krizden kurtarmak ve büyültmek isteyen şirketler ihracat yapmalı dediler. İhracat yapıldığında Teknolojik yeniliklere sahip olmak vardır. İç pazar bağımlılığından kurtulmak vardır. Vergi muafiyeti ve teşvik gibi devlet desteklerinden istifade etmek vardır dedi.

İhracat şekillerine göre yapılan özellik arzetmeyen-kayda bağlı kredili-konsinye-ticari kiralama yoluyla-Transit-Bağlı muamele-serbest bölgelere yapılacak-bedelsiz-ofset gibi ihracat işlemlerini anlattılar. Kimyasal maddelerin ihracatı-yurtdışı müteahhitlik hizmetlerini-gezici ithalat rejimini-dahilde hariçte işleme rejimini-bavul ticaretini-uluslararası fuar ve sergilere katılımı ve ithal edilmiş malın ihracatına ilişkin mevzuatları anlattılar.

Bazen ürünü üretmekten daha zordur bürokratik işlemleri yol haritasında trafikten çıkmak. Yasa değişikliklerini takipte sıkıntı yaşayan işletmeler, ürünlerini takılmadan pazarlayabilmeleri için belge ve izini veren kuruluşlarla, belge ve izinlerin ne olduğunu bilmek gerek. Bu tür bilgilendirme toplantılarında bir anlamda hizmet ayağa geliyor. Gene bu toplantılarda iletişim araçlarına gerek kalmadan ihracata yönelik devlet yardımlarının neler olduğunu, nasıl yararlanılacağını birinci ağızdan zaman kaybına uğramadan öğrenmek şansına sahip olunuyor.

Ticaret ve Sanayi Odamızın organizasyonunda yapılan toplantıya işletmelerimizin ilgi göstermesi sevindirici. Değişen dünya koşullarında gelişen teknolojileri takip edebilmek ve ürettiğimizi yabancıların vitrinlerinde sergileyebilmek için üretmek kadar kalite, ucuzluk ve kullanabilirlik ve de bürokratik işlemlerin bilinmesi çok önemli olmalı. Ticaret ve Sanayi Odamız yönetimine ve katılımcılara teşekkürler.

Bu yazı toplam 807 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.