81.kilometre

            29.10.2004

Dünya ve Kurtuluş Savaşlarının yorgun insanları... Karınları aç, ambarları boş, ayakları çıplak kalan bu insanların acılı günleri bitmiş. Bu topraklar için ölenler ölmüş, kalanlar çorak alanlara yeniden hayat verip, medeniyet zincirine yeni halkalar ekleyebilme sevdasıyla yeni dünyalara, yeni umutlarla yola çıkmışlar.

Aydınlığa açılan kapıdan çıkılan yolculuğun onuncu kilometresinde görmüşler, "Az zamanda çok işler yaptıklarını." Tozlu, çamurlu yolları demir ağlarla örmüşler. Ocakları ateşlemişler, fabrika bacalarından çıkan dumanlarla sanayi çarkını döndürmüşler.

"Az zamanda çok işler" yapan Cumhuriyetin kurucularının torunları, şimdi işaret edilen muasır medeniyet yolunun 81.kilometresindeler. Altından değişik suların aktığı, çok köprüleri geçti bu torunlar. Tozlu yollar şimdi asfalt. Toplu iğneye muhtaç olanlar, şimdi makine yapan makinalara kumanda ederek, dünya devleri arasında yerini almaya çalışıyor.

Demokrasinin cilvesinden olsa gerek. Bakmayın siz öyle ikide bir mezar başlarınıza gelerek büyük harflerle konuşup ağıtlar yakanların kayıkçı kavgalarına. Bu memleket insanının tohumu güçlü. Fazla zaiyat vermeden her seferinde daha güçlü boy verip yeşeriyorlar.

Usta Yazar Çetin Altan’ın dediği gibi "Enseyi karartmanın" bir anlamı yok.

Dünyanın en genç nüfusu bizde. Onların bir kısmını beyin gücü olarak diyarı gurbete göndersek de, bir kısmını işin pasın içinde tezgah altında çile çektirmeden yaşamlarını sürdürebiliyoruz. En büyük ilkemiz "Yurtta barış, cihanda barış" değil miydi? Onu da gerçekleştirmeye özen gösteriyoruz. Basından öğrendiğimiz kadar, komşularımızla o kadar barışığız ki, onlara bahçemizin, tarlamızın kenarından birer parça vermek suretiyle, ev bark edinmelerini sağlıyor, komşuluk ilişkilerimizi güçlendiriyoruz.

Paramızı sizin döneminizdeki değerlere getiriyoruz. Alım gücünü artırıp az para ile çok şeyler alabileceğiz. Hem artık yabancı paraya da fazla itibar kalmayacak.

Birlikten kuvvet doğar felsefesinde, dünyanın büyük ülkelerinden davetler alıyoruz, gelin birlik olalım diye. Malum ya, dünya coğrafyası üzerinde boğaz manzaralı bir güzelliğe sahibiz. Artık onlar da bu güzelliğin görmezden gelinmeyeceğinin farkına varmış olmalılar.

İlkelerin inkılapların peşini bırakmadık. Baştan ayağa içimizin saydamlığını göstermemeye özen gösterecek şekilde kapansak da düşüncelerimizin aydınlık olduğunu bilin.

Cumhuriyetin 81.kilometresinde umut içinde yarınlardan emin olarak güven içinde yürüyoruz.

Eğitim-öğretimde de yarış başladı. Bilimsellik adına dayanışmanın güzel örneklerini veriyoruz. Eğitime vatandaş katkısı çoğaldı. Kum sandıklarının yerini şimdi bilgisayarlar aldı.

Eğitim ordusu içinde öğretmenimizi de rütbelendireceğiz. Öğretmen-uzman öğretmen-başöğretmen diye. Hani demişti ya Gazi Mustafa Kemal, "Erzurum’dan İzmir’e savaşı kazandık. Şimdi İzmir’den Erzurum’a eğitim-öğretim savaşı başlayacak..."

Herşeye karşın, karamsar olmaya gerek yok. Ensemizi göremesek de, karartmaya niyetimiz yok. Dedik ya, bu ulusun mayası sağlam. Şaka bir tarafa, geriye dönüp baktığımızda çok şeyler yapıldığını görmek mümkün.

Telaşımız, belki de gelişmiş teknoloji içine birden giriverdiğimiz için tatmin olamıyoruz. Tek kusurumuz, bardağın dolu tarafına bakma alışkanlığımızın olmayışı olsa gerek.

Aldığımız emaneti daha güzel günlere taşımak düşüncesiyle, nice Cumhuriyet Bayramlarına ulusça huzur ve güven içinde yürümek dileğimle, bayramınız kutlu olsun.

Bu yazı toplam 801 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.